Jump to content

Αντλία Νερού


Recommended Posts

και εγω ειμαι υπερ του καινουργιου !το φιλτρο ειναι το μονο πραγμα που σου μενει ενυδρεια μπορει να αλλαξεις πολλα φιλτρο ομως ενα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

και εγω ειμαι υπερ του καινουργιου !το φιλτρο ειναι το μονο πραγμα που σου μενει ενυδρεια μπορει να αλλαξεις πολλα φιλτρο ομως ενα!

Xaxaxaxaxa σαν το αλτις!

Link to comment
Share on other sites

χαχα!!! Και όμως βρήκα στα 90 ευρώ αλλά με όλα μέσα. Σωληνάκια, μακαρόνι, σφουγγάρια κτλ κτλ τι παίζει όμως για να το βάλω να λειτουργήσει; Λογικά θα παίξει μόνο του σε μια λεκάνη για αρχή για να καθαρίσει καλά;

Link to comment
Share on other sites

χαχα!!! Και όμως βρήκα στα 90 ευρώ αλλά με όλα μέσα. Σωληνάκια, μακαρόνι, σφουγγάρια κτλ κτλ τι παίζει όμως για να το βάλω να λειτουργήσει; Λογικά θα παίξει μόνο του σε μια λεκάνη για αρχή για να καθαρίσει καλά;

Τι να καθαρισει; ξεπλυνε τα με νερο και βαλτο να δουλευει! Και πιο φιλτρο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. sorry!!

Βρήκα το http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2177 και το δουλεύει ένας γνωστός τώρα. Το δίνει όπως είναι, οπότε δεν χρειάζεται να βάλω κάτι. Σαν τιμή όμως ειναι στα 90 όσο κάνει καινούριο, για αυτό ρώτησα πόσα χρειάζομαι ακόμα αν το πάρω καινούριο για να γίνει λειτουργικό. Σχετικά με το καθάρισμα δεν θα το βάλω κατευθείαν στο δικό μου ενυδρείο αλλά σκέφτομαι να το καθαρίσω εσωτερικά πρώτα και να το βάλω σε μια λεκάνη για μια ημέρα προληπτικά να δουλεύει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω την χωρητικοτητα του καδου του αλλα θα χρειαστεις να βαλεις αυτο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1283

αυτο ειναι στα ιδια λεφτα καινουργιο και ειναι κομπλε με υλικα

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2973

δεν χρειαζετε να το βαλεις σε λεκανη με νερο να δουλεψει,

μολις το καθαρισεις ειναι ετοιμο για ενυδρειο

υγ ειδες ποσο ρευμα καει ο κινεζος??

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Ρουφάει watt κάργα!!!!! βέβαια είναι και πιο πολλά τα λίτρα / ώρα αλλά τώρα που το λες....με βάζεις σε σκέψεις.... Ούτως η αλλιώς και πιο μεγάλο ενυδρείο να πάρω δεν το γλυτώνω το 2ο φίλτρο. οπότε μάλλον θα πάω σε αυτό που πρότεινες...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως θα σου ελεγα τωρα ! :sarcasm:

οταν πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα χρειαστεις σιγουρα 2ο φιλτρο οποτε βλεπεις τοτε τι θα παρεις!

Link to comment
Share on other sites

To fluval fx5 εχει καταναλωση 48w και γυριζει 3500 λτ την ωρα. Το sun sun εχει καταναλωση 55w και γυριζει 2000 λτ την ωρα!

Οταν το βαλεις στην λεκανη να δουλευεις αυτο που θα παρεις απο που θα τραβαει νερο και που θα το ριχνει; στην λεκανη; και η βιολογια του τι θα απογινει;

Γιατι να βαλεις 2 φιλτρα ενω με ενα καλο εισαι μια χαρα;

Link to comment
Share on other sites

To fluval fx5 εχει καταναλωση 48w και γυριζει 3500 λτ την ωρα. Το sun sun εχει καταναλωση 55w και γυριζει 2000 λτ την ωρα!

Οταν το βαλεις στην λεκανη να δουλευεις αυτο που θα παρεις απο που θα τραβαει νερο και που θα το ριχνει; στην λεκανη; και η βιολογια του τι θα απογινει;

Γιατι να βαλεις 2 φιλτρα ενω με ενα καλο εισαι μια χαρα;

Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζω ακόμα πότε θα διευκολυνθώ για αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου. Σκέφτομαι να πάω σε μεταχειρισμένο ( αυτό συνεπάγεται οτι ενδεχομένως να έχει φίλτρο ).Αυτή την στιγμή στα 240 λίτρα που έχω να δώσω +200 ευρώ για φίλτρο είναι υπερβολή πιστεύω. Αν τελικά πάω σε καινούριο τότε σίγουρα αξίζει η αγορά του fluval fx5. Η λεκάνη μάλλον τελικά ήταν λίγο άκυρη πρόταση ( το συνδίασα μάλλον με τις εξωλέμβιες που τις βάζουμε σε βαρέλι να καθαρίσουν!! :bigemo_harabe_net-69: )

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα !

ειναι πιο safe + καλυτερη κυκλοφορια του νερου!

θα βαλεις και φουσκοτο στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζω ακόμα πότε θα διευκολυνθώ για αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου. Σκέφτομαι να πάω σε μεταχειρισμένο ( αυτό συνεπάγεται οτι ενδεχομένως να έχει φίλτρο ).Αυτή την στιγμή στα 240 λίτρα που έχω να δώσω +200 ευρώ για φίλτρο είναι υπερβολή πιστεύω. Αν τελικά πάω σε καινούριο τότε σίγουρα αξίζει η αγορά του fluval fx5. Η λεκάνη μάλλον τελικά ήταν λίγο άκυρη πρόταση ( το συνδίασα μάλλον με τις εξωλέμβιες που τις βάζουμε σε βαρέλι να καθαρίσουν!! :bigemo_harabe_net-69: )

Χαχαχαχαχ ωραιος. λοιπον παρε τωρα το sun sun που το βρηκες φτηνο αλλα δες το καλα μην εχει καμια ζημια. Ελεγξε το συστημα καταργησης παροχης νερου, τα χερουλια στους καδους του, το μοτερ του, δες το εν λειτουργια αν μπορεις, βεβαιωσου οτι το ενυδρειο δεν ειχε καμια ασθενεια τουλαχιστον τωρα προσφατα και θα σαι οκ. Μια χαρα φιλτρο ειναι απλα καιει λιγο παραπανω. Αυτο με την λεκανη ηταν οντως ακυρο! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ ωραιος. λοιπον παρε τωρα το sun sun που το βρηκες φτηνο αλλα δες το καλα μην εχει καμια ζημια. Ελεγξε το συστημα καταργησης παροχης νερου, τα χερουλια στους καδους του, το μοτερ του, δες το εν λειτουργια αν μπορεις, βεβαιωσου οτι το ενυδρειο δεν ειχε καμια ασθενεια τουλαχιστον τωρα προσφατα και θα σαι οκ. Μια χαρα φιλτρο ειναι απλα καιει λιγο παραπανω. Αυτο με την λεκανη ηταν οντως ακυρο! :P

και στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρει καινουργιο??

αφου τωρα του κανει για το ενυδρειο που εχει!

και οταν παει σε αλλο ενυδρειο βλεπει τι κανει μπορει να εχει εσωτερικο η να βαλει και 2 φιλτρα που ειναι καλυτερο απο πολλες αποψεις

Link to comment
Share on other sites

και στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρει καινουργιο??

αφου τωρα του κανει για το ενυδρειο που εχει!

και οταν παει σε αλλο ενυδρειο βλεπει τι κανει μπορει να εχει εσωτερικο η να βαλει και 2 φιλτρα που ειναι καλυτερο απο πολλες αποψεις

Ωπα Ηλια, παιδια συγγνωμη, λαθος δικο μου! Το ξεχασα το 306! Πολυ καλο και οντως για τα λιτρα ειναι μια χαρα. Το sun sun βεβαια ειναι πολυ μεγαλυτερο αλλα καιει και περισσοτερο.

Πρεπει να σε εχουμε ζαλισει Γιωργο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Αν αυτό είναι ζάλη, έλα να δουλέψεις σε τηλεφωνικό κέντρο να δεις τι γίνεται! :bigemo_harabe_net-134: ! Βρήκα τελικά ενυδρείο από χρυσή ευκαιρία και ψήνομαι βέβαια είναι 1000 λίτρα και θέλει γερανό να το ανεβάσω σπίτι!αλλά....κάτι δεν μου πάει καλά...πρέπει να είναι dyi και ο τύπος είχε μέσα ερπετά...άσε που μου πέταξε την ιδέα να το αποσυναρμολογήσω και να το μοντάρω πάλι στο σπίτι μου...αλλά δεν το πολυεμπιστέυομαι...

Link to comment
Share on other sites

1000 λίτρα κατά πάσα πιθανότητα είναι diy διαστάσεις έμαθες? Φωτισμό τι έχει? Και εκεί μάλλον θα χρειαστείς σαμπ για φίλτρο! Να το ξεμονταρεις και να το ξανακολησεις επικίνδυνο μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Και ίσως θέλει μελέτη για το σπίτι διότι μιλάμε για 1.5 τόνο βάρος ίσως και παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Είναι το παρακάτω... Αυτό σκέφτομαι και εγώ ότι είναι επικίνδυνο να το μοντάρω πάλι. Ή θα κάνω το σπίτι πισίνα αν σπάσει ή αν φύγει κάτω βλέπω να κάνω δώρο extra μπανιέρα στον ιδιοκτήτη του κάτω ορόφου. Λάμπες έχει αλλά δεν διακρίνω αν είναι για ψάρια ή ερπετά. Είναι μανούρα αυτό βλέπω! Μάλλον θα εγκαταλείψω την αγγελία. Αν ενδιαφέρεται κανείς, με τις ευχές μου!!

http://www.xe.gr/zoa/enydreia%7Cad-31793591.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιωργο δες και στις δικες μας αγγελιες! Τοσα παιδια δινουν ενυδρειαρες!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ κάνε λίγο υπομονή και ριχνε μια μάτια στις αγγελίες κατά καιρούς πουλάνε 500αρια 700αρια 1000αρια

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιωργο δες και στις δικες μας αγγελιες! Τοσα παιδια δινουν ενυδρειαρες!

Δεν έχει κάτι που να είναι στα δεδομένα μου 600+ λίτρα. Εννοείται οτι κοίταξα πρώτα εδώ..αλλά τζίφος. Δεν απογοητεύομαι, κάτι θα βρώ και στην τελική δεν βιάζομαι! καλοκαίρι έρχεται θα λιώνω στην βεράντα και δεν θα το βλέπω να το χαίρομαι!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια λίμνη τώρα τότε για την βεράντα και τον χειμώνα φτιάχνεις το ενυδρείο που κάθεσαι στο σαλόνι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...