Jump to content

Ψαρομαχίες...βοηθεια


katsirof

Recommended Posts

Ρε παιδιά έβαλα ένα lineatus (μέγεθος S/M) μέσα στο ενυδρείο μου, και παρότι τα υπόλοιπα ψάρια δεν το ενοχλούν (blue tang μεγάλο, yellow tang μεγάλο, foxface μεγάλο κλπ.) είναι ένα κωλόψαρο chromis το έχει ξεκο*$%σει το κακόμοιρο το lineatus..ήδη βλέπω φαγωμένο πτερύγιο....Τι να κάνω; Φοβάμαι μην τον χάσω....

Mία προσωρινή λύση είναι να τον βάλω στο sump (αν καταφέρω να τον πιάσω) αλλά θα τον στρεσάρω κι'άλλο και οριστικά δεν λύνεται το πρόβλημα...

Προτείνετε λύσεις please...!

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις το chromis στο sump?

δεν ξερω κ ολας περιμενε να σου απαντησουν πιο εμπηροι

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε τα φωτα μεχρι αυριο για να ηρεμησουν οι τσαμπουκαδες

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε τα φωτα μεχρι αυριο για να ηρεμησουν οι τσαμπουκαδες

+1000

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ψαρης τη βγαλει και παρει λιγο τα πανω του,το χρομις μα μου το θυμηθεις οτι τη γ#@#@@@σε :D

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ψαρης τη βγαλει και παρει λιγο τα πανω του,το χρομις μα μου το θυμηθεις οτι τη γ#@#@@@σε :D

Μετά θα κάνει τον κινεζο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ρε παιδιά...

έκλεισα τα φώτα και ο Θεός βοηθός...πάντως ακόμα ζωντανός είναι και οι τσαμπουκάδες σταμάτησαν....

αλλά με φαγωμένη ουρά πιστεύετε ότι έχει ελπίδες...?

Link to comment
Share on other sites

α...και ο chromis σε 1000 λίτρα με 100 κιλά βράχο πιστέψτε δεν βγαίνει με τίποτα...αλλιώς θα είχε χαριστεί εδώ και πολύ καιρό:)

Link to comment
Share on other sites

Εμπλούτιζε τους και την τροφή με σκορδόζουμο και βιταμίνες αν μπορείς και θα ανακάμψει...

Το γνωριζεις το συγκεκριμενο ψαρι Παναγιωτη;

Link to comment
Share on other sites

το linetaus? Τι εννοείς ακριβώς?

Eννοω οτι το συγκεκριμενο ψαρι ειναι τοσο ιδιαιτερο,με ανοσιοποιητικο τοσο ευμεταβλητο σε λαθος συνθηκες,που μπορει να εμφανισει οτιδηποτε,χωρις οι βιταμινες και το σκορδο να μπορεσουν να προσφερουν το παραμικρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eννοω οτι το συγκεκριμενο ψαρι ειναι τοσο ιδιαιτερο,με ανοσιοποιητικο τοσο ευμεταβλητο σε λαθος συνθηκες,που μπορει να εμφανισει οτιδηποτε,χωρις οι βιταμινες και το σκορδο να μπορεσουν να προσφερουν το παραμικρο.

:)

Συμφωνώ, αλλά χάνει κάτι αν το δοκιμάσει?

Δηλαδή είναι καλύτερα ή χειρότερα αν βάλει? Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Εμπλούτιζε τους και την τροφή με σκορδόζουμο και βιταμίνες αν μπορείς και θα ανακάμψει...

Συμφωνώ, αλλά χάνει κάτι αν το δοκιμάσει?

Δηλαδή είναι καλύτερα ή χειρότερα αν βάλει? Τι λές?

Βεβαια να δοκιμασει,αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το lineatus μας άφησε χρόνους...

επειδή όμως είναι η 3η φορά που την ξαναπατάω με ψάρι ίδιου μεγέθους (θυμίζω ήταν μεταξύ small και medium) που του την πέσανε...και ειδικά το chromis(http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1634+3165&pcatid=3165) πείτε μου ρε παιδιά...για να μαθαίνω τουλάχιστον από τα τυχόν λάθη μου...τι πρέπει να κάνω αν θέλω να βάλω νέο ψάρι για να αντέξει τους τσαμπουκάδες στην αρχή;

-να παίρνω μόνο μεγάλα ψάρια (δλδ μεγέθους τουλάχιστον medium και πάνω), με υψηλό κόστος ωστόσο...;

-να βγάλω το chromis; (ρητορικά ρωτάω, προσωπικά το θεωρώ αδύνατον να το κάνω)

-να κάνω κάτι άλλο;

είναι κρίμα πάντως με τόσο χώρο (1000 λίτρα) να χάνω ψάρια από τσαμπουκάδες...

Link to comment
Share on other sites

1 είναι το χρόμις? Μήπως επειδή είναι 1 σου βγάζει επιθετικότητα? Αυτά πάνε κοπάδι.

Βγάλε τα chromis.Αν δεν μπορέσεις ωστόσο,βάλε ένα lionfish για λίγο καιρό στο ενυδρείο και θα σου πω εγώ... :bigemo_harabe_net-72:

Kαι τα κοράλια τι θα τα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι μόνο 1 και είναι το κίτρινο που το λέει και λίγο επιθετικό το liveaquaria...δεν ξέρω αν φταίει που είναι μοναχό του, δεν νομίζω όμως...

πάντως όντως το lionfish θα μου μασούσε τα κοράλλια και ότι μικρότερο ψάρι υπάρχει..δεν νομίζω ότι ενδύκνειται...

στο τέλος θα βάλω αγκίστρι με κατεφ.τροφή για να βγάλω το chromis...γιατί να κάτσω να βγάλω 100 κιλά βράχο με κολλημένα περίπου 20 sps πάνω δεν παίζει...με τπτ όμως :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

1 είναι το χρόμις? Μήπως επειδή είναι 1 σου βγάζει επιθετικότητα? Αυτά πάνε κοπάδι.

Kαι τα κοράλια τι θα τα κάνει?

Αν εννοεις οτι το lionfish θα φαει κοραλια,οχι Παναγιωτη.Δεν ειναι απειλη γι'αυτα.

Οτι μικροψαρο χωραει στο στομα του θα το χτυπησει.Κοραλια ομως οχι!

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά δεν χτυπάει κοράλλια το lionfish...είναι 1000% reef safe ζωντανό!Ρε βάλε ένα,να δεις πως το "επιθετικό" chromis γίνετε προβατάκι!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το στρατο και τον κωστα,κοραλια δεν θα ακουμπησει 10000% αλλα οτι χωρεσει στο στομα του απο

ψαρακια η και καμια γαριδα,σε μια στιγμη αδυναμιας θα τα καταβροχθισει!

οπως ειπες ειναι κριμα να εχεις τοσα λιτρα φιλε katsirof και να μην μπορεις να βαλεις το ψαρι που θες.

προσωπικα θα εφτιαχνα η θα αγοραζα μια παγιδα και θα το εβγαζα.

αν ειναι τοσο τσαμπουκας που λες θα ειναι απο τα πρωτα που θα μπει εκει μεσα εαν δει τροφη.

ειναι αυτο?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1634+3165&pcatid=3165

η' αυτο?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+28+765&pcatid=765

σε ρωταω γιατι ειναι αρκετοι που μπερδευουν(και εγω στις αρχες) τα damsel με τα chromis.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον μιχάλη, Η αναγνωριση είναι το παν!


Αν εννοεις οτι το lionfish θα φαει κοραλια,οχι Παναγιωτη.Δεν ειναι απειλη γι'αυτα.

Οτι μικροψαρο χωραει στο στομα του θα το χτυπησει.Κοραλια ομως οχι!

Το ότι καταβροχθίζει ζωντανά είναι γνωστό, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να πειράξει και κοράλια. Πολλά site που αναγράφουν και το προφίλ του στο reef compatible το έχουν με αμφιβολία.

Πάντως ότι και να'ναι, εγώ πρωσοπικά δεν θα έβαζα ψάρι για να λύσω κάποιο θέμα με κάποιο άλλο ψάρι και μετά να υπάρχει η λεγόμενη "αλυσίδα" που λέει βάλε κάτι άλλο μετά για το Lionfish.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον μιχάλη, Η αναγνωριση είναι το παν!

Το ότι καταβροχθίζει ζωντανά είναι γνωστό, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να πειράξει και κοράλια. Πολλά site που αναγράφουν και το προφίλ του στο reef compatible το έχουν με αμφιβολία.

Πάντως ότι και να'ναι, εγώ πρωσοπικά δεν θα έβαζα ψάρι για να λύσω κάποιο θέμα με κάποιο άλλο ψάρι και μετά να υπάρχει η λεγόμενη "αλυσίδα" που λέει βάλε κάτι άλλο μετά για το Lionfish.

Για τον κινδυνο για καποια απο τα ψαρια εννοουν Παναγιωτη.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το στρατο και τον κωστα,κοραλια δεν θα ακουμπησει 10000% αλλα οτι χωρεσει στο στομα του απο

ψαρακια η και καμια γαριδα,σε μια στιγμη αδυναμιας θα τα καταβροχθισει!

οπως ειπες ειναι κριμα να εχεις τοσα λιτρα φιλε katsirof και να μην μπορεις να βαλεις το ψαρι που θες.

προσωπικα θα εφτιαχνα η θα αγοραζα μια παγιδα και θα το εβγαζα.

αν ειναι τοσο τσαμπουκας που λες θα ειναι απο τα πρωτα που θα μπει εκει μεσα εαν δει τροφη.

ειναι αυτο?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1634+3165&pcatid=3165

η' αυτο?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+28+765&pcatid=765

σε ρωταω γιατι ειναι αρκετοι που μπερδευουν(και εγω στις αρχες) τα damsel με τα chromis.

πολύ πιθανόν και εγώ να το μπερδεύω...μπορεί να είναι damsel και ίσως έτσι εξηγείται και η επιθετική του συμπεριφορά, που τα χαρακτηρίζει τα damsel...έβγαλα photos για να μυ πείτε την γνώμη σας!

δεν νομίζω ότι είναι λύση το lionfish...αλλά η ιδέα της παγίδας με ενθουσιάζει :)...για πες κι'άλλα στοιχεία...μήπως έχεις κανά Link ή καμιά πληροφορία...

ευχαριστώ πάντως παιδιά για την βοήθεια...είμαι υπόχρεος!

ΧρήστοςFull page photo.pdfFull page photo.2.pdf

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...