Jump to content

Ασπρισμα Σε Acro


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα.μαλλον θα εχω την πρωτη απωλεια σε sps κοραλι.το παρακατω frag εχει αρχισει να ασπριζει σε διαφορα σημεια και φαινεται να επεκτεινεται σε ολο.περισσοτερο ειναι σαν να ξεφλουδιζει.

η μονη αλλαγη στο ενυδρειο ειναι οτι μου ξεφυγε το ασβεστιο(480) και το μαγνησιο(1440) και τωρα να επανερχονται σιγα-σιγα στις τιμες που συνηθως εχει το ενυδρειο..βεβαια κανενα αλλο κοραλι δεν εχει καποιο θεμα.

καμμια ιδεα τι μπορει να εφταιξε?

acro026.jpg

acro027.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει γρήγορα η πτώση των τιμών σε ασβέστιο και μαγνήσιο, μπορεί να έχεις θέμα!

Φωσφορικά πόσο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το φραγκ εξω χτες.Εξετασε το εξονυχιστικα,και ντιπαρισε το μηπως παιζει κανα παρασιτο!

Ποσο καιρο το εχεις;

Link to comment
Share on other sites

ΚΗ πόσο?

Οι τιμές σου πώς ξέφυγαν έτσι?

Για μένα φράγκαρε ότι υγιές μπορείς...και κόλλησε το αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει γρήγορα η πτώση των τιμών σε ασβέστιο και μαγνήσιο, μπορεί να έχεις θέμα!

Φωσφορικά πόσο έχεις;

το τεστ μου δειχνει 0 αλλα αυτο λογικα ειναι πλασματικο μιας και εχω πρασινη τριχοειδη αλγη στο ενυδρειο.

Βγαλε το φραγκ εξω χτες.Εξετασε το εξονυχιστικα,και ντιπαρισε το μηπως παιζει κανα παρασιτο!

Ποσο καιρο το εχεις;

το φραγκ ειναι μεσα στο ενυδρειο σχεδον 4 μηνες.μηπως ειναι καλυτερα να το βγαλω εντελως απο το ενυδρειο.αν ειναι παρασιτο κινδυνευουν τα αλλα κοραλια?

ΚΗ πόσο?

Οι τιμές σου πώς ξέφυγαν έτσι?

Για μένα φράγκαρε ότι υγιές μπορείς...και κόλλησε το αλλού...

το kh ειναι εδω και πολυ καιρο σταθερα στο 8,3.τα αλλα κοραλια δειχνουν μια χαρα και μεγαλωνουν κανονικα.

οι δοσεις που ειχα ρυθμισει για ασβεστιο και μαγνησιο(ισως λογω περισσοτερης καταναλωσης καθως μεγαλωνουν τα κοραλια),συμγωνα με τις εβομαδιαιες μετρησεις μου εδειχναν οτι δεν αρκουν οποτε αυξησα τη δοσολογια αλλα μαλλον το παρακανα.τωρα κοιταω να τις επαναφερω.

το φρακαρισμα δεν ειναι τοσο ευκολο μιας και ειναι το ασπρισμα ειναι σε διαφορα σημεια και δεν βγαινει ενα κομματι της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφου δε σωνεται ουτε κομματι Κωστα,θα το εβγαζα τελειως.

Κανε ενα dip ομως ετσι απο περιεργεια και ψαξε το λιγο.Για το φοβο των Ιουδαιων...............

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφου δε σωνεται ουτε κομματι Κωστα,θα το εβγαζα τελειως.

Κανε ενα dip ομως ετσι απο περιεργεια και ψαξε το λιγο.Για το φοβο των Ιουδαιων...............

οκ Στρατο.αυτο θα κανω μιας και δεν βλεπω αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο το ασβεστιο και το μαγνησιο δεν προηλθε το προβλημα σιγουρα.Το λεω αυτο γιατι τελευταια ειχα μια τρελη αστοχια στο ασβεστιο.Εφτασα να μετραω 680,αλλα τα κοραλια δεν επαθαν τιποτα. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο το ασβεστιο και το μαγνησιο δεν προηλθε το προβλημα σιγουρα.Το λεω αυτο γιατι τελευταια ειχα μια τρελη αστοχια στο ασβεστιο.Εφτασα να μετραω 680,αλλα τα κοραλια δεν επαθαν τιποτα. :bigemo_harabe_net-134:

Πόσο καιρό έχεις που αστοχισες. Κρατα ένα ημερολόγιο καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις που αστοχισες. Κρατα ένα ημερολόγιο καλού κακού.

Πανω απο εναμισο μηνα.Τωρα ειναι γυρω στα 500.Το φαινομενο της χιονοθυελλας το εχεις ακουστα? Αυτο επαθα.Η αυξηση του Ca μου εστειλε το kh στο 5,4.Ευτυχως το προλαβα το ανεβασα στο 7,3 αργα και το κραταω σταθερα εκει με αποτελεσμα να χαμηλωνει το ασβεστιο αργα και σταθερα.Αυτο που παρατηρησα ομως, ειναι πως στο 500+ εχουν πολυ καλυτερη αναπτυξη τα σκληρα κοραλια :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

το κοραλι το εβγαλα αλλα δυστυχως δεν ειχα καποιο σκευασμα για dip,(δεν εχω κανει ποτε αλλα σιγουρα απο εδω και περα θα κανω dip σε οποιο κοραλι βαζω και θα το εχω στο ντουλαπι μου),για να μπορεσω να επαλυθευσω αν ηταν τελικα AEFW.

ελπιζω να μην εχω θεμα με τα υπολοιπα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι κωτσαρι να ειναι το τελευταιο κοραλλι που χανεις φιλε μου!!

μακαρι Κωστα να μην εχω θεμα με τα αλλα γιατι και εδω που το εφτασα εχει γινει με αρκετες θυσιες και δεν με παιρνει για απωλειες.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ή κακός και οι απώλειες είναι μέσα στο χόμπι..όλοι πιστεύω έχουν να πούνε ιστορίες για χαμένα κοράλλια,ψάρια κτλ....ακόμα και ολόκληρα ενυδρεία.Δεν γνωρίζω κάποιον που δεν έχει χάσει κοράλλι...

Εύχομαι να είναι το τελευταίο κοράλλι που χάνεις.

Τα AEFW δεν προκαλούν τόσο γρήγορα θάνατο του κοραλλιού.Αυτό μπορεί να κάνει απο βδομάδες μέχρι και μήνες για να ασπρίσει.

Το RTN(rapid tissue necrosis) τελειώνει το κοράλλι σε λίγες ώρες.Ο λόγος είναι η συνολική κατάρρευση της δομής του κοραλλιού... κάτι που έχω ορίσει ως collapse και σε άλλα πόστ.

Συνήθως συμβαίνει με αστοχία στις τιμές...όταν ξεπερνάει τα όρια του αυτός ο μηχανισμός που συνδέει την ζοοξανθέλη με το κοράλλι και συμπεριφέρεται σαν ένα καταρρέει, δεν μπορεί να συγκρατήσει την ζοοξανθέλη και αυτή αποσυντίθεται στην στήλη νερού.Φυσικά είναι μη αναστρέψιμη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ή κακός και οι απώλειες είναι μέσα στο χόμπι..όλοι πιστεύω έχουν να πούνε ιστορίες για χαμένα κοράλλια,ψάρια κτλ....ακόμα και ολόκληρα ενυδρεία.Δεν γνωρίζω κάποιον που δεν έχει χάσει κοράλλι...

Εύχομαι να είναι το τελευταίο κοράλλι που χάνεις.

Τα AEFW δεν προκαλούν τόσο γρήγορα θάνατο του κοραλλιού.Αυτό μπορεί να κάνει απο βδομάδες μέχρι και μήνες για να ασπρίσει.

Το RTN(rapid tissue necrosis) τελειώνει το κοράλλι σε λίγες ώρες.Ο λόγος είναι η συνολική κατάρρευση της δομής του κοραλλιού... κάτι που έχω ορίσει ως collapse και σε άλλα πόστ.

Συνήθως συμβαίνει με αστοχία στις τιμές...όταν ξεπερνάει τα όρια του αυτός ο μηχανισμός που συνδέει την ζοοξανθέλη με το κοράλλι και συμπεριφέρεται σαν ένα καταρρέει, δεν μπορεί να συγκρατήσει την ζοοξανθέλη και αυτή αποσυντίθεται στην στήλη νερού.Φυσικά είναι μη αναστρέψιμη κατάσταση.

να σαι καλα Αλεξη.το ιδιο ευχομαι και εγω για ολα τα παιδια και τα ενυδρεια τους.

ευτυχως ολα τα αλλα κοραλια του ενυδρειου δειχνουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να παρατηρείς τα υπόλοιπα κοράλλια και ειδικά αν εχεις Acro nana η valida για μικρές δαγκωματιές.

Ευχομαι να με γελάει το μάτι μου αλλα κατι στην φωτογραφία του κοραλλιού με ανησυχεί.Φαίνεται σαν να εχει αυγα απο AEFW πανω τις + το οτι ειναι απο τα είδη των acro που περιλαμβάνονταί στο μενού τους...

Προσεχτικός έλεγχος λοιπόν στα αλλα κοράλλια φρόντισε να αγοράσεις και καποιο wrasse θηρευτή τους και εύχομαι να μην είναι αυτό Κώστα...

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Θαναση και ευχαριστω για τις συμβουλες.εχω παρατηρησει και τα αλλα κοραλια και δεν βλεπω προς το παρον κατι ανησυχητικο.

θα εχω το νου μου συνεχεια και θα κοιταξω και για το ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Να δωσεις πολυ προσοχη στα πολυ κοντινα στο φραγκ κοραλια Κωστα.Ειναι αυτα που στην περιπτωση παρασιτου κινδυνευουν πρωτα και αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο,κοντα σε αυτο που βγηκε υπαρχει μονο ενα φραγκ και τα αλλα ειναι μεγαλα κοραλια.το φραγκ ειναι μαλλον και αυτο valida οποτε αν εχουμε ασχημη εξελιξη θα ειναι συντομα.να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο εύχομαι με τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω απλα να μην αντεξε το σκαμπανεβασμα του ασβεστιου κωστα αν και δεν πηγες και πολυ ψηλα.

εκανες dip τελικα?

Link to comment
Share on other sites

dip δεν εκανα Μιχαλη γιατι ειμαι dip για dip χυμα στο κυμμα μεχρι τωρα και ευτυχως δεν το εχω πληρωσει.δεν εχω κανει ποτε σε κανενα κοραλι οποτε το συγκεκριμενο προιον απουσιαζει απο το ντουλαπι μου με αποτελεσμα να μην κανω στο κοραλλι για να δω αν θα πεσει κατι απο αυτο.

αλλα απο εδω και εμπρος δεν ξαναβαζω τιποτα αν δεν dipαρω πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως χωρις να θελω να σε φοβισω η να σε απογοητευσω,καποια σημεια στο κοραλι,δειχνουν πολυ υποπτα.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο οτι ειναι να γινει,θα γινει.το θεμα δεν ειναι αν φοβηθω η απογοητευτω.απλα πιθανη τουμπα το ενυδρειου σηματοδοτει και την παυση εργασιων μιας και δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το ξαναστησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...