Jump to content

Σοβαρό Πρόβλημα Σε Μονομάχο Crowntail !


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν περίμενα (τουλάχιστον στην παρούσα φάση) να ανοίξω θέμα σε αυτή την κατηγορία αλλά τελικά για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά.... :( :(

Το θέμα έχει να κάνει με το μονομαχούλη μου. Όπως γνωρίζετε από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81401&p=778309 (όσοι το είχατε διαβάσει), μετά από διαρροή στο παλιό μου 16λιτρο, έκανα ολική μεταφορά τα πάντα σχεδόν από το παλιό ενυδρείο σε ένα νέο ευτυχώς που είχα εφεδρικό, αυτό του Jumbo των 13 λίτρων. Για να μη χάσω χώρο από τα λίγα λίτρα του ενυδρείου, προέβην σε αγορά κρεμαστού φίλτρου (αυτού http://www.petsupermarket.gr/3115/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-hush-20-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-80l.html). Παρ' όλη αυτή την αναστάτωση, αισθάνθηκα τυχερός μέσα στη ατυχία μου διότι κατάφερα να κάνω τη μεταφορά χωρίς να επιρρεαστούν σχεδόν καθόλου οι γενικές συνθήκες και οι μετρήσεις του ενυδρείου... αμμωνία και νιτρώδη 0, νιτρικά 10 και μάλιστα το νέο φίλτρο αποδείχθηκε καλύτερο και από θέμα λειτουργίας με καλύτερη ανατάραξη επιφάνειας και από θέμα χωρητικότητας υλικού αφού χώραγε το τριπλάσιο υλικό από το Eheim PickUp 45 που είχα αρχικά! Η χαρά μου εκτοξεύθηκε όταν είδα τα φυτά να έχουν προσαρμοστεί άμεσα στο νέο περιβάλλον αλλά δυστυχώς πολύ σύντομα όλος αυτός ο ενθουσιασμός μου βγήκε ξινός αφού ο μονομάχος άρχισε να παρουσιάζει σημάδια στρες και ασθένειας... Πίστεψα ότι η πρησμένη του κοιλιά και η μειωμένη του διάθεση και όρεξη για παιχνιδάκια ήταν στο περίπου αυτονόητη καθώς πέρασε μια γερή δόση στρες και ταϊζοντας τον με πρωτεΐνες περίμενα να επανέλθει αλλά αντιθέτως μέρα με τη μέρα χειροτέρευε όλο και πιο πολύ....

Από χθες το απόγευμα (Σάββατο 16/3) ξεκίνησα συνδυασμό θεραπείας με Esha 2000 & Esha Exit, βάσει των συμπτωμάτων και με συμβουλή του φίλου και συγχομπίστα Σπύρου polyagkistro τον οποίον ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπερ-πολύτιμη στήριξή του και τις υψίστης σημασίας συμβουλές του, ο οποίος άφησε για λίγο την οικογένειά του και ήρθε σπίτι μου να με βοηθήσει... πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα εκείνη τη στιγμή:


redcross.gif



ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μετά τη μετακόμιση από το παλιό στο νέο ενυδρείο, ο μονομάχος μου ως αποτέλεσμα του στρες που πέρασε, στην αρχή εκδήλωσε ένα συνηθισμένο πρήξιμο στην κοιλιά του και θεωρώντας το "φυσιολογικό" μπήκα στη διαδικασία να τον ταΐσω πρωτεϊνικές τροφές, φυσικά σε συνδυασμό με σπιρουλίνα... Δυστυχώς όμως το ψαράκι μέρα με τη μέρα χειροτέρευε και εμφάνισε την Πέμπτη (14/3) μια μικρή πληγή στο σώμα του, η οποία μεγάλωσε υπερβολικά τον βράδυ της Παρασκευής... Το Σάββατο το πρωΐ όταν που παρατήρησα την τεράστια πληγή δεν πίστευα στα μάτια μου! Έμοιαζε λες και το είχε δαγκώσει κάνενα βαμπίρ!!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 13 μικτά / περίπου 11 καθαρά
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Elite Hush 20 / 1 λίτρο με μπολιασμένο ψιλόκοκκο σφουγγάρι Juwel από το μεγάλο μου ενυδρείο και βιολογικό υλικό Cirax, Mini Siporax & Fluval Biomax από το παλιό φίλτρο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου 1 βδομάδα (από Δευτέρα 11/3)
- Ψάρια (είδη και αριθμός): Betta Crowntail / μικρός πληθυσμός σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): δεν είχε προλάβει να γίνει ακόμα αλλαγή νερού λόγω νεότητας του ενυδρείου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH: -
- GH: -
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10
- Θερμοκρασία: 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Betta Crowntail
- Ιστορικό Ψαριού: κανένα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): μεγάλη πληγή στο σώμα, φούσκωμα κοιλιάς, πρήξιμο και κοκκίνισμα στις προσβεβλημένες περιοχές / τις τελευταίες μέρες μειωνόταν η διάθεσή του και η άποδοχή τροφής / σχετικά γρήγορη αναπνοή. Επίσης παρουσίαζε και ένα σύμπτωμα dropsy αφού όταν κάθεται στο βυθό στέκεται πλαγιαστός...
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: κανένα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιείται: συνδυασμός Esha 2000 & Esha Exit από χθες
-Δοσολογία: εταιρείας Esha
-Χρόνος Χρήσης: 1 μέρα (από Σάββατο 16/3)

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

257ks5u.jpg

2vdiqvc.jpg

2mzgwbc.jpg

302ua2g.jpg

Πραγματικά στενοχωρήθηκα πάρα πολύ παιδιά με αυτή την κατάληξη, γιατί το αγαπάω πάρα πολύ το ψαράκι.....

Μακάρι να το ξεπεράσει όλο αυτό αν και δυστυχώς το βλέπω πάρα πολύ δύσκολο...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Η φουσκωμενη κοιλια και απωλεια διαθεσης απ οσο γνωριζω ειναι κακα μαντατα! Απο την δικη μου εμπειρια ειναι συμπτωματα υδρωπικιας! Συνισταται αρακας και μειωση του ταισματος και θα μπορουσες να δοκιμασεις και sera backtopur direct εκτος απο το esha 2000!

Η πληγη μου θυμιζει fin rot που και παλι το bactopur 800 θα προτεινα και ο θεος βοηθος!

Καλη ανναρωση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπερδεύουμε δυο θεραπείες μαζί!

Ο μονομάχος σου είναι πολύ άσχημα Πάνο και αφού ξεκίνησες με esha θα συνεχίσεις προς ώρας με αυτό! Εγώ θα πρότεινα bactopur αλλά τώρα δεν έχει σημασία!

Ταΐσε αρακά μουλιασμένο σε βιταμίνες, ανέβαζε την θερμοκρασία στους 28-29 και κάνε τον σταυρό σου!

Το ψαρι πολυ φοβαμε οτι δεν θα μπορεσει να επανελθει!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο το βλέπω το ψάρι δεν μπορεί να εμφάνισε τόσα σημάδια ταυτόχρονα, μάλλον θα είχε ξεκινήσει μέρες πριν να αδιαθετεί φτάσει σε αυτό το σημείο!

Τα προβλήματα θα είχαν ξεκινήσει πριν την μετακόμιση!

Link to comment
Share on other sites

Η φουσκωμενη κοιλια και απωλεια διαθεσης απ οσο γνωριζω ειναι κακα μαντατα! Απο την δικη μου εμπειρια ειναι συμπτωματα υδρωπικιας! Συνισταται αρακας και μειωση του ταισματος και θα μπορουσες να δοκιμασεις και sera backtopur direct εκτος απο το esha 2000!

Η πληγη μου θυμιζει fin rot που και παλι το bactopur 800 θα προτεινα και ο θεος βοηθος!

Καλη ανναρωση!

Η πληγη δεν ειναι fin rot,το fin rot ειναι στην ουρα και τα πτερυγια του ψαριου.

Πανο δυστοιχος το ψαρακι σου ειναι ασχημα φιλε..κανε οτι σου ειπε πιο πανω ο Νικος και ας ελπισουμε οτι θα συνελθει..

Link to comment
Share on other sites

Πάνο πολύ λυπάμαι για τον φιλαράκο σου.Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και κουράγιο Πάνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπερδεύουμε δυο θεραπείες μαζί!

Τις συγκεκριμένες δύο θεραπείες τις συστήνει η ίδια η εταιρεία

Ο μονομάχος σου είναι πολύ άσχημα Πάνο και αφού ξεκίνησες με esha θα συνεχίσεις προς ώρας με αυτό! Εγώ θα πρότεινα bactopur αλλά τώρα δεν έχει σημασία!

Ταΐσε αρακά μουλιασμένο σε βιταμίνες, ανέβαζε την θερμοκρασία στους 28-29 και κάνε τον σταυρό σου!

Το ψαρι πολυ φοβαμε οτι δεν θα μπορεσει να επανελθει!

Πριν τη μετακόμιση ήταν μια χαρά, υγιέστατος και παιχνιδιάρης και έτρωγε κανονικά... αν είχε διαφορετική συμπεριφορά σίγουρα θα το είχα αντιληφθεί αφού το ενυδρείο είναι κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι μου...

Τροφή δεν τρώει, του έδωσα σήμερα...

Ο κύκλος του Esha 2000, σύμφωνα πάντα με την εταιρεία, διαρκεί 3 μέρες με τελευταία μέρα αύριο.... από Τρίτη τι θα πρέπει να κάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Τις συγκεκριμένες δύο θεραπείες τις συστήνει η ίδια η εταιρεία

Εννοώ το esha με το Bactopour! Δεν αναφερομουν σε εσενα!

Ο κύκλος του Esha 2000, σύμφωνα πάντα με την εταιρεία, διαρκεί 3 μέρες με τελευταία μέρα αύριο.... από Τρίτη τι θα πρέπει να κάνω ??

Να επαναλάβεις ξανά ένα κύκλο του φαρμάκου και όλα τα παραπάνω που σου είπα! !

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.... πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως συνέβησαν όλα τόσο γρήγορα.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το Esha με το Bactopur

Νόμιζα ότι το είπες σε μένα... δεν το έχω καν το Bactopur, έχω μόνο το Esha 2000 και το Exit, τα οποία συνδυάζω...

Το δεύτερο κύκλο τον ξεκινάω αμέσως με το που τελειώσει ο πρώτος, από την Τρίτη δηλαδή??

Μόνο αρακά θα πρέπει να τον ταΐσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεχίζεις την θεραπεία στο καπάκι, δηλαδή δεν την σταματάς καθόλου!

Βαλε μια αεραντλία να δουλεύει στο φουλ!

Από φαί μόνο αρακά…αν φάει, που δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεχίζεις την θεραπεία στο καπάκι, δηλαδή δεν την σταματάς καθόλου!

Βαλε μια αεραντλία να δουλεύει στο φουλ!

Από φαί μόνο αρακά…αν φάει, που δεν νομίζω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο! :thumbup:

Θα τα πούμε και από το τηλ. αύριο απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπήθηκα πολύ μόλις το είδα!!!

Ελπίζω να περάσει γρήγορα και να είναι πάλι μια χαρά το ψαράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα, καλή δύναμη εύχομαι κ στους δύο. Δεν ξέρω μήπως αξίζει να ρίξεις λίγο ενυδρειακό αλάτι κ να ανεβάσεις την θερμοκρασία μετά την θεραπεία κ ίσως μία αεραντλία να βοηθήσει...ανεβαίνει να πάρει καθόλου αέρα μόνος του? Αν βάλεις αεραντλία πρόσεχε να μήν είναι πολύ δυνατή κ τον πηγαίνει πέραδώθε..

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου και ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη συμπαράστασή σας!

Δυστυχώς το ψαράκι μας άφησε... :( το βρήκα σήμερα το πρωΐ νεκρό ανάσκελα...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι Πάνο. Είμαι σίγουρος ότι έπεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι Πάνο. Είμαι σίγουρος ότι έπεται συνέχεια.

Τι βήματα και διαδικασίες θα πρέπει να κάνω τώρα για να "αποπαρασιτωθεί" το ενυδρείο για να μπορέσει να ξαναφιλοξενήσει ψάρι??

Υ.Γ. πάντως έριξα και σήμερα Esha 2000 & Esha Exit ολοκληρώνοντας την 3ήμερη θεραπεία..

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου και ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη συμπαράστασή σας!

Δυστυχώς το ψαράκι μας άφησε... :( το βρήκα σήμερα το πρωΐ νεκρό ανάσκελα...

Δυστυχώς ήταν το αναμενόμενο Πάνο!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Πανο για το ψαρακι σου..ελπιζω να 'ναι και το τελευταιο που χανεις. Ασχετο το σκορδοζουμο θα βοηθουσε αν επεφτε μικρη ποσοτητα μεσα στο νερο του ενυδρειου? το λεω σκεπτομενος τις αντισηπτικες ιδιοτητες που εχει δεδομενου οτι το ψαρι εχει θεματα με την επιδερμιδα του..

Link to comment
Share on other sites

Πανο λυπαμαι για την απωλεια του ψαριου σου προχωρας στο επομενο.Για την απολυμανση που ρωτας μπορεις να κανεις

με το esha 2000 που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι ρε φιλε για το ψαρακι..μη το βαζεις κατω,συνεχιζουμε ,το χομπι μας τα εχει αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα δεθεί πολύ μαζί του, έτυχε η στραβή ακριβώς με τη διαρροή του ενυδρείου και ήρθαν όλα τα αρνητικά μαζί... τι να κάνουμε η ζωή συνεχίζεται...

Συμφωνείτε να κάνω άλλον έναν κύκλο (3 ημέρες της εταιρείας) του Esha 2000 με το που μπει νέο ψαράκι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...