Jump to content

Τοποθέτηση Εξωτερικού Φίλτρου


Μιχάλης

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους,

Μια ερώτηση: Ποιό σημείο είναι το ιδανικότερο για να τοποθετήσουμε ένα εξωτερικό φίλτρο και να δουλεύει σωστά? Στο πάτωμα, στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο ή πιο ψηλά? Δεν έχω ιδέα και σε καμιά 10αριά μέρες υπολογίζω οτι θα το έχω.:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

Η κεφαλή να είναι χαμηλότερα απο τη στάθμη του ενυδρείου.Όσο μεγαλύτερη η διαφορά ύψους, τόσο μεγαλύτερο το μανομετρικό, άρα μειωμένη απόδοση.Οι σωληνώσεις να έχουν όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος και να μην κάνουν καμπύλες.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Η κεφαλή να είναι χαμηλότερα απο τη στάθμη του ενυδρείου. Εννοείς απο τον πάτο του ενυδρείου η απο την επιφάνεια? Όσο μεγαλύτερη η διαφορά ύψους, τόσο μεγαλύτερο το μανομετρικό το μανομετρικό του φίλτρου τι σημαίνει στην πράξη? Δεν γνωρίζω... , άρα μειωμένη απόδοση.Οι σωληνώσεις να έχουν όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος και να μην κάνουν καμπύλες. Αυτό σημαίνει οτι αν είναι μακριές θα πρέπει να τις κόψω?

Link to comment
Share on other sites

1. Από την επιφάνεια

2. Χοντρικά , σε τι ύψος μπορεί να στείλει το νερό

3. Ναι πρέπει να τις κόψεις Μιχάλη σε μέγεθος που να μην κάνουν μεγάλες καμπύλες αλλά να μην είναι και "τσίτα". :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, Δημήτρη είσαι πάντα σαφής και αψογος! Ευχαριστώ:) Παρεπιπτόντως πιο φίλτρο θα έπαιρνες στη θέση μου? το eheim 2213 ή το eheim ecco-pro 2036? Eχω κολλησει και ψιρίζω την μαιμού με το φίλτρο που θα πάρω τελικά...καθε μερα αλλάζω γνώμη! :bigemo_harabe_net-90:

Link to comment
Share on other sites

Το eco έχει μεγαλύτερο κάδο , που σημαίνει περισσότερος χώρος για υλικά αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει "πλυντήριο" το ενυδρείο με τη ροή που έχει. Δίνει 300 λίτρα ανά ώρα περισσότερα από το classic.

Δεν σου απάντησα ε ; :)

Αν είχα το κοινονικό θα πήγαινα στο classic, αλλά η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Το eco έχει μεγαλύτερο κάδο , που σημαίνει περισσότερος χώρος για υλικά αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει "πλυντήριο" το ενυδρείο με τη ροή που έχει. Δίνει 300 λίτρα ανά ώρα περισσότερα από το classic. 300 λίτρα παραπάνω απο το 2211 Δημητρη. Εγω έλεγα για το 2213 το οποιο δίνει 440 λ/ω

Δεν σου απάντησα ε ; :)μια χαρά μου απάντησες!

Αν είχα το κοινονικό θα πήγαινα στο classic, αλλά η απόφαση είναι δική σου. Το σκεπτικό μου είναι να πάρω ενα δυνατό φίλτρο γιατι κάνω σχέδια για 200αρι ενυδρείο απο Σεπτεμβρη - Οκτώμβρη, μην παίρνω πάλι αλλο.. :bigemo_harabe_net-64:Δεν υπάρχει καμιά πατέντα για να μειώνουμε την ροή του φίλτρου??

Link to comment
Share on other sites

Το eco δίνει 750λίτρα ανά ώρα νομίζω.

Αν είναι να πας για μεγαλύτερο τότε οκ. Δεν ξέρω αν μπορείς να μειώσεις τη ροή με τα βανάκια που έχει, χωρίς να προκαλέσεις πρόβλημα στο φίλτρο.

Ίσως κάποιος που το έχει, να μας πει περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το eco δίνει 750λίτρα ανά ώρα νομίζω. 600 δινει Δημήτρη:)

Αν είναι να πας για μεγαλύτερο τότε οκ. Δεν ξέρω αν μπορείς να μειώσεις τη ροή με τα βανάκια που έχει, χωρίς να προκαλέσεις πρόβλημα στο φίλτρο. Οκ θα το ψάξω, αν ξέρει και κάποιος απο δω θα μου πεί

Ίσως κάποιος που το έχει, να μας πει περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Aκυρο Δημήτρη, εχεις δικιο 750 δινει...Το μικρότερο ''εκο200'' δινει 600λ/ω :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Aκυρο Δημήτρη, εχεις δικιο 750 δινει...Το μικρότερο ''εκο200'' δινει 600λ/ω :bigemo_harabe_net-58:

;) Ισως μπορείς να μετριάσεις την ροή με spray bar επίσης.

Link to comment
Share on other sites

;) Ισως μπορείς να μετριάσεις την ροή με spray bar επίσης. Το σκέφτηκα και μάλλον αυτό θα κάνω, λογικά θα έχει στη συσκευασία σπρει μπαρ

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι αν δεν επιγεσε να μην παρεις ακομη φιλτρο !

διοτι μπορει να σου φαινετε μακρια ο σεπτεμβρης αλλα αν τα 2οο λιτρα που σκεφτεσαι γινουνε 300 τοτε τι γινεται?

η μπορει μεχρι τοτε να αλλαξεις βιοτοπο και να ερθεις στην αφρικη που χρειαζεται 5 φορες ανακυκλωση το νερο!ή να γινεις θαλασινος!

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι αν δεν επιγεσε να μην παρεις ακομη φιλτρο !

διοτι μπορει να σου φαινετε μακρια ο σεπτεμβρης αλλα αν τα 2οο λιτρα που σκεφτεσαι γινουνε 300 τοτε τι γινεται? χαχαχα! Λες?

η μπορει μεχρι τοτε να αλλαξεις βιοτοπο και να ερθεις στην αφρικη που χρειαζεται 5 φορες ανακυκλωση το νερο!ή να γινεις θαλασινος! Αφρική μπορεί, μου έχει περάσει απο το μυαλό σαν μια καλή ιδέα!:) Αλλά θαλασσινό δεν νομίζω προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο γίνεται μικρότερο το μικρότερο δεν γίνεται μεγαλύτερο.

Σπρέι μπαρ σπάει κατά πολύ την ροή. Αν δεις οτι δεν(που αμφιβάλω) το γυρνάς να βαράει προς ένα τζάμι και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο γίνεται μικρότερο το μικρότερο δεν γίνεται μεγαλύτερο.

Σπρέι μπαρ σπάει κατά πολύ την ροή. Αν δεις οτι δεν(που αμφιβάλω) το γυρνάς να βαράει προς ένα τζάμι και είσαι οκ. Ετσι εχω κάνει στο 25λιτρο και ο μονομάχος είναι αρχοντας! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για τι ενυδρειο μιλαμε; ποσα λιτρα; και τι λεφτα διαθετεις; αν ειναι για το κοινωνικο που βλεπω στο προφιλ σου εγω θα προτεινα fluval 205!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για τι ενυδρειο μιλαμε; ποσα λιτρα; και τι λεφτα διαθετεις; αν ειναι για το κοινωνικο που βλεπω στο προφιλ σου εγω θα προτεινα fluval 205!

Mέχρι 100 ευρώ θα τα δώσω, ωραίο και το fluval πάντως! Aυτό έχεις? Προς το παρόν μιλάω γι αυτο το ενυδρείο,ναι. Αλλά σκέφτομαι και την πιθανοτητα να παρω σε λίγους μηνες μεγαλυτερο ενυδρείο οπότε μην αγοράζω πάλι άλλο φίλτρο...

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Ε παλι σε fluval θα προτεινα! Το ειχα και το εχω αυτο το φιλτρο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος! Ειναι μεχρι 200 λτ αλλα καλυτερα να εχεις πιο μεγαλο φιλτρο απ τα λιτρα σου. Νομιζω θα το δεις κι εσυ ειναι πιο χρηστικο απ το eheim! Tωρα εχει βγει και το καινουριο το 206.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , αν πας σε 200άρι, Αφρική μεριά δεν θα σου φτάνει μόνο το 206. Εγώ στο δικό μου έχω ένα eheim 2213 και ένα fluval 306.

Αυτή τη στιγμή έχω στο 54άρι το fluval 206 και πάει μια χαρά.

Υ.Γ. Είμαι και εγώ οπαδός fluval. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά, θα λάβω σοβαρά υπόψιν μου και το fluval γιατί σας εμπιστεύομαι:) Οταν πάρω την τελική μου απόφαση θα το ξανασυζητησουμε! 1000 ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ε παλι σε fluval θα προτεινα! Το ειχα και το εχω αυτο το φιλτρο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος! Ειναι μεχρι 200 λτ αλλα καλυτερα να εχεις πιο μεγαλο φιλτρο απ τα λιτρα σου. Νομιζω θα το δεις κι εσυ ειναι πιο χρηστικο απ το eheim! Tωρα εχει βγει και το καινουριο το 206.

Το Spray bar περιέχεται στην συσκευασία ή θέλει να πάρω ξεχωριστά? Ρωτάω γιατί θα το πάρω απο online shop. Αν δεν εχει στη συσκευασία να πάρω και ενα σπρέι μπαρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει spray bar αλλα δεν θα εχεις προβλημα πιστευω. αν την εξαγωγη την ρυθμισεις να χτυπαει επιφανεια θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...