Jump to content

χταποδι σε ενυδρειο


dafy

Recommended Posts

θα αποκτήσετε όμως άριστες σχέσεις … B):lol: κάνει καλή παρέα.. :rasp:

… δεν θα τσακώνεστε και για το φαΐ .. δε νομίζω να του αρέσουν οι τηγανητές πατάτες η τα μακαρόνια .. :bowdown:

δεν θα μαλωνουμε για το φαι γιατι σιγα μην μας ταισει η γυναικα μου!!!

οσο για photo αυτο ειναι μαλλον που θα κανει αλλα σε γυναικειο forum !!! :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν μεσογειακό.

Ακούγετε κάπως κουφό αλλά μαζί με τα ψάρια είχα και 1 χταπόδι.

Το τάιζα με τα χέρια μου κομμάτια από ψάρια

Όταν πεινούσε και δεν του έδινα έτρωγε ότι έβρισκε μέσα στο τανκ !!!!

Δεν είμαι σίγουρος αν χιάζετε τις τέλειες συνθήκες για να ζήση αλλά το σίγουρο είναι πως εγώ δεν τις είχα.

Έχω και αρκετά βίντεο και φωτογραφίες θα ψάξω να τα βρω και θα σας τα στείλω !!!!!!.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το reef είναι φανταστικό και όλοι το ξέρουμε.

Τώρα, τα χταπόδια είναι μια οικογένεια μαλακίων στην ίδια ακριβώς όπου βρίσκουμε, τα οστρακόδερμα (κοχύλια). Το θέμα με τα οστρακόδερμα το ερευνώ για χρόνια τώρα και πολλών γνωρίζω τις συνήθειες και τα "γούστα" τους. Κα΄τέχω μια μεγάλη συλλογή πέραν των 3000 κομματιών απ'όλη τη γή.

Μια από τις συμπεριφορές που έχω μελετήσει είναι και αυτή των χταποδιών.

Όπως και με τα άλλα είδη ζώων, υπάρχουν διαφορές από είδος σε είδος. Υπάρχουν χρωματιστά, μικρά, μεγάλα, ακόμα και δηλητιριώδη για τον άνθρωπο.

Τώρα όσον αφορά στο ενυδρείο, δεν υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης.

Το πρόβλημα είναι στο ότι θα είναι όλη μα όλη όμως την ώρα κρυμμένο, σφυνωμένο καλύτερα θα'λεγα σε μια γωνιά ή σε μια τρύπα χωρίς κίνηση.

Το άλλο πρόβλημα είναι η διατροφή του. Τρώει πάντα ζωντανά. Είναι θυρευτής. Καταστρώνει σχέδιο και επιτίθεται. Είναι όντως πολύ έξυπνο ζώο αλλά πιστεύω να δώσει κίνηση στο ενυδρείο σου. Θα είναι πάντα κρυμμένο!

Τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις πές μας τα αποτελέσματα. Περιμένουμε! Και σε τελική ανάλυση, κάτι σαν και σένα ανακάλυψαν την Αμερική! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το reef είναι φανταστικό και όλοι το ξέρουμε.

Τώρα, τα χταπόδια είναι μια οικογένεια μαλακίων στην ίδια ακριβώς όπου βρίσκουμε, τα οστρακόδερμα (κοχύλια). Το θέμα με τα οστρακόδερμα το ερευνώ για χρόνια τώρα και πολλών γνωρίζω τις συνήθειες και τα "γούστα" τους. Κα΄τέχω μια μεγάλη συλλογή πέραν των 3000 κομματιών απ'όλη τη γή.

Μια από τις συμπεριφορές που έχω μελετήσει είναι και αυτή των χταποδιών.

Όπως και με τα άλλα είδη ζώων, υπάρχουν διαφορές από είδος σε είδος. Υπάρχουν χρωματιστά, μικρά, μεγάλα, ακόμα και δηλητιριώδη για τον άνθρωπο.

Τώρα όσον αφορά στο ενυδρείο, δεν υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης.

Το πρόβλημα είναι στο ότι θα είναι όλη μα όλη όμως την ώρα κρυμμένο, σφυνωμένο καλύτερα θα'λεγα σε μια γωνιά ή σε μια τρύπα χωρίς κίνηση.

Το άλλο πρόβλημα είναι η διατροφή του. Τρώει πάντα ζωντανά. Είναι θυρευτής. Καταστρώνει σχέδιο και επιτίθεται. Είναι όντως πολύ έξυπνο ζώο αλλά πιστεύω να δώσει κίνηση στο ενυδρείο σου. Θα είναι πάντα κρυμμένο!

Τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις πές μας τα αποτελέσματα. Περιμένουμε! Και σε τελική ανάλυση, κάτι σαν και σένα ανακάλυψαν την Αμερική! ;)

Χωρίς να θέλω να μειώσω τις γνώσεις και μελέτες σου θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι τρώει μόνο ζωντανά και ότι είναι συνέχεια κριμένο.

Το βίντεο και οι φωτογραφίες που θα στείλω θα αποδιώξουν ακριβός το αντίθετο.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Yiannossava, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να υποχρεωθεί να φάει και φαγητό κουτιού. Εγώ λέω όμως "του λόγου το αληθές". Έτσι είναι στη φύση! Τρώει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ζωντανά και ποτέ απομινάρια ή ψόφια. Είναι και δεινός κολυμβητής. Θέλει χώρο. Χώρο πολλή. Τίποτε άλλο δεν μπορείς να βάλεις μαζί του. ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε κοχύλι, ούτε ψάρι. Τώρα το αν είναι κινητικό, δεν το συζητώ. είπα ότι υπάρχουν ειδη και είδη. Πήγες ποτέ σου σε κανένα ενυδρείο? Είδες κταπόδι? Όχι βέβαια. Είναι σπάνιο και το θέαμα που προσφέρουν πολύ λίγο, λόγω του ότι κρύβονται ή τουλάχιστον σε αδράνεια πολλές ώρες την μέρα. Όταν το φοβίσεις θα σου γεμίσει το ενυδρείο μελάνι. Μπλέ βυθός που λέμε! είσαι σε θέση να το αντέξεις? Άσε που τα περισσότερα είναι κυνηγοί της νύκτας, αφού θέλεις και περισσότερα.

Εγώ προσωπικά δεν ήθελα να θήξω κανένα. Απλά βοήθεια ήθελα να δώσω, μιάς και το θέμα με αφορούσε.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε VIDEO με το χταπόδι σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TAN συμφωνώ και επικροτώ την προχθεσινή σου τοποθέτηση!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω μια ιστορια απο το βιβλιο Advanced Marine Aquarium Techniques :

Σε μεγαλο public aquarium εχαναν ψαρια απο καποιο ενυδρειο... για πολυ καιρο δεν μπορουσαν να καταλαβουν τι γινοταν με τιποτα αφου τα ψαρια απλα εξαφανιζονταν αρκετες μερες καθε εβδομαδα! Δεν μπορουσαν να τα βρουν πουθενα και φυσικα δεν μπορουσαν να καταλαβουν τι γινεται. Ετσι αποφασισαν να παρακολουθησουν καποια βραδια...και τι ανακαλυψαν ?

Ενα χταποδι που ειχαν εβγαινε απο το ενυδρειο του, προχωρουσε στο διαδρομο, εμπενε στο ενυδρειο με τα ψαρια, ετρωγε ενα και μετα επεστρεφε στο δικο του ενυδρειο!!!!

Το παραπανω παραδειγμα ειναι χαρακτηριστικο αφου δειχνει και την εξυπναδα αλλα και τις δυνατοτητες αποδρασεις του χταποδιου! Πραγματικα ειναι δυσκολο να το κρατησεις "μεσα" αφου ολο και καποιο ανοιγμα θα εχεις για φιλτρα, καλωδια κτλ... θελει πολυ μελετη!

Απο εκει και περα αν επιμενεις θα σου προτεινα να μην ασχωληθεις με δικο μας, μεσογειακο, χταποδι! Θα χρειαστεις τρομερα δυνατο ψυκτικο (ή ψυκτικα) και πολυ μεγαλο ενυδρειο. Αντιθετα αν αγορασεις ενα τροπικο ειδος μπορεις να βρεις σε αρκετα μικρα μεγεθη (ακομα και 100 λιτρα φτανουν) τα οποια δεν χρειαζονται χαμηλες θερμοκρασιες νερου...

Διαβασε και αποφασισε ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στ' αλήθεια υπάρχουν πολλές ιστορίες για κταπόδια!

Για επιπλέον πληροφορίες, το κταπόδι ανακτά χαμένα μέλη του σώματός του μετά από πάλη με άλλα ζώα του βυθού! Το πλέον απίστευτο όμως είναι ότι σε καιρούς πείνας μπορεί το ίδιο να φάει κάποιο μέλος του για να κορέσει την πείνα του!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας Φίλος και πολύ καλός Reefάς, όταν έστησε το βράχο στο ενυδρείο του, έβαλε μέσα ένα σχετικά μικρό Μεσογειακό χταπόδι, για να εξολοθρεύσει όλα τα καρκινοειδή, οστρακόδερμα, σκουλήκια κλπ, που μετάφερε ο βράχος.

Η ενέργειά του αυτή δεν ήταν δική του ιδέα, αλλά είχε διαβάσει κάτι σχετικό σε διεθνείς αναφορές, όπως και εγώ προσωπικά σε ξένο περιοδικό.

Το αποτέλεσμα ήταν το χταπόδι να φάει οτιδήποτε μπορούσε, που ζούσε στο βράχο. Μάλιστα το "τσόφλια" τα συγκέντρωνε σε μία γωνία του ενυδρείου.

Χαρακτηριστικά μου είχε αναφέρει ότι πρόκειται για πανέξυπνο οργανισμό και δένεται πραγματικά με το αφεντικό του.

Μία ιδιαίτερη συμπεριφορά του ήταν να....βλέπει τηλεόραση. Όπως το ακούτε. Μόλις άνοιγε την τηλεόραση στο σαλόνι, το χταπόδι ερχόταν αμέσως μπροστά και χάζευε ατέλειωτες ώρες το περίεργο φωτεινό κουτί χωρίς να μετακινείται.

Όταν τελείωσε την αποστολή του, στο ενυδρείο, αφέθηκε πάλι ελεύθερο στη θάλασσα από όπου προερχόταν.

Και μία προσωπική εμπειρία που είχα, σε ένα ερασιτεχνικό public Aquarium, στους Παξούς αν δεν κάνω λάθος.

Μεταξύ πολλών ενυδρείων με Μεσογειακά είδη, υπήρχε και ένα που φιλοξενούσε, ένα σχετικά μεγάλο χταπόδι.

Η συμπεριφορά του, ήταν πολύ κοινωνική με τους επισκέπτες του ενυδρείου, ενώ δεν έδειχνε καθόλου τρομαγμένο και όλοι το χάζευαν.

Ο ιδιοκτήτης μάλιστα του ενυδρείο, έκανε και ένα show. Έριχνε μέσα στο ενυδρείο ένα βάζο με μια κατεψυγμένη γαρίδα, καλά σφραγισμένο. Το χταπόδι έπιανε το βάζο με τα πλοκάμια του, ξεβίδωνε το καπάκι και έπαιρνε από μέσα την εξαιρετική λιχουδιά. Κατόπιν αφού την έτρωγε και πεινούσε ακόμα, πέταγε το βάζο έξω από το ενυδρείο για να επαναληφθεί η διαδικασία. Ενώ όταν ήταν χορτάτο αδιαφορούσε για το βυθισμένο βάζο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας Φίλος και πολύ καλός Reefάς, όταν έστησε το βράχο στο ενυδρείο του, έβαλε μέσα ένα σχετικά μικρό Μεσογειακό χταπόδι, για να εξολοθρεύσει όλα τα καρκινοειδή, οστρακόδερμα, σκουλήκια κλπ, που μετάφερε ο βράχος.

Η ενέργειά του αυτή δεν ήταν δική του ιδέα, αλλά είχε διαβάσει κάτι σχετικό σε διεθνείς αναφορές, όπως και εγώ προσωπικά σε ξένο περιοδικό.

Το αποτέλεσμα ήταν το χταπόδι να φάει οτιδήποτε μπορούσε, που ζούσε στο βράχο. Μάλιστα το "τσόφλια" τα συγκέντρωνε σε μία γωνία του ενυδρείου.

Χαρακτηριστικά μου είχε αναφέρει ότι πρόκειται για πανέξυπνο οργανισμό και δένεται πραγματικά με το αφεντικό του.

Μία ιδιαίτερη συμπεριφορά του ήταν να....βλέπει τηλεόραση. Όπως το ακούτε. Μόλις άνοιγε την τηλεόραση στο σαλόνι, το χταπόδι ερχόταν αμέσως μπροστά και χάζευε ατέλειωτες ώρες το περίεργο φωτεινό κουτί χωρίς να μετακινείται.

Όταν τελείωσε την αποστολή του, στο ενυδρείο, αφέθηκε πάλι ελεύθερο στη θάλασσα από όπου προερχόταν.

Και μία προσωπική εμπειρία που είχα, σε ένα ερασιτεχνικό public Aquarium, στους Παξούς αν δεν κάνω λάθος.

Μεταξύ πολλών ενυδρείων με Μεσογειακά είδη, υπήρχε και ένα που φιλοξενούσε, ένα σχετικά μεγάλο χταπόδι.

Η συμπεριφορά του, ήταν πολύ κοινωνική με τους επισκέπτες του ενυδρείου, ενώ δεν έδειχνε καθόλου τρομαγμένο και όλοι το χάζευαν.

Ο ιδιοκτήτης μάλιστα του ενυδρείο, έκανε και ένα show. Έριχνε μέσα στο ενυδρείο ένα βάζο με μια κατεψυγμένη γαρίδα, καλά σφραγισμένο. Το χταπόδι έπιανε το βάζο με τα πλοκάμια του, ξεβίδωνε το καπάκι και έπαιρνε από μέσα την εξαιρετική λιχουδιά. Κατόπιν αφού την έτρωγε και πεινούσε ακόμα, πέταγε το βάζο έξω από το ενυδρείο για να επαναληφθεί η διαδικασία. Ενώ όταν ήταν χορτάτο αδιαφορούσε για το βυθισμένο βάζο.

Nκολα αυτα που λες ειναι πραγματικα απιστευτα... Μια υπεροχη προκληση για οποιον εχει το μερακι αλλα και την υπομονη να φτοιαξει ενα αναλογο ενυδρειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nκολα αυτα που λες ειναι πραγματικα απιστευτα... Μια υπεροχη προκληση για οποιον εχει το μερακι αλλα και την υπομονη να φτοιαξει ενα αναλογο ενυδρειο. ;)

Εμείς δεν αποκλείουμε το γεγονός του ότι μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο. Ούτε στο ότι μπορεί να φάει από "κουτί" Εξηγούμε την συμπεριφορά του στην ανοικτή θάλασσα.

Δείτε πως ξεκίνησε αυτό το θέμα για να καταλάβετε καλύτερα. Είναι "δύσκολο" ζώο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν αποκλείουμε το γεγονός του ότι μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο. Ούτε στο ότι μπορεί να φάει από "κουτί" Εξηγούμε την συμπεριφορά του στην ανοικτή θάλασσα.

Δείτε πως ξεκίνησε αυτό το θέμα για να καταλάβετε καλύτερα. Είναι "δύσκολο" ζώο.

Παρακολουθω την συζητηση απο την αρχη και αμα δεις εχω γραψει και ποιο πανω για καποιες παραμετρους που ηταν αναγκαιες να αναφερθουν. Για την ακριβεια ομως το χταποδι κατα την δικη μου γνωμη, ειναι απο τα δυσκολοτερα ειδη που θα μπορεσεις να εχεις στην αιχμαλωσια. Και δεν λεμε για ενα μηνα ή δυο, αλλα για χρονια. Δυστηχως ενα ακομα απο τα ασχημα που εχουν ειναι οτι ζουνε λιγα χρονια. Τα περισοτερα τουλαχιστον..

Επειδη λοιπον το κυριο πραγμα που θελει ενα τετοιο ζωντανο δεν ειναι τοσο το εξαιρετικο ενυδρειο αλλα κυριος η συνεχεις παρακολουθηση του, δεν προλαβαινω να ασχοληθω. Βεβαια πριν απο λιγο καιρο ειχε φαιρει ενα μαγαζι καποια χταποδια μικρα που οταν τα ειδα, δελεαστικα παρα πολυ, αλλα τελικα κατεληξα σε μια υπεροχη σμερνα milliaris.. Εχουμε μελλον ακομα. Γνωριζω περιπτωση για χταποδι που οταν δεν ηθελε να εχει αλλο το φωτισμο και ηθελα να ηρεμησει, πεταγε νερο στα ακροφυσια της λαμπας, αυτη εκλεινε αφου βραχυκυκλωνε και ο ιδιοκτητης του μεχρι να καταλαβει τι γινοταν, ειχε τρελαθει..

Πραγματικα απιστευτα ζωντανα. ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

φίλε dafi

έχω έτοιμο το σκανάρισμα που σου υποσχέθηκα ..

αλλά είναι 2,5 ΜΒ η καθεμιά από τις δυο σελίδες ..

δοκίμασα να τα κατεβάσω στα 500 Κ αλλά ήταν δυσανάγνωστα ..

.. αν θέλεις δώσε ένα e-mail να τις στείλω..

Link to comment
Share on other sites

φίλε dafi

έχω έτοιμο το σκανάρισμα που σου υποσχέθηκα ..

αλλά είναι 2,5 ΜΒ η καθεμιά από τις δυο σελίδες ..

δοκίμασα να τα κατεβάσω στα 500 Κ αλλά ήταν δυσανάγνωστα ..

.. αν θέλεις δώσε ένα e-mail να τις στείλω..

Τάσο επειδή η σκαναρισμένη σελίδα, είναι μια φωτογραφία, κάνε πρώτα σμίκρυνση και μετά στείλε την.

Link to comment
Share on other sites

Yiannossava, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να υποχρεωθεί να φάει και φαγητό κουτιού. Εγώ λέω όμως "του λόγου το αληθές". Έτσι είναι στη φύση! Τρώει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ζωντανά και ποτέ απομινάρια ή ψόφια. Είναι και δεινός κολυμβητής. Θέλει χώρο. Χώρο πολλή. Τίποτε άλλο δεν μπορείς να βάλεις μαζί του. ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε κοχύλι, ούτε ψάρι. Τώρα το αν είναι κινητικό, δεν το συζητώ. είπα ότι υπάρχουν ειδη και είδη. Πήγες ποτέ σου σε κανένα ενυδρείο? Είδες κταπόδι? Όχι βέβαια. Είναι σπάνιο και το θέαμα που προσφέρουν πολύ λίγο, λόγω του ότι κρύβονται ή τουλάχιστον σε αδράνεια πολλές ώρες την μέρα. Όταν το φοβίσεις θα σου γεμίσει το ενυδρείο μελάνι. Μπλέ βυθός που λέμε! είσαι σε θέση να το αντέξεις? Άσε που τα περισσότερα είναι κυνηγοί της νύκτας, αφού θέλεις και περισσότερα.

Εγώ προσωπικά δεν ήθελα να θήξω κανένα. Απλά βοήθεια ήθελα να δώσω, μιάς και το θέμα με αφορούσε.

Φίλε 'In the pond'.

Με παρεξήγησες λιγάκι. Πρόθεση μου δεν ήταν να θίξω κανέναν.

Εγώ απλά μίλησα για της εμπειρίες στο δικό μου τανκ.

Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να ψάξω για το βίντεο.

Αλλά επειδή είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχω επισκευή ποτέ ενυδρείο με χταπόδια σου στέλνω ένα βιντεάκη που έχω πρόχειρο στο κινητό μου το ποιο ασχολείται και με αναπαραγωγές

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 'In the pond'.

Με παρεξήγησες λιγάκι. Πρόθεση μου δεν ήταν να θίξω κανέναν.

Εγώ απλά μίλησα για της εμπειρίες στο δικό μου τανκ.

Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να ψάξω για το βίντεο.

Αλλά επειδή είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχω επισκευή ποτέ ενυδρείο με χταπόδια σου στέλνω ένα βιντεάκη που έχω πρόχειρο στο κινητό μου το ποιο ασχολείται και με αναπαραγωγές

Γιάννος Σάββα

Δεν είπα το αντίθετο για το αν και πως είχες χταπόδι σε ενυδρείο σου! Σε πιστεύω. Απλά εσύ μπορεί να έχεις εμπειρία χρόνων σε αυτό. Το θέμα αυτό ξεκίνησε χάρην κάποιου που ρωτούσε σε αυτό το θέμα.

Εγώ καταλήγω όμως ότι το χταπόδι είναι ένα ιδιαίτερα δύσκολο ζώο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Yiannossava, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να υποχρεωθεί να φάει και φαγητό κουτιού. Εγώ λέω όμως "του λόγου το αληθές". Έτσι είναι στη φύση! Τρώει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ζωντανά και ποτέ απομινάρια ή ψόφια. Είναι και δεινός κολυμβητής. Θέλει χώρο. Χώρο πολλή. Τίποτε άλλο δεν μπορείς να βάλεις μαζί του. ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε κοχύλι, ούτε ψάρι. Τώρα το αν είναι κινητικό, δεν το συζητώ. είπα ότι υπάρχουν ειδη και είδη. Πήγες ποτέ σου σε κανένα ενυδρείο? Είδες κταπόδι? Όχι βέβαια. Είναι σπάνιο και το θέαμα που προσφέρουν πολύ λίγο, λόγω του ότι κρύβονται ή τουλάχιστον σε αδράνεια πολλές ώρες την μέρα. Όταν το φοβίσεις θα σου γεμίσει το ενυδρείο μελάνι. Μπλέ βυθός που λέμε! είσαι σε θέση να το αντέξεις? Άσε που τα περισσότερα είναι κυνηγοί της νύκτας, αφού θέλεις και περισσότερα.

Εγώ προσωπικά δεν ήθελα να θήξω κανένα. Απλά βοήθεια ήθελα να δώσω, μιάς και το θέμα με αφορούσε.

Φίλε 'In the pond'.

Με παρεξήγησες λιγάκι. Πρόθεση μου δεν ήταν να θίξω κανέναν.

Εγώ απλά μίλησα για της εμπειρίες στο δικό μου τανκ.

Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να ψάξω για το βίντεο.

Αλλά επειδή είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχω επισκευθή ποτέ ενυδρείο με χταπόδια σου στέλνω ένα βιντεάκη που έχω πρόχειρο στο κινητό μου το ποιο ασχολείται και με αναπαραγωγές

http://files.filefront.com//;6695033;;/

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...