Jump to content

χταποδι σε ενυδρειο


dafy

Recommended Posts

Γεια σε ολους .!

Δεν ξερω αν φανει πολυ μα πολυ χαζη η ερωτηση μου , μα πρεπει να την κανω,!!!

Εχει καρφωθει εδω και καιρο η ιδεα ενος ενυδρειου με χταποδι.

εχω ενα που ειναι αδειο γυρο στα 250λιτρα και εδω και μηνες μου γυρναν διαφορες ιδεες,

Δεν γνωριζω τιποτα απο θαλασσινο αλλα εχω διαθεση να μαθω <διαβαζοντας και ρωτωντας>

ειναι ευκολο να ζησει το χταποδι σε ενυδρειο?

το μονο που ξερω για τα πλασματα αυτα ειναι ,οτι ειναι πολυ εξυπνα,

ευχαριστω !!

Υ.Γ. παρακαλω μην με παρετε με τις πετρες!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σε πάρουν με τις πέτρες? Και εγώ πιστεύω ότι το χταπόδι είναι πολύ ενδιαφέρον πλάσμα και όπως είπες και εσύ πανέξυπνο.

Τώρα για το αν μπορεί να μπεί σε ενυδρείο θα μας πουν οι θαλασσινοί :lol:

Link to comment
Share on other sites

και γω απο θαλασσινό δε σκαμπαζω αλλα τι θα γινεται οταν πεταει μελανι η οταν προσπαθει να βγει εξω απο το ενυδρειο!

Τωρα για το αν μπορει να ζησει σε ενυδρειο θα στο πουν οι θαλασσινοι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενδιαφερον το βλεπω και πρωτοπυπο.

+ οτι οτι το ζωντανο θα ειναι απο την ελληνικη θαλασσα κα οχι εισαγωγης.

το πολυ πολυ να μας φορεσει η γυν αικα μου και εμενα και του χταποδιου τα παπουτσια !

και να μας πεταξει στον δρομο .!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρην λιγο καιρο ειμαστεν ετοιμοι να στησουμε ενα ενυδρειο μεσογειακο με ενα κατοικο χταποδι

το προβλημα με τα χταποδια ειναι οτι απο τι παραμικρη χαραμαδα μπορουν να φυγουν οποτε θελει πολυ καλο κλησιμο το ενυδρειο απο πανω

επισης θελει ενα ψυκτικο συστημα γιατι η θερμοκρασια πρεπει να κρατηεται χαμηλη γυρω στους 18

αλλα και παλι θελει πολυ καλο σχεδιασμο για να μην

υπαρχουν προβληματα με ψυκτες καλοδια και γενικα

τωρα τα υπολοιπα θα στα πουνε οι ποιο ειδικοι

παντως ειναι απο τα ποιο ενδιαφερον ζωα στο πλαντη......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε dafy .Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν χομπιστες που έχουν αφιερώσει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι από το χόμπι του Θαλασσινού ενυδρείου αν όχι όλο στην κράτηση και αναπαραγωγή διάφορων Cephalopods.Στην οικογένεια των Cephalopods ανήκει και το χταπόδι που αναφέρεσαι.

Για να κρατήσεις τέτοια ζωντανά χρειάζεται αρκετή εμπειρία αφού είναι αρκετά πιο δύσκολα κατά την γνώμη μου από πολλά είδη ψαριων.Ενα ενυδρείο για να στεγάσει ένα χταπόδι θα πρέπει να έχει άψογες μετρήσεις νερου,το νερό να υπερφυλτραρεται με ένα δυνατό φίλτρο άνθρακα έτσι ώστε να μπορεί το χταπόδι να προστατευτεί από το μελάνι που μπορεί να πετάξει καθότι είναι άκρος τοξικό και για το ίδιο.Θα πρέπει να φροντίσεις το ενυδρείο να έχει αρκετές κρυψώνες έτσι ώστε να νιώθει πιο άνετα όπως επίσης και χαμηλότερο φωτισμό σε σχέση με ένα ενυδρείο fish only…….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε dafy .Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν χομπιστες που έχουν αφιερώσει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι από το χόμπι του Θαλασσινού ενυδρείου αν όχι όλο στην κράτηση και αναπαραγωγή διάφορων Cephalopods.Στην οικογένεια των Cephalopods ανήκει και το χταπόδι που αναφέρεσαι.

Για να κρατήσεις τέτοια ζωντανά χρειάζεται αρκετή εμπειρία αφού είναι αρκετά πιο δύσκολα κατά την γνώμη μου από πολλά είδη ψαριων.Ενα ενυδρείο για να στεγάσει ένα χταπόδι θα πρέπει να έχει άψογες μετρήσεις νερου,το νερό να υπερφυλτραρεται με ένα δυνατό φίλτρο άνθρακα έτσι ώστε να μπορεί το χταπόδι να προστατευτεί από το μελάνι που μπορεί να πετάξει καθότι είναι άκρος τοξικό και για το ίδιο.Θα πρέπει να φροντίσεις το ενυδρείο να έχει αρκετές κρυψώνες έτσι ώστε να νιώθει πιο άνετα όπως επίσης και χαμηλότερο φωτισμό σε σχέση με ένα ενυδρείο fish only…….

σιγουρα ειναι δυσκολο ισως λογο αγνοιας μου στο θαλασσινο και ενα παραπανω στο χταποδι.

δευτερον δεν γνωριζα οτι το μελανι ειναι τοξικο και για το ιδιο,

τριτον μπορει να ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι αδυνατον.

ισως ομως με πολυ ψαξιμο , διαβασμα , και φαντασια , μπορει να γινει.

Φαντασου πριν δεκαετιες να ακουγε καποιος για θαλασσινα ψαρια μεσα σε σπιτι!!! θα τον ελεγαν τρελο!!!!

το βασικοτερο νομιζω οτι ειναι αν το χταποδι μπορει να ζει μεσα σε 250 λιτρα η θελει 1000λιτρα και πανω???

και αν τα κρυσταλα του ενυδρειου θα εντεχουν αν το πλασματακι γινει καμια 10κιλα!!!

ευχαριστω πολυ.

καλη μας ημερα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει σε ενα παλιο τευχος του TFH οτι χρειαζεται ενα ενυδρειο τουλαχιστον 400 λιτρα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω από το αφιέρωμα του περιοδικού <coral> στο χταπόδι ότι το μελάνι του είναι μελανίνη ..

στο ίδιο αφιέρωμα υπάρχει άρθρο του Daniel Knop για το πώς πρέπει να είναι ένα ενυδρείο για χταπόδια και λέει περιληπτικά ότι

πρόκειται για ένα πανέξυπνο δραπέτη . :lol: . μπορεί να περάσει από ανοίγματα λίγο μεγαλύτερα από το μάτι του .. μπορεί να μετακινήσει τα γνωστά καπάκια ενυδρείων ..

.. πρέπει να αποφύγεις καλώδια μέσα στο νερό και αν χρειαστεί πρέπει να τα καλύψεις με σωλήνα pvc γιατί θα τα δαγκώσει .. υπάρχει και ένα σχεδιάγραμμα μοντέλο ενυδρείου , στο πλάι υπάρχει δεύτερο διαμέρισμα γεμάτο με σφουγγάρι , στη κάτω μεριά υπάρχει άνοιγμα με σιτα για να μπαίνει το νερό , και στη πάνω μεριά υπάρχει μικρό άνοιγμα για το στόμιο της αντλίας επιστροφής , μέσα από αυτό το διαμέρισμα παίρνει νερό και το skimmer .. για λεπτομέρειες μπορώ να skanαρω ..

λέει επίσης ότι λόγω τις φυσιολογίας του αίματος τους ,τα χταπόδια θέλουν νερό πλούσιο σε οξυγόνο ..

επίσης είναι πολύ ευαίσθητα στα <βαριά μέταλλα >…

είναι μεγάλος πειρασμός ..

.. καλή επιτυχία .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω από το αφιέρωμα του περιοδικού <coral> στο χταπόδι ότι το μελάνι του είναι μελανίνη ..

στο ίδιο αφιέρωμα υπάρχει άρθρο του Daniel Knop για το πώς πρέπει να είναι ένα ενυδρείο για χταπόδια και λέει περιληπτικά ότι

πρόκειται για ένα πανέξυπνο δραπέτη . :lol: . μπορεί να περάσει από ανοίγματα λίγο μεγαλύτερα από το μάτι του .. μπορεί να μετακινήσει τα γνωστά καπάκια ενυδρείων ..

.. πρέπει να αποφύγεις καλώδια μέσα στο νερό και αν χρειαστεί πρέπει να τα καλύψεις με σωλήνα pvc γιατί θα τα δαγκώσει .. υπάρχει και ένα σχεδιάγραμμα μοντέλο ενυδρείου , στο πλάι υπάρχει δεύτερο διαμέρισμα γεμάτο με σφουγγάρι , στη κάτω μεριά υπάρχει άνοιγμα με σιτα για να μπαίνει το νερό , και στη πάνω μεριά υπάρχει μικρό άνοιγμα για το στόμιο της αντλίας επιστροφής , μέσα από αυτό το διαμέρισμα παίρνει νερό και το skimmer .. για λεπτομέρειες μπορώ να skanαρω ..

Αρχισα να παιρνω θαρρος !!!!

το οτι χωραει σε ανοιγμα λιγο μεγαλυτερα απο το ματι του το ειχα ακουσει καπου αλλα δεν το πιστεψα!

για τα καλωδια δεν το φανταζομουν <αλλα θα μου πεις εδω τσακιζει οστρακοειδη>!!!

οσο για το σκαναρισμα , < το ανταλλασω με τριγωνα πανοραματος>!!!! Απο τα γνωστα!!!!

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

se parakalume na sikosis to sxedio tu enidriou

gt endiaferome amesa afu tha einai to epomeno enidrio pu tha ftiakso mazi me ena filo kai oti alles plirofories

euxaristo

θα σκαναρω και θα είναι αύριο το μεσημέρι έτοιμο ..

.. αλλά αφού υπάρχει τόσο ενδιαφέρον… θα πρότεινα και άλλο ψάξιμο …

.. καλός ο Knop αλλά ίσος υπάρχει και καλύτερη ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια !!

πηρα τηλ εναν φιλο που δουλευει σε σταθμο παραγωγης ψαριων και χταποδιων.. και θα μου στειλει αθρα, βιβλια και οτι θα βρει . ελπιζω να αναφερουν κατι σημαντικο .

βλεπω πολυ διαβασμα ..

:lol:

Link to comment
Share on other sites

πατα στπ google

octopus tanks

octopus aquariums

και θα βρεις πολλα ενδιαφερον αρθρα

αν απο αυτα τα κοματια του βιβλιου βρεις κατι αξιολογο φραψτο να μαθουμεκ αι εμεις

εγω θα ρωτησω ενα παττερα μιας φιλης μου που ειναι ωκεονογραφος

και οτι ενδιαφερον βρω θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε μικρά και τροπικά .

Στο reefcentral υπάρχει ειδική κατηγόρια και υπάρχει και φόρουμ αποκλειστικά αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το link αν διαβάσεις λίγο στο reef central θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε μικρά και τροπικά .

Στο reefcentral υπάρχει ειδική κατηγόρια και υπάρχει και φόρουμ αποκλειστικά αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το link αν διαβάσεις λίγο στο reef central θα το βρεις.

Ευχαριστω πολυ το σκευτικα και εγω...

αλλα εγω παλι ειμαι τισ αποψης μιας και θα μπω στο λουκι και θα διαβασω καλυτερα ειναι να το κανω με καποιο ελληνικο ειδος ,

α¨ λογο πατριδας

β¨ αφου δεν εχουμε γνωσεις στα χταποδια ας αποκτησουμε στα δικα μας , και μετα στα τροπικα.

σκεψου η αλατοτητα της ελλαδος διαφερει απο αλλες περιοχες. < ετσι νομιζω>

αρα αναπασα στιγμη μπορω να κανω μετρησεις στη θαλλασσα μας η ακομη και να παρω νερο.

η μετα απο καιρο αν κατι δεν μου κατσει καλα να το αφησω στο φυσικο του περιβαλλλον..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα κάτι με σκοπό να σε απογοητεύσω αλλά να σου αναφέρω ότι δεν είναι κάτι ευκολο.Ειμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε με χαρά σε ότι αποφασίσεις.

Στα λίτρα σου θα μπορούσε να κρατηθεί κάποιο τροπικό χταπόδι από τα dwarf το δικό μας octopus vulgaris μεγαλώνει πολύ και χρειάζεται αρκετά λίτρα.

Αυτό που προσωπικά με φρέναρε όταν κάποτε έκανα ίδιες σκέψεις δηλ να φτιάξω ένα ενυδρείο για ένα χταπόδι είναι πολύ μικρός κύκλος ζωής τους 1,5-2 χρόνια σε πολλά είδη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TAN, και ολους του φιλους

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

απλος ειχα μια ιδεα για το χταποδι εδω και μηνες και το ειχα πει σε φιλους συνχομπιστες και με αποθαρρηναν.

Δεν εχα διαβασει τιποτα μεχρι εχθες και δεν γνωριζα τιποτα.

το πολυ δυσκολο δεν παει να πει οτι δεν ειναι εφικτο.

Απλος βλεπω να διαβαζω πολυ ,θα κανω ενα πλανο με τα θετικα και τα αρνητικα, τα εξοδα, και τις εμπειριες

που θα προσκομισω.

Σιγουρα θα ειναι ενα μεγαλο ενυδρειο με υψος 1,40 με 1,60 το πλατος δεν το ξερω ακομη , θελω να πιστευω γυρω στα 2 μετρα.

Τωρα αν θα βαλω χταποδι δεν ξερω .

ακομη ειμαι πολυ μακρια σε γνωσεις μιας και δεν γνωριζω τιποτα και απο θαλασσινο νερο απλος εχω μια ιδεα.

σιγουρα ειναι μακρινο πλανο με μεγαλο δελεαρ.

Υ.Γ. Το μονο σοβαρο προβλημα που θα εχω ειναι < πως θα ξαναπαω για ουζο .... και τι θα πω βαλε μεζε χταποδι... ειναι σαν να τρωω το κατοικιδιο μου>

συν οτι θα βγαλω κανενα logo σαν τον αγαπητο filoxeno, :lol:

< βγαλτε τα χταποδια απο τις κονσερβες δεν ειναι κεφτεδακια!!!!!>

θα παρακαλουσα οσους εχουν καποια ιδεα η link η οτι αλλο ας γραψουν

ευχαριστω θερμα

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι είναι δύσκολη απόφαση να αφιερώσεις ένα ενυδρείο με τις διαστάσεις που περιγράφεις σε ένα χταπόδι…

σε ένα τέτοιο ενυδρείο βέβαια μπορείς να στεγάσεις οικογένεια χταποδιών .

τι άλλο όμως θα συμβιώσει μαζί τους?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

το πολυ δυσκολο δεν παει να πει οτι δεν ειναι εφικτο.

Σωστο αυτο, απλα στο θαλασσινο θελεις καποια εμπειρια ηδη παραπανω, στα ποιο δυσκολα η μπελαλιδικα θεματα θες ακομα ποιο πολυ. Σιγουρα οχι το καλυτερο ενυδρειο να ξεκινησει καποιος αρχαριος. Εαν αποκτησεις καποια εμπειρια σε αλλο θαλασσινο ενυδρειο, πιστευω πως μονο καλο θα κανει. :lol:

Απλος βλεπω να διαβαζω πολυ ,θα κανω ενα πλανο με τα θετικα και τα αρνητικα, τα εξοδα, και τις εμπειριες

που θα προσκομισω.

Σιγουρα θα ειναι ενα μεγαλο ενυδρειο με υψος 1,40 με 1,60 το πλατος δεν το ξερω ακομη , θελω να πιστευω γυρω στα 2 μετρα.

Να εχεις υποψην σου πως για χταποδι δικο μας, οσο ποιο μεγαλο ενυδρειο θα εχεις, τοσο ποιο καλα και δυνατα ψυχτικα θα χρειαστεις. Απαραιτητη επισης η πολυ καλη οξυγωνωση του ενυδρειου καθως και το καλο σφραγισμα του. Σιγουρα κατι που προηποθετη εμπειρια για να γινει ποιο σωστα.

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι είναι δύσκολη απόφαση να αφιερώσεις ένα ενυδρείο με τις διαστάσεις που περιγράφεις σε ένα χταπόδι…

σε ένα τέτοιο ενυδρείο βέβαια μπορείς να στεγάσεις οικογένεια χταποδιών .

τι άλλο όμως θα συμβιώσει μαζί τους?

:lol:

λεω να το κανω μεγαλο για να μην εχω τρεχαματα με το νερο να ειναι στην κοψη του ξυραφιου και να αποφευγω τις καθημερινες μετρησεις και αλλαγες νερου.

σιγουρα θα βαλω και κατι αλλο για να εχει κινηση το ενυδρειο , φαναντασου ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα μονο με εν χταποδι και να εχει να βγει απο την κρυψωνα του κανενα τριημερο !!!!

θα με φαει η μελανχολια και η γυναικα μου θα βαλει εμενα μεσα χωρις μασκα και θα κλεισει και το καπακι βαζοντας και τον καναπε απο πανω !!! :bowdown:

γιατι θα αντικαταστησω τον καναπε με τον ενυδρειο!!!!

προτασεις,ιδεες και οτι αλλο ειναι καλοδεχουμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

και η γυναικα μου θα βαλει εμενα μεσα χωρις μασκα και θα κλεισει και το καπακι βαζοντας και τον καναπε απο πανω !!! :)

B):rasp::lol:foto please :bowdown::bowdown::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

τυχαίο είναι άραγε ότι σε όσα δημόσια ενυδρεία έχω δει … το χταπόδι έχει δικό του αποκλειστικό ενυδρείο..??

.. :lol:

θα αποκτήσετε όμως άριστες σχέσεις … :):bowdown: κάνει καλή παρέα.. B)

… δεν θα τσακώνεστε και για το φαΐ .. δε νομίζω να του αρέσουν οι τηγανητές πατάτες η τα μακαρόνια .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...