Jump to content

Deltec Mce 600


odis

Recommended Posts

καλημερα παιδια εχω το εν λογο σκιμερ και θελω να ρωτησω το εξης το εβαλα 2 μερες τωρα να λιτουργει σε καινουριο ενιδριο και βγαζει καθαρο νερο συνεχεια και εχει ασπρο αφρο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82142

και ευχαρηστω τον Aiolo αναφερει οτι γινεται αυτο στην αρχη αλλα δεν καταλαβα καλα τι πρεπει να κανω κλεινοω την βανα και συκωνω το κυπελο πανω και μετα? γιατι το εκανα και παλι μετα απο καπια ορα βγαζει νερο καθαρο

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρειο το εχεις;Ποσα λιτρα και τι βιοφορτιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εντελως καινουριο το σκιμερ τοτε ειναι ψιλοφυσιολογικο μεχρι να στρωσει λιγες μερες μετα θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ ειναι μεταχιρισμενο το ενιδριο ειναι 400 λιτρα ειναι αστροτο εχει μεσα μονο βραχο και αραγονιτη και τρεχει 3 μερες με nsw

το σκιμερ το ειχα λιτουργισει και παλιοτερα σε ενα 100αρι και με 3 ψαρακια μεσογιακο και μου εβγαζε μαυρο ζουμακι που και που αρα φανταζομαι λιτουρει κανονικα και πρεπει να το ριθμισω

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι καινουργιο το ενυδρειο και ριχνεις και βακτηρια τοτε θα πρεπει να το εχεις σταματημενο το σκιμμερ για τουλαχιστον ενα διωρο μετα απο τα βακτηρια. Επισης μπορει να φταιει και το αλατι το οποιο εχεις φτιαξει το νερο.

το ιδιο μου εκανε και εμενα π.χ. με αλατι aqualight οποτε εκανα αλλαγες νερου.

Για 1-2 μερες δεν μπορουσα να το συνεφερω το σκιμμερ και γιαυτο το λογο το ειχα κλειστό αρκετες ωρες και ειδικα οταν ελειπα απο το σπιτι.

μετα δουλευε κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το κυπελο τερμα πανω και κλεισε την βανα του αερα ισα ισα να ρουφαει. Αστο να δουλεψει ετσι μερικες μερες να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν εκανα καμια π@Π@&%@ πριν το εγκαταστισω που ανιξα να το καθαρισω

Link to comment
Share on other sites

οκ giovani αυτο θα κανω. να πω οτι βγαζει και παρα πολλες μικρες φουσκιες αερα απο τιν εξαγωγη ειναι φυσιολογικο ? γιατι δεν το εχω ξανα παρατηρισει

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ειναι φυσιολογικο φιλε.Μεχρι να στρωσει, αν περασουν 10 μερες και παλι συνεχιζει να βγαζει τοτε προσαρμοσε ενα σφουγγαρι στην τσουληθρα να μην πεφτουν οι φυσαλιδες στο νερο και καθαριζε το ανα 2-3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Kανε αυτο που σου ειπε ο Giovanni και θα στρωσει σε 2-3 μερες/

Μετα ανοιγε σταδιακα τον αερα λιγο- λιγο

Οι φουσκες ειναι φυσιολογικο να βγαινουν απ την εξοδο, οσο δινεις αερα σιγα-σιγα θα μειωνονται

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια σας ευχαρηστω αν αντημετοπισω κατι αλλο θα σας πω ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...