Jump to content

Τρόπος Κατασκευής Diy Ενυδρειου


Jimz750

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας, ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό για να κολησω μια γυαλα γιατί αυτή που έχω τώρα 37 λίτρα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα μου φενεται μικρή, λοιπόν ψάχνοντας είδα πολλά βίντεο και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ένα ως προς την καθαρότητα του αποτελέσματος και ως προς την ευκολία, απλά θα ήθελα να μου πει αν κάποιος έχει κολλήσει με τον ίδιο τροπο, αν ειναι ασφαλές και γενικά γιατι σαν μη επαγγελματιασ μπορει να μην παρατηρω οπωσ πρεπει.ο άνθρωπος κολλάει καλύτερα απο εργοστασιακο.θα προσθέσω πως δεν έχω κολλήσει ποτέ ενυδρειο αλλά γενικά πιάνουν τα χέρια μου.

Ευχαριστώ.

http://www.youtube.com/watch?v=WuC9TXrDqbM&sns=em

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κολλήσεις είτε έτσι είτε τα τζάμια να πατάνε πάνω στον πάτο. Όπως και να το κάνεις αν είσαι προσεκτικός και πιάνουν τα χέρια σου θα τα καταφέρεις. Για τι διαστάσεις μιλάμε και με τι πάχος τζαμιού?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη το σκέφτομαι για τις διαστάσεις , το σίγουρο ειναι πως θα ειναι πάνω απο 300 λίτρα.αρα θα πάω το λιγότερο σε 10 αρι τζαμι, το θέμα μου με το παραπάνω βίντεο ειναι οτι αφαιρεί τις περισιες σιληκονες και την χαρτοταινια όταν στεγνώσει.επεισης δεν μειώνεται η αντοχή αφαιρώντας τόση σιλικονη μετά? οι περισσότεροι που έχω δει δίνουν αέρα τουλάχιστον μισό πόντο για σιλικονη πέρα απο τις ενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις τις σιλικόνες τότε πρέπει να ανέβεις σε πάχος τζαμιού.

Πάντως αν μιλάμε για τέτοιο ενυδρείο(300+ λίτρα) δεν θα πρότεινα να το κάνεις μόνος, επειδή είναι η πρώτη σου φορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όταν τελικά καταλήξω σε διαστάσεις θα ανοίξω θέμα να με βοηθήσετε εδώ με το πάχος των τζαμίων κ όλα τα σχετικά της κατασκευής.οσο για βοήθεια θα έχω μαζί κ 3 φιλαράκια να δώσουν ένα χέρι βοήθειας,θα κρατάνε απο ένα τζαμί ο καθένας κ πιστεύω να γίνει η δουλειά.δηλαδη μου προτείνεις πως δεκαριά τζαμί δεν θα ειναι αρκετό ε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όταν τελικά καταλήξω σε διαστάσεις θα ανοίξω θέμα να με βοηθήσετε εδώ με το πάχος των τζαμίων κ όλα τα σχετικά της κατασκευής.οσο για βοήθεια θα έχω μαζί κ 3 φιλαράκια να δώσουν ένα χέρι βοήθειας,θα κρατάνε απο ένα τζαμί ο καθένας κ πιστεύω να γίνει η δουλειά.δηλαδη μου προτείνεις πως δεκαριά τζαμί δεν θα ειναι αρκετό ε?

Ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου(λες πάνω απο 300 λίτρα) και αν θα βάλεις κόντρες. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή, που θα έχεις και τις ακριβείς διαστάσεις, θα έχουμε μια καλύτερη απάντηση.

Οταν είπα να μην το κάνεις μόνος, εννοούσα να μην το κάνεις χωρίς κάποιον πιο έμπειρο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,

Δες αυτο το βιντεο αν χρειαστεις μεταφραση στιλε μου πμ.

το βιντεο δειχνει πως να κολλησεις ενυδρεια για διαφορα μεγεθη

ο πρωτος τροποσ ειναι για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα και ο τριτος πανω απο 200 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λινκ http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium θα σε βοηθήσει πιστεύω και για το πάχος του τζαμιού (σου προτείνει το πάχος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ θα το υιοθετήσεις ,για μεγαλύτερο πάχος απλά αλλάζεις τον ''βαθμό ασφαλείας'' ) αλλα και για να υπολογίσεις πιο εύκολα τις διαστάσεις σε σχέση με τα λίτρα γιατί στα βγάζει αυτόματα.

Σχετικά με το κόλλημα αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς αναλυτικά τα βήματα αλλα αν θές ρίξε και μια ματιά εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kataskEnydr.htm τα λέει αρκετά αναλυτικά και κατανοητά ...... Αν η παραπομπή σε αυτό το site παραβιάζει κάποιον κανόνα παρακαλώ κάποιον μόντ να το σβήσει ή κάποιος να μου το πει για να το κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...