Jump to content

Αντλία Νερού


Recommended Posts

Καλήμερα παιδιά!

Θα ήθελα την συμβολή σας σε ότι αφορά εσωτερικό φίλτρο ενυδρείου...το ενυδρείο είναι 140x60x45,φυτεμένο γλυκού νερού.τι αντλία νερού χρειάζεται να πάρω για αυτά τα λίτρα?μήπως να βάλω 2 καλύτερα? Θα ανεβάσω φωτογραφία με το πως είναι το εσωτερικό φίλτρο αν βοηθάει... μην το βλέπεται έτσι βρώμικο!έχει καθαριστεί.επίσης στην αριστερή μεριά έχει μπει ο θερμοστάτης.έκανα καλά?ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

post-52207-1363852894,2521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σου Γιώργο. Το ενυδρείο σου είναι περίπου 350 λίτρα οπότε μια αντλία με 1000λ/ω είναι καλά. Είμαι σχεδόν σίγουρος βέβαια οτι μόνο με αυτό το φίλτρο δεν κάνεις σωστή δουλειά, εγώ θα πρόσθετα και ένα εξωτερικό.

Το θερμοστάτη καλά έκανες και τον έβαλες εκεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο. Το ενυδρείο σου είναι περίπου 350 λίτρα οπότε μια αντλία με 1000λ/ω είναι καλά. Είμαι σχεδόν σίγουρος βέβαια οτι μόνο με αυτό το φίλτρο δεν κάνεις σωστή δουλειά, εγώ θα πρόσθετα και ένα εξωτερικό.

Το θερμοστάτη καλά έκανες και τον έβαλες εκεί. :)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθειά σου.έχεις να προτείνεις κάτι σαν μάρκα .αν όχι δεν πειράζει..θα κατέβω μια βόλτα και θα δω. Θα πρεπει να δουλεύει στο 100% ?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μάρκα για αντλία ή για φίλτρο?

Για αντλίες υπάρχουν πολλές. Είναι οι κινέζικες, πιο φθηνές, δεν έχουν την ίδια ποιότητα με της υπόλοιπες και οι περισσότερες θα καίνε πιο πολύ ρεύμα απο τις αντίστοιχες επώνυμες Αρκετές έχουν βγει σκυλιά. Είχα και έχω για αυτό στο λέω.

Απο την άλλη είναι οι επώνυμες οπού έχουν πιο τσιμπημένη τιμή αλλά είναι και καλύτερες ποιοτικά. Μάρκες δεν θέλω να πω αλλα μπορείς αντί να κάνεις μια βόλτα, να παραγγείλεις απο κανα e-shop που συνήθως έχουν καλύτερες τιμές απο τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρήκα...όντως υπάρχει διαφορά απο επώνυμη και κινέζικη αλλά θα δείξει απο τον μισθό τέλος του μήνα τι θα διαλέξουμε!! :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έχεις μεγαλο ενυδρείο κοίτα και αυτό που σου είπε ο Στάθης για δεύτερο εξωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα αυτά τι φίλτρο χρειάζεται; έχεις καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μαζί με το 1000αρι το εσωτερικό και το 2217 eheim η το fluval 306 , 405

Με 360 λίτρα που έχεις θέλεις κοντά στα 1800 λίτρα ανακύκλωση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο μελλοντικά, 600+ λίτρα υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης 2 τέτοιων φίλτρων ή το πουλάω και παίρνω κάποιο μεγαλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις με την συνδεση 2 τετοιων φιλτρων?

αν θα μπορεις να εχεις 2 εξωτερικα φιλτρα? εννοειται οτι μπορεις!

αν θα σου αρκουν αυτα που θα παρεις και για το 600αρι? δεν νομιζω διοτι πρεπει να ανακυκλωνεις το νερο 4 με 5 φορες αρα θελεις φιλτρα με ροη 2400 με 3000 λιτρα αρα πας για μεγαλυτερα , τωρα το αν θα τα παρεις απο τωρα ή θα παρεις μικροτερα και θα τα πουλησεις για να παρεις μεγαλυτερο μετα,αυτο ειναι δικη σου επιλογη

πχ μετα θα χρειαστεις κατι τετοιο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2268

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις με την συνδεση 2 τετοιων φιλτρων?

αν θα μπορεις να εχεις 2 εξωτερικα φιλτρα? εννοειται οτι μπορεις!

αν θα σου αρκουν αυτα που θα παρεις και για το 600αρι? δεν νομιζω διοτι πρεπει να ανακυκλωνεις το νερο 4 με 5 φορες αρα θελεις φιλτρα με ροη 2400 με 3000 λιτρα αρα πας για μεγαλυτερα , τωρα το αν θα τα παρεις απο τωρα ή θα παρεις μικροτερα και θα τα πουλησεις για να παρεις μεγαλυτερο μετα,αυτο ειναι δικη σου επιλογη

πχ μετα θα χρειαστεις κατι τετοιο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2268

Βρήκα και αυτό...

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2177

Κινέζικο μεν με ότι συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι δικη σου επιλογη!

δεν θα σου πω εγω το ενα η το αλλο διοτι φανταζομαι πως καταλαβαινεις και εσυ τις διαφορες και στην ποιοτητα αλλα και στο κοστος!

καλο θα ειναι (μην πω απαραιτητο) παντως στα μεγαλα ενυδρεια να υπαρχουν 2 φιλτρα οποτε μπορεις να κανεις συνδιασμους με ενα κινεζο και ενα καλυτερο φιλτρο :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό...

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2177

Κινέζικο μεν με ότι συνεπάγεται...

Φιλε Γιωργο αυτο το φιλτρο το εχω. Δεν ειναι κακο σαν φιλτρο.

Πλεονεκτηματα: Φθηνο πολυ, σχεδον αθορυβο και με τεραστια χωρητικοτητα για βιολογικο υλικο.

Μειονεκτημα: Οχι και τοσο καλη ποιοτητα εξαρτηματων, μεγαλη καταναλωση σε ρευμα, απουσια οδηγιων χρησης και δεν ξερω κατα ποσο βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα (επαναλαμβανω δεν ξερω αν βρισκεις, μπορει και να βρισκεις).

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο αυτο το φιλτρο το εχω. Δεν ειναι κακο σαν φιλτρο.

Πλεονεκτηματα: Φθηνο πολυ, σχεδον αθορυβο και με τεραστια χωρητικοτητα για βιολογικο υλικο.

Μειονεκτημα: Οχι και τοσο καλη ποιοτητα εξαρτηματων, μεγαλη καταναλωση σε ρευμα, απουσια οδηγιων χρησης και δεν ξερω κατα ποσο βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα (επαναλαμβανω δεν ξερω αν βρισκεις, μπορει και να βρισκεις).

Φαντάζομαι όμως οτι δεν θα πρέπει να είναι comple..Εννοώ οτι θα θέλει μακαρόνι κτλ κτλ. με συγχωρείς που ρωτώ αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιεί τέτοιου είδος φίλτρο. Οπότε αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ανεβαίνει και το κόστος

Σωστά;

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ξεχασα να στο πω, το sun sun δεν εχει τιποτα μεσα ενω αυτο που προτεινει ο samilias21 νομιζω ειναι κομπλε.

Βαλε κατω τι χανεις και τι κερδιζεις και κανε την επιλογη σου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου πήγε να βάλεις μέσα τα παρελκόμενα;

Αστο σχεδον η αξια του φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μεταχειρισμένο από αγγελία που είναι complete και είμαστε μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να στο δινουν με τα υλικα του μεταχειρισμενο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να στο δινουν με τα υλικα του μεταχειρισμενο!

και ομως μπορει διοτι υπαρχουν παιδια που εγκαταλειπουν το χομπι

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτο. Εγω παντως ρε παιδια στο θεμα του φιλτρου και μονο του φιλτρου, επειδη ειναι σημαντικο κομματι επιλεγω καινουριο! Προσωπικη μου αποψη!

Link to comment
Share on other sites

Την οποία συμμερίζομαι και εγώ Θοδωρή. ;) Εκτός αν το φίλτρο είναι σχετικά καινούριο με λίγα "χιλιόμετρα"

Link to comment
Share on other sites

Και απο γνωστο. Ακομη και την βιολογια να εχει μεσα Δημητρη που ξερεις τι αρρωστιες ειχε περασει και τι αλλο εχει κανει ο προηγουμενος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...