Jump to content

Albino Buenos Aires Tetra Με Guppy


Recommended Posts

Εβαλα 6 albino buenos aires tetra πριν 2 μερες μεσα στο γκαποενυδρειο μου και ειδα σκισμενες ουρες σημερα! Διαβασα πως ειναι ψαρια για κοινωνικο ενυδρειο αλλα δεν το κοβω.... Περιμενω αποψεις απο πιο εμπειρους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Τα buenos aires είναι γενικά πολύ γρήγορα και στρεσογόνα για τα υπόλοιπα του κοινωνικού ενυδρείου.Τους αρέσει το έντονο ρεύμα στο νερό και έχουν περιέργεια. Τρώνε συνέχεια. Δεν προλαβαίνεις να ρίξεις και ορμάνε αστραπιαία!Τα υπόλοιπα λιμοκτονούν. Τώρα με τα guppy φαντάσου!!!

Μιλάω απο προσωπική μου εμπειρία. Στο τέλος τα έδωσα γιατί μου'σπασαν τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρειάζονται πιο μαλακό νεράκι από τα ζωοτόκα που έχεις. :)

Πεινάνε συνέχεια και θα "τσιμπήσουν" τα πτερύγια από άλλα ψάρια που βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο.

Φαντάσου τι γίνεται με τις πολύχρωμες μεγάλες ουρές των guppies.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω και για το καλωσορισμα και για τις απαντησεις σας :)! Επειτα τι πρωτεινετε να κανω? Θελω να βαλω και ενα αλλο ειδος μεσα στο γκαποενυδρειο αλλα να ειναι φιλησυχο και αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να αποχωριστείς τα tetras και να μείνεις μόνο με ζωοτόκα. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ; Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 140Λ με εξωτερικο φιλτρο fluval 205! Εχω 10 guppy και 8 νεογγενητα σε γεννηστρα! 2 αρσενικα και 8 θηλυκα. Εχω επισης και 3 πλατυ, 2 αρσενικα και ενα θηλυκο και θα παρω αλλο ενα θηλυκο γιατι γινονται μαχες! Εναν γλυφτη και ενα σαλιγκαρι :)!

Link to comment
Share on other sites

Σε έχουμε πάρει από τα μούτρα αλλά με μια σωστή σύνθεση ζωντανών , θα το χαρείς περισσότερο το ενυδρείο και δεν θα στεναχωρηθείς σε ενδεχόμενο πρόβλημα. :)

Το ψαράκι που αναφέρεις δεν λέγεται έτσι, αλλά πλεκόστομος. Αν είναι ancistrus , θέλει διαφορετικές παραμέτρους νερού από τα ζωοτόκα. Αν είναι ο "κοινός", γίνεται τεράστιος και δεν κάνει για τόσα λίτρα.

Αν μείνεις λοιπόν με τα ζωοτόκα που έχεις, θα είσαι μια χαρά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω οτι μαθαινω απο πιο εμπειρους :)! Εξαλλου γραφτηκα σε αυτο το φορουμ για να μαθω :)! O pleco μου ειναι του ειδους otocinclus :)! Ειναι περιπου 10 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω οτι μαθαινω απο πιο εμπειρους :)! Εξαλλου γραφτηκα σε αυτο το φορουμ για να μαθω :)! O pleco μου ειναι του ειδους otocinclus :)! Ειναι περιπου 10 εκ.

Δεν νομιζω να ειναι otocinclus και να ειναι 10εκ.Βαλε μια φωτογραφια να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

post-53200-0-84550100-1363781226_thumb.jpg Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα λογω πανελληνιων δεν προλαβαινω και πολλα :P

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifCAM00044.jpg Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα λογω πανελληνιων δεν προλαβαινω και πολλα :P

Ειμουν σιγουρος οτι δεν ειχες οτο απο το μηκος που εγραψες.Το ψαρι σου ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...