Jump to content

Το Μικρο Μου Ενυδρειο


dimos

Recommended Posts

λοιπον ηρθε η ωρα να παρουσιασω το μικρο μου ενυδρειο μιας και εκανα ολες τις αλλαγες που ηθελα

Γενική κατηγορία ενυδρείου
ειναι λιγο μπερδεμενο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου 60χ30χ45
Συνολικά Λίτρα:81
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:cryptocoryne,bacopa,limnobium,vallisneria,hygrophila,τουλαχιστον αυτα λενε τα καρτελακια
Ψάρια:2 bolivian ram,8 ροδοστομοι, 5 νεον, 8 αρλεκινοι
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Πέτρες:μια μεγαλη
Ξύλα:μια ριζα
Άλλα διακοσμητικά :οχι
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):φωτιστικο glo 2x24 εδω μαλλον εχω κανει λαθος στην επιλογη του τυπου εχω μια life-glo και μια power-glo
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:fluval 205
Θέρμανση/ Ψύξη:300 watt/οχι

Λίπανση:υγρο easy life profito
Παροχή CO2:diy
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:flakes της sera και bloodwarms


Παράμετροι
pH:6.6
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):δεν μετραω
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:καθε βδομαδα εχω σκοπο το 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο και τυρφη στο φιλτρο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=hYVZ2z7efT0

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει παρα πολυ

αλλα οι ροδοστομοι πρεπει να φυγουν , διοτι χρειαζονται μεγαλητερο μηκος

και αν ημουν στην θεση σου θα κρατουσα τα rami και ενα κοπαδι απο 5-6 ατομα (νεον ή αρλεκινους)

για λαμπες δεν γνωριζω να σου πω σιγουρα αλλα εχω δει οτι η life glo συνισταται με flora glo ή aqua glo

Link to comment
Share on other sites

ναι με τη λαμπα εχω κανει λάθος θα την αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λιτό και όμορφο το ενυδρείο σου. :thumbup:

Οι ροδόστομοι πραγματικά θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο σε μήκος μιας και είναι πολύ κινητικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εβαλα ενα διλιτρο diy c02 ακομα

θα δω πως θα αντιδρασουν τα φυτα

ευχαριστω samilias

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος βλεπω ακαταλληλα ψαρια για το ενυδρειο σου..

Καλυτερα να κρατησεις ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

τα shark red tail εννοεις? αυτα θα πανε σε αλλο ενυδρειο μολις τελειωσω το κολλημα

Link to comment
Share on other sites

δε θα διαφωνήσω στα λεγομενα σου αλλα δε μπορω και να ακολουθησω το ιδεατο σεναριο για καθε ειδος ψαριων σε απολυτο βαθμο ,

Link to comment
Share on other sites

δε θα διαφωνήσω στα λεγομενα σου αλλα δε μπορω και να ακολουθησω το ιδεατο σεναριο για καθε ειδος ψαριων σε απολυτο βαθμο ,

Οκ οπως νομιζεις φιλε μου,δικο σου ειναι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται και πολυ καθαρο. Ποσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπανω απο μήνα

Έχει αρχίσει και πιάνει άλγη στα φυτά αργής ανάπτυξης και προσπαθώ να την ανακοψω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ ωραια η εξελιξη του :bigemo_harabe_net-122:

αλλα βλεπω οτι τους ροδοστομους και shark red tail δεν τα εχεις βγαλει

προσθεσες και γαριδεσ

Link to comment
Share on other sites

Τους ροδοστομους δεν θα τους βγάλω τα sark tail περιμένω να μεγαλώσουν λίγο για να τα περάσω στο μεγαλο

Οι γαρίδες είναι αμανο για τον περιορισμό της αλ γης

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδοστομοι δεν κανουν για το ενυδρειο σου φιλε μου,ειναι πολυ μικρο.Τους ροδοστομους τους βαζουμε σε ενυδρειο πανω απο 1-1.20 μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες.Στο ενυδρειο σου δεν προλαβαινουν να φτασουν στην αλλη μερια του,το μηκος 60 που εχεις δεν ειναι τιποτα γι αυτα!

Οι γαριδες αμανο που λες οτι πηρες για περιορισμο της αλγης δεν τρωνε ολα τα ειδη των αλγεων,καλυτερα να βρεις την αιτια και να την διορθωσεις και οχι να παιρνεις ζωντανα για τον περιορισμο της,πραγμα που δεν θα τη σταματησει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο .θα συμφωνήσω για τους ροδόστομους ότι πρέπει να φύγουν λόγο μήκους του ενυδρείο σου .

πάντα φιλικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian τι έννοεις να μην παίρνω ζωντανά για τον περιορισμό της αλγης ; θες να μου πεις δηλαδή οτι οποίος έχει στο ενυδρείο του γαρίδες σαλιγκάρια και σαε γιαυτη την δουλεια δεν κανει καλά; απαγορεύεται απο κάπου ; η είναι κάποιου ειδους βασανιστηριο που κάνουμε εμείς οι μη φιλοζωοι και δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες και δεν μπαινουν ολα σε ολα τα ενυδρεια.

Μετα,το να παιρνεις ενα αλγοφαγο να σου τρωει την αλγη ειναι λαθος,γιατι δεν βρισκεις την αιτια που εχεις αλγη για να την διορθωσεις και να ξεμπερδευεις μια και καλη,απλα παιρνεις ενα ζωντανο για να την περιορισεις.Επισεις το να παιρνει καποιος ενα ζωντανο για να του καθαριζει το ενυδρειο η να του τρωει τις αλγες ειναι τελειως λαθος,τα ζωντανα αυτα δεν ειναι ουτε καθαριστες ουτε δουλοι μας οπως θελουν να μα το περασουν τα μαγαζια,ειναι ζωντανα τα οποια τα αγοραζουμε γιατι μας αρεσει να τα διατηρουμε,φτιαχνουμε το καταλληλο περιβαλλον γι αυτα και τα ταιζουμε με τις τροφες τους και δεν περιμενουμε να φανε την αλγη...Γι αυτο το σκοπο υπαρχουν αλλα μεσα,οπως μαγνητες αλλα και τα χερια μας.Και ξαναλεω,βρες την αιτια της αλγης,διορθωσε τη και θα ξενιασεις για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Δε τα παίρνω τα συγκεκριμενα για δούλους όπως πολύ σωστα λες αλλά γιατί πράγματι είναι ωραία ειδη

Το οτι τρώνε άλγη και Μας βοηθούν να την περιοριζουμε είναι μια ευχάριστη και βολική παράμετρος (σε καμια περιπτωση δε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο ουτε έχω διάθεση για διάλογο αντιδικίας ) για να μην παρεξηγουμαστε πιστεύω οτι ο σκοπός ολων μας είναι να γινόμαστε καλύτεροι και να φτιάχνουμε τις καλύτερες συνθήκες για τα ζωντανά που έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Δε τα παίρνω τα συγκεκριμενα για δούλους όπως πολύ σωστα λες αλλά γιατί πράγματι είναι ωραία ειδη

Το οτι τρώνε άλγη και Μας βοηθούν να την περιοριζουμε είναι μια ευχάριστη και βολική παράμετρος (σε καμια περιπτωση δε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο ουτε έχω διάθεση για διάλογο αντιδικίας ) για να μην παρεξηγουμαστε πιστεύω οτι ο σκοπός ολων μας είναι να γινόμαστε καλύτεροι και να φτιάχνουμε τις καλύτερες συνθήκες για τα ζωντανά που έχουμε

Συμφωνω μ αυτο που λες απολυτα και γι αυστο σου ειπα οτι οι ροδοστομοι δεν κανουν για το ενυδρειο σου γιατι ειναι μικρο.

Οσο για τις γαριδες,εγω πιαστικα απο την δικη σου απαντηση που ειπες οτι τις πηρες για την αλγη και σου απαντησα οτι καλο ειναι να βρεις την αιτια της.

Περα απο ολα αυτα,αν θες να ξεμπερδεψεις μ αυτο η μονη λυση ειναι αυτη που σου ειπα,αλλιως παντα θα εχεις προβλημα με την αλγη,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...