Jump to content

Φυτά Ικεα


Recommended Posts

πριν 3 μήνες έστησα ένα φυτεμένο 40 λιτρα καθαρό. θα ΄ήθελα να μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία από φυτά ικεα.πριν 2 μηνες αγόρασα 7 διαφορετικά φυτά από ικέα με 1,5 ευρώ το φυτό.αντικατέστησα 50% νερό στο ποτήρι τους με νερό απο το ενυδρείο και τα φύτεψα μετά από 24 ώρες. τα 6 "πιάσανε" και μεγαλώνουν υγιέστατα χωρίς κανένα πρόβλημα. καλή ανάπτυξη, πλούσιες ρίζες και υγειέστατα φύλλα. το ένα μαλιστα με κοκκινο φύλωμα που δεν ξέρω πως λέγεται από 5 εκ. ύψος που είχε στο φύτεμα, έχει ξεπεράσει τα 20 εκ.. η polysperma και η egeria densa επίσης πολλή ανάπτυξη κλαδεύτηκαν και ξαναφυτεύτηκαν. μόνο ένα δεν έπιασε και καταστράφηκε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου. τα φυτα αυτα τα πουλανε για χρηση στο ενυδρειο η απλα πειραματιστηκες; εχει το ικεα polysperma και egeria densa;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα απο ικεα αλλα πιανουν και αλλα σαπιζουν σ' ενα-δυο μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΕΑ πουλανε και υδροβια και υδροφυλλα φυτα,τα πρωτα πιανουν και αναπτυσσονται κανονικα,τα δευτερα χαλανε σε 1-2 μηνες γιατι δεν ειναι για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου. τα φυτα αυτα τα πουλανε για χρηση στο ενυδρειο η απλα πειραματιστηκες; εχει το ικεα polysperma και egeria densa;

ναι εχει πολυσπερμα και egeria densa kai alternanthera αυτο με κοκκινο φυλο. Ολα μου πανε καλα σε αυτα τα φυτα. Αλλα δεν ξέρω αν εξαντληθηκαν απο ικεα θεσσαλονικης. οταν πηγα εγω ήταν μια δυο μερες που τα ειχαν φέρει και ήταν σε μεγάλη ποσότητα. εγω πειραματιστηκα και μου βγήκε, δε ξερω για άλλους.

Έγινε επεξεργασία - theodorkyr
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

δεν ξέρω αλλά προσωπικά δεν τους έχω εμπιστοσύνη.

κακος!!!!! αλλα γιατι δεν τους εμπιστευεσε????και ποιους εμπιστευεσε?

Link to comment
Share on other sites

κακος!!!!! αλλα γιατι δεν τους εμπιστευεσε????και ποιους εμπιστευεσε?

Δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλο θεμα για να συζητηθει αυτο φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει απο το ΙΚΕΑ τρία φυτά. Το ενα έμοιαζε με polysperma αλλα δεν ήταν και δεν εναπτυσσόταν αλλα δε χάλασε κι όλας. Τα αλλα δυο πηγαίνανε σφαίρα. Το ενα απο αυτα δε προλάβαινα να το κλαδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...