Jump to content

Το Πολυ Κανει Καλο Η' Κακο?


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα.ειμαι καινουργιος χομπιστας με θεμα τα ψαρια γλυκου νερου.εχω ενα ενυδριο 120 λιτρα το οποιο εχω μεσα 2 μπλε γκουραμι,7 αγγελοψαρα,1 παγκασιους,και 6 χρυσοψαρα.εχω μεσα 4 παροχες αερα απο μια αεραντλια με 4 παροχες και τις εχω στη μεση την ροη γιατι αν το βαλω στο τερμα γινετε ψιλοχαμος.επισις εχω 2 εξωτερικα φιλτρα ενα eheim 2217 με σφουγγαρια και ενα tetra 600 με βιολογικα υλικα.το eheim βεβαια το εβαλα με πατεντα κανωντας την εισοδο του νερου με ενα ταφ διπλη παροχη γιατι με μια η πιεση ηταν αρκετα μεγαλη και ετσι τωρα η ροη ειναι παρα πολυ χαμιλη.το νερο μεσα ειναι πεντακαθαρο αυτο βεβαια με λιγα που διαβασα απο το φορουν δεν ειναι και απολιτο η ποιοτηταγια την διαβιωση των ψαριων οτι ειναι αριστη.πρεπει να κανουμε καποιες μετρισεις λετε ph και αλλες?η πρωτη μου απορια ειναι το οτι εχω και τα 2 φιλτρα μαζι κανει καλο η' κακο?και τι μετρησεις πρεπει να εχω σε ph στο ενυδρει μου?

Έγινε επεξεργασία - draminos1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και καλως ηρθες.

Πρεπει να κανεις μετρησεις σε αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα! Αλλα γενικα εχεις προβλημα με την ψαροσυνθεση σου! Εκτος οτι κανενα απ τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους καποια απο αυτα, οπως τα αγγελοψαρα και το παγκασιους μεγαλωνουν αρκετα γιαυτα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

αν σας ητανε ευκολο θα μπορουσα να ειχα τις αναλογες μετρησεις για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα?τον παγκασιους τον εχω φιλοξενουμενο για κανα μηνα ειναι ενος φιλου που ειχε ενα 400 λιτρα και ο μικρος του το καταφερε και το εχει προς επισκευη.τα χρυσοψαρα τα εχω 2 χρονια τα οποια τα ειχα σε ενα 50 λιτρα που ειχα.τα αγγελοψαρα τα βρηκα σε αγγελια και τα πηρα ολα μαζι απο ατομο που εφυγε στο εξωτερικο.το οτι εχω ομως και τα 2 φιλτρα μαζι ειναι καλο η' κακο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες!

Εχεις σοβαρα λαθη στην ψαροσυνθεση σου και πρεπει να δρασεις αμεσα.

Τα χρυσοψαρα θελουν πιο κρυο νερο απο τα αλλα.Ο παγκασιους γινετε τερας,τα αγγελοψαρα θελουν πολυ μεγαλητερο ενυδρειο.

Εμενα θα με απασχολουσε πρωτα η ψαροσυνθεση και μετα τα φιλτρα...

Μετρησεις πρεπει να αγορασεις απο το πετ σοπ και να κανεις στο ενυδρειο σου για να δεις τι τιμες θα σου βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιησω τον τιτλο σου και θα πω

το πολυ μπερδεμα στα ψαρια που εχεις κανει κακο

το λιγο σε λιτρα σε συνδυασμο με τα πολλα ψαρια παλι κανει κακο

τα δυο φιλτρα μονο καλο κανουν

Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 μετρησεις. εχω ph 7.5 και νιτρικο 0.3.ειναι καλλες?

Αμμωνια?Νιτρωδη (Νο2) ?

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα που εχω τι ψαρια θα προτεινατε να ειχα γλυκου νερου και αυτο που με αρεσει ειναι πικιλια χρωμματων και οχι αναπαραγωγες οπως αλλοι χωμπιστες

Link to comment
Share on other sites

το τεστ ειναι της tetra και λεει NO-2 NITRITE.AMMΩΝΙΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΑΓΩΡΑΣΩ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?

Έγινε επεξεργασία - draminos1978
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και θα καταλάβεις εμμέσως τα προβλήματα του ενυδρείου σου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39008#entry348375

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36895#entry323423

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771#entry323424

Τα ψάρια σου είναι εντελώς ασύμβατα μεταξύ τους και ακατάλληλα για το μέγεθος του ενυδρείου σου! Πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις από εδώ γιατί τα προβλήματα δεν θα αργήσουν να έρθουν!

Καλώς όρισες και καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και επειδη ρωτησες 3 φορες και δεν απαντησαμε και σε πηραμε λιγο απ τα μουτρα, Αμμωνια = 0, Νιτρωδη = 0, Νιτρικα 25/ΛΤ αυτες ειναι η καταλληλες μετρησεις! :P

Δυο φιλτρα σαφως ειναι πολυ καλυτερα απο ενα!

Link to comment
Share on other sites

ο παγκασιους οπως ανεφερα θα γυρισει στον ιδιοκτητη του.τα χρυσοψαρα τα εχω 2 χρονια και μαλιστα εχω δεθει μαζι τους αφου τα εχω δωσει και ονοματα.τα αγγελοψαρα τα ειδα σε αγγελια και ετσι τα πηρα αλλα δεν κριβω οτι με αρεσαν παρα πολυ ιδικα τα χρωματα τους.ειναι 2 ζεβρακια,ενα λευκο νανακι,1 μαυρακι και 2 ασπρομαυρα με κιτρινη μυτη και ενα τεραστιο μαυρο κιτρινο.θα ηθελα να τα κρατησω ολα αλλα ειναι πολυ εγωιστικο απο μερος μου να τα εχω μαζι αφου οι απετησεις τους ειναι ακρον αντιθετες.μαλλων βλεπω να ξανα βαζω τα χρυσοψαρα στο 50 λιτρο και να κρατησω τα γκουραμι που εχω μεσα και να παρω αλλα 2 θυλικα κιτρινα?4 γκουραμι σε 120 λιτρα δεν ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι ζουν σε χαρεμι. 1 αρσενικο 3-4 θυληκα! Μια χαρα θα ειναι στα 120 λιτρα. Τα χρυσοψαρα ομως και 6 τον αριθμο σε 50 λιτρα απαγορευτικα οχι!

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν προλαβα να παρω τεστ αμμωνιας αλλα καταφερα να δοσω σε φιλαρακι 3 χρυσοψαρα.εχει ενα ενυδρειο 60 λιτρα και το ειχε αδειο.ετσι σημερα το στησαμε του εδωσα 30 λιτρα απο εμενα και ετσι τωρα σιγα σιγα αδειαζω το ενυδρειο μου απο τα χρυσοψαρα.αυριο θα στησω και το δικο μου 50 λιτρο και θα μετακομισω τα υπολοιπα χρυσοψαρα.ετσι ο επομενος στοχος ειναι να στειλω τα αγγελοψαρα σε καποιο γνωστο μου.ο παγκασιους θα μινει 1 εβδομαδα ακομα την τεταρτη που μας ερχετε θα ειναι βιολογικα ετοιμο το ενυδρειο του φιλου μου και ετσι θα παει στο σπιτακι του.

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες που με δωσατε και ευτιχως δεν ειμαι κανενας βουλευτης γιατι ειναι αμαρτια ολοι οσοι εχουν πετ σοπ να μην ρωτανε ολα αυτα που με αναφερατε στον πελατη και μετα να πουλαν.Εμποριο θα με πεις τι τους νοιαζει?ελπιζω να μπορεσω καποια στιγμη να μεγαλοσω το ενοιδριο μου με καποιο ποιο μεγαλο και να βαλω αγγελοψαρα μου αρεσαν πολυ.μπραβο σας που ενημερωνετε τους αμαθεις χωμπιστες και ετσι καποια ψαρακια ζουν με σωστο τροπο διαβιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε στον φιλο σου και λιγο απο το βιολογικο υλικο σου και εκεινος να σου δωσει λιγο καινουριο! Ετσι κι εκεινος θα το στρωσει πιο γρηγορα αλλα κι εσυ θα ανανεωσεςι το δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

τελικα η τυχη λιγο με χαμογελασε.ενα καταστημα που φτιαχνει ενυδρεια και γενικα εμποριο με ειδη ζωων ετυχε να του παω μπαλετες με σκυλοτροφες.εκει ειδα κατι ενυδρεια που τα ειχε εξω και ηταν λερωμενα.... .τον ρωτησα αν ενδιαφερεται να τα δωσει και επειδη τον εξυπηρετησα με την υδραυλικη πορτα και με το μπαλετοφορο μου να παμε τις μπαλετες κομπλε χωρης να χρειαζετε σακι σακι να τα κουβαλισει με εδωσε ενα 245 λιτρα σκετο γυαλι βεβαια και χωρης καπακι δωρο.το χαμογελο μου βεβαια εφτασε στα αυτια.το πηρα το επλινα καλα με το πιεστικο και το εστησα στο επιπλο που ειχα το δικο μου 120 λιτρο.πηρα το eheim 2217 και το τοποθετησα στο μεγαλο και την αερανλια την μεγαλη..Εβαλα και τα 3/4 του νερου απο το μικρο και τους βραχους.στο 245λιτρο φιλοξενουντε τα 2 γκουραμι και τα 7 αγγελοψαρα.Ο παγκασιος τελικα φευγει την κυριακη στο φιλαρακι μου με ειπε εκανε μετρησεις και ειναι οκ το νερο του.ετσι τα αγαπητα μου χρυσοψαρα ειναι μονα τους στο 120 λιτρων με το tetra 600.θελει απλα να παω να παρω μια αεραντλια.επιπλεων μιλησα με το παλικαρι στο φορουμ που ανταλαζε το δικο του 100 λιτρο με τηλεκατευθινομενο και μιας και ειχα και το συζητησαμε θα γινει ανταλλαγη.εκει θα πανε τα γκουραμι.εγω να δω στο τελος που θα παω γιατι βλεπω την γυναικα μου να με διωχνει. :bigemo_harabe_net-66: στο 245 λιτρο ποσα αγγελοψαρα μπορω να εχω?

Έγινε επεξεργασία - draminos1978
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε και καλογεμιστο!

Ελπιζω να μην εβαλες χλωρινη η αλλο απορρυπαντικο οταν το επλυνες! Το επιπλο πα το 120αρι το σηκωνει το καινουριο σου, μην εχουμε κανα ατυχημα! Στις διαστασεις ειναι ιδιο το επιπλο γιατι αν το ενυδρειο εξεχει απ το επιπλο παλι θα εχεις προβλημα!

Τα σκαλαρια που εχεις ειναι υπερακετα. Αν μπορουσες να κρατησεις μονο 2 ζευγαρια θα ησουν καλυτερα αν και οταν θα εχεις γεννες θα γινεται πολεμος!

Οσο για την γυναικα, ολοι οι ενυδρειαδες με αυτον τον φοβο ζουμε. :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.το ενυδρειο το επλινα μονο με ζεστο νερο και το μπεκ σε υψηλη πιεση.οσο για το επιπλο ειναι χειροφτιαχτο απο φιλαρακι επιπλα και σηκωνει και τα 2 ενυδρεια επανω.

το επομενο μου θεμα ειναι σιγουρα θα δοσω καποια αγγελοψαρα για να κρατησω 4 το πολυ 5.αρσενικο απο θυλικο που ειμαι ασχετος πως θα τα ξεχωρισω γιατι με τα λιγα που διαβασα δεν καταφερα να τα ξεχωρισω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απλα μην εξεχει το ενυδρειο απ το επιπλο. Τωρα για τα ζευγαρια θα τα ξεχωρισεις οταν μεγαλωσουν λιγο και θα δεις οτι θα κανουν ζευγαρια απο μονα τους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum.

Επειδή τυγχάνει να εκτρέφω αυτό τον καιρό «Pterophyllum leopoldi» γνωστά και ως «teardrop angelfish», θα σου πω πώς έχοντας 6 αρχικά έχεις βιολογικά 89%-92% πιθανότητες να βγάλεις ένα ζευγάρι, χωρίς να αποκλείετε και δεύτερο (απλά η πιθανότητα μειώνετε στο 35% για το δεύτερο).

Αν λοιπόν αποφασίσεις να κρατήσεις το ζευγάρι, όλα τα άλλα πρέπει να φύγουν αν θέλεις να ανατηχθούν χωρίς στρες τα ψαράκια σου και να σου κάνουν και γέννες. Αλλά πριν γίνουν όλα αυτά πρέπει να ρήξης λίγο διάβασμα για τον κύκλο της σωστής βιολογίας στο ενυδρείο και όπως επίσης και στην σωστή φροντίδα των πανέμορφων «angelfish».

Προσοχή και στο Bio load (Βιολογική Υπερφόρτωση) του ενυδρείου σου. Τα υπόλοιπα νομίζω ότι στα έχουν υποδείξει Ίδη τα παιδιά ποιο πάνω.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία για το καλό των ιχθύων σου.

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αφανταστα ολους για τις πληροφοριες.τα αγγελοψαρα μου ειδη τα χαζευω και τα χερωμε οπως και τα χρυσοψαρα στο αλλο ενυδρειο.θα ηθελα λιγο να μου αναλησει ο φιλος τι θελει να μου πει με την λεξη βιολογικη υπερφορτωση?εκανα μετρησεις και στα 2 ενυδρεια και εχω αμμωνια 0, νιτρικα no-2 0,3 και ph 6,5.αν και κανω συχνες αλλαγες στο νερο στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα το νιτρικο μεσα σε 10 μερες παει στο 0,8 στα κοκκινα αν και κανω αλλαγες καθε 7 μερες το 1/4 του νερου,ενω στο μεγαλο ειναι σταθερες στο 0 αμμωνια και 0 no-2. .πως θα μπορουσα να ριξω τα νιτρικα εκει?στο 120 λιτρο εχω αφησει το tetra 600 με βιολογια και 2 παροχες αερα.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογική υπερφόρτωση, με απλά λόγια, επέρχεται σε ένα κλειστώ βιολογικό σύστημα όταν η παραγωγή αποβλήτων από την καύση της βιοενέργειας των οργανισμών που αποτελούν το κλειστό οικοσύστημα υπερβαίνει την δυνατότητα του συστήματος αυτού να την μεταβολίσει σε λιγότερο ή και καθόλου βλαβερά για την επιβίωση του συστήματος χημικά στοιχεία.

Με άλλα λόγια όσο ποιο πολλά πράγματα βάζεις σε ένα κλειστό βιολογικό σύστημα, τόσο ποιο πολύ το επιβαρύνεις. Είτε αυτή η επιβάρυνση προέρχεται από την ζωομάζα, είτε από την φυτόμάζα, είτε και από τα δυο, γενικότερα από την βιομάζα του συστήματος.

The Professor

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...