Jump to content

Stenopus Hispidus


sfedonas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, νομίζω οτι βιάστηκα στην αγορά και εισαγωγή της παραπάνω γαρίδας στο ενυδρείο μου. Το μέγεθος της είναι L . Ενημερώθηκα ότι είναι πιθανό να επιτεθεί σε μικρά ψάρια την ώρα που κοιμούνται. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία από αυτό το ζωντανό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η γαριδα είναι πολυ επιθετική και άγρια και θα επιτεθεί σε ζώα που είναι κοντά στο μέγεθος της,δεν χωνευει τις άλλες γαρίδες στο ενυδρειο της και θα φάει γονους ψαριών και μικρά ψάρια που κοιμούνται ιδιαίτερα κοντά στο έδαφος όπως τα wrasse. Αν επιθυμείς κοινωνικο ενυδρειο τότε καλύτερα να την βγάλεις πριν μεγαλώσει πολυ και φάει τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν εξερεσεις αλλα οι περισσότερες γαρίδες αυτού του είδους είναι επιθετικές και τρώνε ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί, εκ θαύματος κατάφερα να την βγάλω απο το main (900Λίτρα) ,με την απώλεια όμως μιας δαγκάνας, και την έβαλα στο σαμπ. Συνεχίζοντας όμως το ψάξιμο δεν βρήκα κάποιον που να λέει με 100% σιγουριά οτι επιτίθεται σε μικρά ψάρια. Έκανα βλακεία?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα δυο hyspidus στο 450λ reef μου μέχρι που μια ημέρα είδα σε συνεργασία μεταξύ τους να στριμωχνουν μια απο τις ντεκορα και να την καταβροχθίζουν !!!!!!!!!!!!!! εαν την εβγαλες καλα εκανες!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και μην ανησύχεις για την δαγκανα το κάνουν αυτό όταν φοβούνται. Είχα κατατρομάξει όταν το έκανε πρώτη η δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και γω μια τετοια....σε 150 λτ ενυδρειο (!) Τα ψαρια δεν τα πειραζε. Απλα απα πηγεναν παρα πολυ κοντα της τα εδιοχνε, ομως σε καμια περιπτωση να τα κυνηγησει.(αλλο διοχνω και αλλο κυνηγαω). Ομως τις αλλες γαριδες που ειχα....δεν τις αφηνε ησυχες. Ηθελε τον χωρο δικο της και γενικα οταν αισθανοταν αλλη γαριδα διπλα της τοτε εκανε ντου να την διωξει. Πολυ ομορφο και εντυπωσιακο ζωντανο. Ομως δεν θα την ξαναβαλω μεσα. (Για αγνωστο λογο απεβιωσε αφου ειχε γινει θηριο σε μεγεθος και ησυχασα και εγω, και οι γαριδες μου :P )

Link to comment
Share on other sites

φιλε Στεφανε εγω εχω μια πανω απο 3 χρονια δεν μου εχει πειραξει τιποτα ουτε ψαρι βεβαιως οτι σου ειπαν τα παιδια ισχυει εαν πιασει ψαρι ναι χαιρετε και εχει επισεις ισχυρο δαγκωμα τωρα οσο για την δαγκανα μην ανυσηχεις θα βγαλει αλλη. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δεν είχε ενοχλήσει ψαράκι για όσο καιρό την είχα..περίπου 2 χρόνια.Μπορεί πάντως να γίνει και περιστασιακός θηρευτής όπως και πολλοί άλλοι οργανισμοί που εισάγουμε σαν Reef safe.Είναι στο ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Μου εφαγε αρκετα εως που το πηρα αποφαση και την εβαλα στο σαμπ και εγω... Νομιζω καλα εκανες!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κατέληξα και εγώ. Την αφήνω κάτω να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Να τρώει και αυτή καναν πολύχετο να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι :)

Link to comment
Share on other sites

Stenopushispidus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι τις δαγκάνες δεν τις χρησιμοποιεί για κυνήγι παρά μόνο για εκφοβισμό....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, η γαρίδα στην φωτό της καρτέλας είναι stenopus zanzibaricus. Εγώ αυτήν έχω εδώ και ~5 μήνες και δεν πειράζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...