Jump to content

Αλάτι Απο Αλυκές ??


Recommended Posts

Μιας και το αλατι στα πετ ειναι χρυσαφι , και εχω βρει ακρη να βρω αλατι απο αλυκες και μαλιστα μεγαλη ποσοτητα , τελειως ακατεργαστο πριν μπει σε επεξεργασια , κατευθειαν απο την μαμα θαλασσα θα μπορω να το εχω για το ενυδρειο ??

Φυσικα θα καθαριστει απο τυχον βρωμιες και οτι αλλο πριν μπει στο ενυδρειο .

Το θεμα ειναι νταξει με την αλατοτητα , αυτη φτιαχνεται , τα υπολοιπα στοιχεια π.χ. μαγνησιο , ασβεστιο , ΚΗ , η οτι αλλο υπαρχει καποιο θεμα η οχι ?

Αν κλεινουν σε χαμηλοτερες τιμες τοτε μπορει να αυξηθουν .

Π.χ. ασβεστιο και μαγνησιο περνω χυμα το κιλο 2 ευρω .

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το αλατι στα πετ ειναι χρυσαφι , και εχω βρει ακρη να βρω αλατι απο αλυκες και μαλιστα μεγαλη ποσοτητα , τελειως ακατεργαστο πριν μπει σε επεξεργασια , κατευθειαν απο την μαμα θαλασσα θα μπορω να το εχω για το ενυδρειο ??

Φυσικα θα καθαριστει απο τυχον βρωμιες και οτι αλλο πριν μπει στο ενυδρειο .

Το θεμα ειναι νταξει με την αλατοτητα , αυτη φτιαχνεται , τα υπολοιπα στοιχεια π.χ. μαγνησιο , ασβεστιο , ΚΗ , η οτι αλλο υπαρχει καποιο θεμα η οχι ?

Αν κλεινουν σε χαμηλοτερες τιμες τοτε μπορει να αυξηθουν .

Π.χ. ασβεστιο και μαγνησιο περνω χυμα το κιλο 2 ευρω .

καλο μου ακουγεται!επισης θα μπορουσες στο βαρελι προετοιμασιας να τρεχεις και φιλτρο ανθρακα καλου κακου! Πρωτα ομως ας μας πουν ομως τα παιδια αν ενεχει τυχων κινδυνους..

Πεθαινω για πατεντα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει αυτο , στο δοχειο π.χ. 60 λιτρα που θα φτιαξω το νερο αλαγης να πεταξω για καμια 2 ωριτσες ενα φιλτρακι μεσα με υαλοβαμβακα και ανθρακα να μαζεψει οτι υπαρχει και μετα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρακινδυνευμενο και δεν θα το συνιστουσα ουτε στον εχθρο μου...Καλυτερα να κανεις μια γενναια αλλαγη καθε 25 μερες απο θαλασσα που παλι τζαμπα θα σου βγαινει, παρα αυτο που σχεδιαζεις...

Link to comment
Share on other sites

Με πια λογικη το λες παρακινδυνευμενο ? Δηλαδη συγνωμη αν παρω μια αλαγη απο την θαλασσα γενναια οπως λες τι διαφορα εχει ? το ιδιο αλατι δεν ειναι ? τα ιδια στοιχεια δεν εχει ?

Περισσοτερο ρισκο δεν εχω να τραβηξω κατι κακο με το νερο της θαλασσα παρα με το αλατι που εχει ξεραθει και ισως (ισως ...) καποιοι οργανισμοι να εχουν ψοφησει ??

οποτε ?????


Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κοντα θαλασσα και δεν βολευει , ενω αλατι βρίσκω ανετα απο γνωστο και οσο θελω.


Κοιτα αν μπορει και γινεται γιατι να μην το βαλω , οτι γλιτωνουμε καλο ειναι !!! Με τα χρηματα που θα εδινα στο αλατι θα παρω κατι αλλο χρησιμο για το ενυδρειο ! Ειναι και οι εποχες πολυ δυσκολες .


Φυσικα μολις το παρω θα γινουν μετρησεις στο full συνεχεια , και αναλογα να προσθεσω οτι χρειαζεται και αν χρειαζεται ! (κυριως Mg και Ca ) και βλεπουμε .

Θα κανω πειραματα στην αρχη δεν θα παω ετσι μπαμ και κατω !!


(Παντως εχω την εντυπωση οτι αυτους που δεν συμφερει ΟΧΙ θα πουν , γιατι πως θα πουλησουν τα pet ?)


και στο pet της πολης μου που ρωτησα αν μπορω να βαλω στο ενυδρειο μαγνησιο και ασβεστιο χυμα απο σακι με 2 ευρω το κιλο , μου ειπε ΟΧΙ με τιποτα και οτι κεινο οτι ταλλο και ιστοριες για αγριους , και γω βαζω εδω και 1 χρονο και ειναι ολα τελεια !!!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μονο που με προβληματιζει ειναι ποσες ωρες θα σου παρει για να σπασει τελειος

οι εταιριες που βρησκουν το αλατι? το φτιαχνουν?

περιμενω jimmis1974

περιμενω με ενδιαφερον νεα!

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι που πουλανε οι εταιρίες ειναι συνθετικό κ οοοολες αγοραζουν την πρωτη υλη απο την ιδια εταιρία.

Εγω το μονο που σκέφτομαι ειναι τι μπορεί να εχει πανω του αυτο το αλατι... απο κουτσουλιές πουλιων μεχρι την ρύπανση της ατμόσφαιρας που εχει καθίσει πανω.. δε ξέρω κ εγω παρακινδυνευμενο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως,και λιγο ασχετο με το θεμα...Αλλα τοση θαλασσα εχουμε στην Ελλαδα,ενας δεν σκεφτηκε να το δει επαγγελματικα.Ειναι δυνατον να παιρνουμε αλατι απο χωρες που δεν εχουν δει θαλασσα ουτε με κιαλια? :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε Στάθη πολυ πιο σοβαρά θέματα δεν τα έχουμε εκμεταλευτει σαν χωρα... το αλατι της θάλασσας θα ηταν το τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι έχει την ιδιότητα να εμποδίζει την ανάπτυξη μικροοργανισμών, γι' αυτό και χρησιμοποιείται για τη συντήρηση των τροφίμων. Το αλάτι που προέρχεται από τη θάλασσα θεωρείται ωφελιμότερο από το ορυκτό

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9#.CE.A3.CF.8D.CF.83.CF.84.CE.B1.CF.83.CE.B7_.CE.BA.CE.B1.CE.B9_.CE.99.CE.B4.CE.B9.CF.8C.CF.84.CE.B7.CF.84.CE.B5.CF.82


Το Tropic Marin PRO-REEF κατασκευάζεται από φαρμακευτικά καθαρά άλατα και βασισμένο στην πιο πρόσφατη επιστημονική ανάλυση των τροπικών ωκεανών. Δεν περιέχει συνθετικά συμπληρώματα, νιτρικά άλατα, φωσφορικά άλατα ή πυριτικά άλατα. Είναι προσαρμοσμένο ειδικά για reef ενυδρεία και περιέχει τις κατάλληλες ποσότητες ασβεστίου και μαγνησίου για την ανάπτυξη των κοραλλιών. Σταθεροποιεί το pH και υποστηρίζει την λειτουργία των συμπληρωμάτων ασβεστίου ή των calcium reactors.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=757

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για ολους

θελει ψαξιμο,καθαρο αλατι αλλα μπορει να γινει!και κατα τι γνωμη μου θα εχει καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε marnieros εισαι της αποψης οτι ισως δεν εχει προβλημα το αλατι απο αλυκες ??

γιατι και γω πηστευω οτι δεν εχει θεμα , τωρα αν εχει καποιες διαφορες στις τιμες αυτες θα διορθωθούν πριν μπει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή δεν στοιχίζει τίποτα...το πολύ πολύ να έχεις μετά για το φαγητό...

Τα εμπορικά αλάτια είναι όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος 100%συνθετικά και φτιάχνονται σε ειδικά εργαστήρια.Γνώμη μου είναι οτι με τα συμπληρώματα που θα ρίξεις για να το φέρεις εκεί που θέλεις και το κόστος της επεξεργασίας (ρεύμα σε κυκλοφοριτές/θερμοστάτες/κόστος συμπληρωμάτων)θα ξεπερνάει τα 2Ε/Kg που κάνει το έτοιμο αλάτι...

Απο την άλλη αν σου παρέχει τις τιμές που επιθυμείς και το ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχει σταθερές τιμές μπορείς να παρασκευάσεις μια μεγάλη ποσότητα να το αποθηκεύσεις σε στεγανό δοχείο και να το χρησιμοποιείς όποτε επιθυμείς...άλλωστε το καλύτερο είναι κάθε φορά που κάνουμε αλλαγή νερού να ετοιμάζουμε το νερό για την επόμενη φορά...έτσι είναι πιο εύκολο,ξεκούραστο και δεν ξεχνάς να κάνεις αλλαγή νερού ποτέ..ούτε βαριέσαι να φτιάχνεις νερό απο την αρχή κάθε φορά.

Πάντως πιστεύω ότι σίγουρα στο εμπόριο έχουν κυκλοφορήσει τέτοια αλάτια.Αν και είναι γνωστό οτι όλες οι εταιρίες αγοράζουν από την ίδια πηγή το βασικό συστατικό με ελάχιστες εξαιρέσεις και επεξεργάζονται ανάλογα τα έξτρα συστατικά...πράγμα ανάλογο γίνεται και στην Αμερική και γιαυτό έχουν τεράστιες διαφορές τα αλάτια τους με τα δικά μας.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβανω οτι το αλατι θα το παρω ακριβως και κατευθειαν οπως βγαινει απο θαλασσα , ΚΑΙ ΟΧΙ επεξεργασμενο , δεν θα παει σε εργοστασιο .

θα κανω τις δοκιμες και βλεπουμε , και μακαρι το ετοιμο αλατι να εκανε και 2 ευρω / κιλο !! εδω πατρα της tropic marine το παιρνω 4 ευρω το κιλο και εχω και δυο ενυδρεια οποτε ... !!!

Εδω μιλαμε μπορω να γεμισω σακια !!!!!!!

Τα υπολοιπα ποσο να μου στοιχισουν ?? τι ρευμα ? εχω ενα δοχειο 100 λιτρα , αν φτιαξω εκει μεσα με εναν κυκλοφοριτη δυνατο να το ανακατωσει και εναν θερμοστατη και ενα φιλτρακι να μαζεψει τιποτα .... τι κοστος ειναι αυτο ? μηδαμινό !!

και ασβεστιο - μαγνησιο χυμα τα περνω το κιλο καπου 2 ευρω , και με ενα κιλο περναω 10 χρονια !!!! ^_^

Δηλαδη φιλε Alexpsycho μπορω να φτιαξω νερο αλαγης και να το αφησω π.χ. μια με δυο βδομαδες για μελοντικη αλαγη ? Δεν παθενει κατι ? Εχω στεγανα δοχεια παρα πολλα 10λιτρα.

Αμα ειναι εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα που καθεται σε μια αποθηκη , να το γεμισω full με Α/Ο να του βαλω ενα κυκλοφοριτη 5000l/h που εχω και ενα φιλτρακι εξωτερικο που εχω με υαλοβαμβακα και ανθρακα και να φτιαξω το νερο αλαγης και να το αποθηκευσω μετα στα δοχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το συνθετικό αλατόνερο αν είναι κλειστό σε κάποιο δοχείο δεν παθαίνει τίποτα.

Απλά ο προβληματισμός μου είναι πόσες μέρες χρειάζεται για να διαλυθεί αυτό το αλάτι... οτι θα έχεις ένα 65-75% του νερού σου έτοιμο θα το έχεις αλλά...το αλάτι που θέλουμε για ενυδρείο πρέπει να έχει σε αναλογία και άλλα συστατικά..αυτά θα πρέπει να τα βρεις στην αναλογία που θέλεις και θα είναι κουραστικό...κάτσε πρώτα βρες την αλατότητα και μετά σιγά-σιγά το μοντάρεις...δεν ξέρω αν αξίζει όλη αυτή η διαδικασία αλλά κάνε το πείραμα σου και εμείς περιμένουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Με πια λογικη το λες παρακινδυνευμενο ? Δηλαδη συγνωμη αν παρω μια αλαγη απο την θαλασσα γενναια οπως λες τι διαφορα εχει ? το ιδιο αλατι δεν ειναι ? τα ιδια στοιχεια δεν εχει ?
Περισσοτερο ρισκο δεν εχω να τραβηξω κατι κακο με το νερο της θαλασσα παρα με το αλατι που εχει ξεραθει και ισως (ισως ...) καποιοι οργανισμοι να εχουν ψοφησει ??
οποτε ?????
Κοιτα αν μπορει και γινεται γιατι να μην το βαλω , οτι γλιτωνουμε καλο ειναι !!! Με τα χρηματα που θα εδινα στο αλατι θα παρω κατι αλλο χρησιμο για το ενυδρειο ! Ειναι και οι εποχες πολυ δυσκολες .
Φυσικα μολις το παρω θα γινουν μετρησεις στο full συνεχεια , και αναλογα να προσθεσω οτι χρειαζεται και αν χρειαζεται ! (κυριως Mg και Ca ) και βλεπουμε .
Θα κανω πειραματα στην αρχη δεν θα παω ετσι μπαμ και κατω !!
(Παντως εχω την εντυπωση οτι αυτους που δεν συμφερει ΟΧΙ θα πουν , γιατι πως θα πουλησουν τα pet ?)
+1000
και στην τελικη τα ψαρακια σε τι αλατι ζοουν στο φυσικο τους περιβαλον? ;)
οπος ειπε κ ο μαρνιερος μονο το να σπασει ειναι το θεμα πιστευω
Link to comment
Share on other sites

Με πια λογικη το λες παρακινδυνευμενο ? Δηλαδη συγνωμη αν παρω μια αλαγη απο την θαλασσα γενναια οπως λες τι διαφορα εχει ? το ιδιο αλατι δεν ειναι ? τα ιδια στοιχεια δεν εχει ?
Περισσοτερο ρισκο δεν εχω να τραβηξω κατι κακο με το νερο της θαλασσα παρα με το αλατι που εχει ξεραθει και ισως (ισως ...) καποιοι οργανισμοι να εχουν ψοφησει ??
οποτε ?????
Σε αυτο απαντησαν παρακατω...
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κοντα θαλασσα και δεν βολευει , ενω αλατι βρίσκω ανετα απο γνωστο και οσο θελω.
Κοιτα αν μπορει και γινεται γιατι να μην το βαλω , οτι γλιτωνουμε καλο ειναι !!! Με τα χρηματα που θα εδινα στο αλατι θα παρω κατι αλλο χρησιμο για το ενυδρειο ! Ειναι και οι εποχες πολυ δυσκολες .
Φυσικα μολις το παρω θα γινουν μετρησεις στο full συνεχεια , και αναλογα να προσθεσω οτι χρειαζεται και αν χρειαζεται ! (κυριως Mg και Ca ) και βλεπουμε .
Θα κανω πειραματα στην αρχη δεν θα παω ετσι μπαμ και κατω !! Δοκιμασε το και ενημερωσε μας! Μακαρι να πιασει!
(Παντως εχω την εντυπωση οτι αυτους που δεν συμφερει ΟΧΙ θα πουν , γιατι πως θα πουλησουν τα pet ?) Χομπιστες ειμαστε φιλε μου, δεν ειδα κανεναν στο θεμα να απανταει ως petshop...
και στο pet της πολης μου που ρωτησα αν μπορω να βαλω στο ενυδρειο μαγνησιο και ασβεστιο χυμα απο σακι με 2 ευρω το κιλο , μου ειπε ΟΧΙ με τιποτα και οτι κεινο οτι ταλλο και ιστοριες για αγριους , και γω βαζω εδω και 1 χρονο και ειναι ολα τελεια !!! Μαζι σου κι εγω! Ποτε δεν ρωταμε petshop! Ρωταμε εδω στο aquazone που η γνωση ειναι μακραν μεγαλυτερη απο οποιοδηποτε petshop και μετα παμε στο μαγαζι και διαλεγουμε χωρις να δινουμε λογαριασμο...

Κι εγω αυτο τον φοβο εχω! Καλυτερα νερακι απο τη θαλασσα που εχει ηδη διαλυμενα ολα τα συστατικα +φυτοπλανγκτον +ζωοπλανγκτον + + + παρα αλατακι απο μια αλυκη που δεν ξερω καν πως το συλλεγουν και που το αποθηκευουν...

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Τα εμπορικά αλάτια είναι όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος 100%συνθετικά και φτιάχνονται σε ειδικά εργαστήρια

ρε παιδια δεν γινεται αυτο

να υπαρχει πρωτη υλη εν αυθονια στην φυση και εμεις να παραγουμε αλλη απλα επιδι μπορουμε?

συνθετικο βαφτηζετε επιδι πλεον εχει περασει διεργασιες καθαρισμου διαχορισμου προσθετων και δεν ειναι πλεον το φυσικο που ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται?

επεξεργάζεται σε ειδικές δεξαμενές που είναι μετρημένες και οι δοσολογίες και η κάθε εταιρία φτιάχνει το δικό της "χαρμάνι"

Λοιπόν περιμένουμε μετρήσεις και εντυπώσεις κύριε...να μην σου πω ότι θέλουμε και φωτός από την όλη διαδικασία γιατί μας ενδιαφέρει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , μολης το παρω θα κανω τα κολπα μου ^_^ και οτι ειναι τα λεμε.

Παντως μου κανει εντυπωση γιατι κανεις δεν το εχει επιχειρήσει να βαλει τετοιο αλατι , εχω την εντυπωση οτι θα ναι ολα καλα !!

Απλα μια σωστη επεξεργασια και μετρησεις πριν !!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικε σε reef με παρα πολλά λίτρα.Μια παλετα από αλυκες.έγιναν μετρήσεις με ανάλυση σε χημειο, εξεταστηκε για βαρεα μεταλλα, και όλα έδειχναν οκ. Χαμηλό kh,ca το οποίο διόρθωθηκε με buffer.το ενυδρειο δεν σήκωσε ποτέ βιολογια .Αδειαστηκε όλο και τελικά γεμιστηκε με νερο από θάλασσα και άρχισε να έχει ζωη και τωρα παει super.ίσως φταιει η υψηλή περιεκτικότητα σε νατριο .

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά της θάλασσας είναι πολύ περίεργη...και σίγουρα η απάντηση/εξήγηση βρίσκεται στην υδροστατική ικανότητα του νερού..όχι μόνο στην χημεία...αλλά και τις φυσικής....εκεί μπαίνουμε και σε άλλα χωράφια...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικε σε reef με παρα πολλά λίτρα.Μια παλετα από αλυκες.έγιναν μετρήσεις με ανάλυση σε χημειο, εξεταστηκε για βαρεα μεταλλα, και όλα έδειχναν οκ. Χαμηλό kh,ca το οποίο διόρθωθηκε με buffer.το ενυδρειο δεν σήκωσε ποτέ βιολογια .Αδειαστηκε όλο και τελικά γεμιστηκε με νερο από θάλασσα και άρχισε να έχει ζωη και τωρα παει super.ίσως φταιει η υψηλή περιεκτικότητα σε νατριο .

δηλαδη τι ακριβως ειδες στο ενυδρειο ? ειδες κοραλια να σου πηγενουν χειροτερα , τα ψαρια χειροτερα ? εχασες καποιο δυσκολο ζωντανο ? τι ?

Λιγο κουφο μου φενεται αυτο που λες ΜΟΝΟ για την βιολογια ! να ειναι ολα τα αλλα οκ και πως δηλαδη δεν σηκωσε βιολογια ?

Ειχε βιολογια πριν το ενυδρειο ? Μηπως ειχες νεκρο βραχο και δεν ειχες βιολογια απο πριν ? τι σημαδια ειδες και το λες αυτο ?

(νταξει για το KH και το Ca φτιαχνονται , και γω χτες ειχα χαμηλο ΚΗ , εριξα μια κουταλιτσα σοδα και ολα ΟΚ .)

(γιατι αμα ριξουμε λιγο microbacter 7 δεν θα φτιαχτει βιολογια , αν και σε στρωμενο ενυδρειο δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει το αλατι απο αλυκες να χαλασει η να σταματησει την βιολογια)

Με την λογικη αυτη ουτε η θαλασσα εχει βιολογια , και λες εκανες αλλαγη απο θαλασσα και ειναι super !! Συγνώμη αλλα νομίζω οτι δεν συμβαδιζουν αυτα !!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...