Jump to content

Τι Κιχλιδες Μπορω Να Βαλω ?


noa1978

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,καταρχην ειμαι καινουριος εδω,εχω μονο 10 λεπτα ζωης σε αυτο το forum !!!! :)

καλως σας βρηκα !!!!!

εχω ενα μικρο θεματακι, ειμαι σιγουρος πως μπορειτε να βοηθησετε!!!!ειμαι σχετικα αρχαριος στις κιχλιδες,εχω ενα ενυδριο 80*30*40 γεματο με υφεστιογενης πετρες,τι κιχλιδεσ μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα?θα προτιμουσα κιχλιδες ποθ ζουν στα βραχια....αφτη τη στιγμη εχω 2 δολαρια μεσα....οποιος μπορει ασ βοηθησει !!!!!!!!!!!!!!ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα δολάρια τα δίνεις πίσω αλλά πρέπει να μας κάνεις μια παρουσίαση για να ξέρουμε που βαδίζεις, μπορείς να βάλεις άνετα νανοκιχλίδες , είτε Αφρικής είτε Αμερικής ( με το κατάλληλο στήσιμο) γι αυτό σου λέω παρουσίαση ενυδρείου και μη βιάζεσαι θα τα βρούμε όλα, καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες .συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα Φ.

καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα και καλή διαμονή στο φόρουμ μας!

Από την στιγμή που στο ενυδρείο σου επικρατεί η πέτρα τότε θα ήταν προτιμότερο να στραφείς προς την Αφρική!

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρεις πολλές προτάσεις!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Αν πάλι επιθυμείς να στραφείς προς την αμερικανική ήπειρο ρίξε μια ματιά για apistograma, ramirezi, η και convict αλλά να ξέρεις ότι εκεί επικρατούν ενυδρεία με την ύπαρξη φυτών!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!

και σου εχω ηδη αδυναμια λογω βεβαια της αφρικης :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

νανοκιχλιδες απο ταγκανικα!

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους καταρχην!!!!!!!!!

γενικα ειμαι καινουριος και οσο αφορα τισ κιχλιδες και οσο αφορα τo forum

θα ηθελα τα φωτα σας με ενα θεματακι,εχω ενα ενυδριο 80*30*40 ειναι γεματο με υφαιστιακες πετρες,θα ηθελα να με βοιθησετε ,τι κιχλιδεσ μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα?αυτη τη στιγμη στο ενυδριο εχω δυο δολαρια....θα προτιμουσα κιχλιδεσ που ζοθν σε βραχια!!!

θα ηθελα τα φωτα σας!!!!!!!!

ευχαριστω εκτος προτερων!!!

και καλωσ σας βρηκα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα μου δεν ειναι λιγα για κιχλιδες?ψαχνω συχρονως να βρω ενυδριο 200 λιτρα,αλλα....λογο οικονομικης καταστασης μου φαινοντε πανακριβα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα μου δεν ειναι λιγα για κιχλιδες?ψαχνω συχρονως να βρω ενυδριο 200 λιτρα,αλλα....λογο οικονομικης καταστασης μου φαινοντε πανακριβα!!!!!!!!!!!

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία των αγγελιών εδώ στο φόρουμ. Διάβασες το θέμα που σου παρέθεσε ο ebenos για τις κιχλίδες που προτείνονται για μικρά ενυδρεία ; :)

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,οταν λεμε χαρεμι τι ενοουμε?εδω οσοι εχουν pet shop δεν ξερουν τιν τυφλα τους....(μενω αργος-ναυπλιον).βρηκα καποιες επιλογες για ψαρακια.....αλλα ποσο δυσκολο ειναι να τα βρω

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,οταν λεμε χαρεμι τι ενοουμε?εδω οσοι εχουν pet shop δεν ξερουν τιν τυφλα τους....(μενω αργος-ναυπλιον).βρηκα καποιες επιλογες για ψαρακια.....αλλα ποσο δυσκολο ειναι να τα βρω

Όταν λέμε χαρέμι εννοούμε ένα αρσενικό με 3 θηλυκά. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενυδριο μου,απλα πλεον εχοθν μεινει δυο δολαρια τα οποια θα φυγουν και αυτα

post-53257-0-00324800-1364018805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απλα εχω χαλικι ανττι για αμμο....

post-53257-0-56006800-1364019440_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και καλως ηρθες Αφρικη!!!!!!!Στα λιτρα σου δυστηχως δεν μπορεις να βαλεις πολλα ψαρακια(στο λεω εκ πειρας)!!!Δεν ξερω πως εχεις διαμορφομενω το ενυδρειο σου(μια φωτο και μερικες ακομα πληροφοριες φιλτρο υποστρωμα κ.τ.λ θα βοηθουσανε)Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμακι δηλ. 3 θυλικα 1 αρσενικο(της ιδια ρατσας παντα)αν διαλεξεις κατι απο την λιμνη malawi.Μπορεις επισης να στησεις κατι σε λιμνη taganyika(κοχυλοψαρα,julidocromis, κ.τ.λ.)Υπαρχουν πολλα προτζεκτ που μπορεις να μελετησεις!!!Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι θα πρεπει να κανεις αρκετες κρυψωνες για να μπορουν τα ψαρακια να κρυβονται σε περιπτωση κυνηγητου!!!Πρεπει να βαλεις για υποστρωμα αμμο(δεν ξερω αν εχεις)Εγω σου ειπα γενικα τι "παιζει" με την Αφρικη!!Υπαρχουν συνχομπιστες με περισοτερες γνωσεις!!!Ακους γνωμες διαβαζεις και προχωρας!!!Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια 1.000% ειναι οτι δεν θα μετανοιωσεις που διαλεξες κιχλιδες(σε οποια λιμνη και να καταληξεις)!!!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετή δουλίτσα. :) Πρέπει να φύγουν όλα τα ψαράκια που βλέπω στη φωτογραφία. Για να δεις σωστές συμπεριφορές κιχλίδων, σου προτείνω να αλλάξεις το χαλίκι με άμμο. Αν κάνεις σωστή δουλειά θα το χαρείς ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην αφρική.

Το ενυδρείο θέλει πολλές πέτρες.

Απο λίμνη malawi δεν θα στο πρότεινα λόγω λίτρων και μήκους ενυδρείου.

Απο tanganyika έχεις κάποιες επιλογές.

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με κάποιο είδος πετρόψαρου και κοχυλόψαρου.

Πχ julidochromis transcriptus με neolaprologus multifasciatus. Σίγουρα έχεις και άλλες επιλογές στα είδη.

Δες και αυτό το θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη

Μαλάουι δύσκολο και δεν θα το ευχαριστηθεις!

Ταγκανικα σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές μπορεί να βάλεις και 2 χαρεμακια με ένα όμορφο στήσιμο με πέτρες κ κοχύλια και θα έχεις ένα όμορφο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

¨δηλαδη πρεπει να ξεκινησω το ενυδριο απ την αρχη(αδειασμα νερου και στροσιμο απ την αρχη..)....αυτο ηθελα να αποφυγω.....πλεον μεσα εχει 2 δολαρια και αυτα απο εβδομαδα περνουν δρομο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,μπορω να συνδιασω ζευγος v.brichardi με ενα ζευγος julidochromis transcriptus?και θα ηθελα βοηθεια που μπορω να βρω αυτα τα ψαρακια,γιατι ειμαι απο επαρχια και εδω δεν υπαρχει τιποτα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλώς ήρθες.

Κατά δεύτερο λόγο, αυτά τα φυτά που είδα στην Photo μου φάνηκαν πλαστικά. Αν ναι, καλό θα ήταν να τα βγάλεις. Θα σου δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα με άλγες και κακά βακτήρια, παρά καλό σαν διακόσμηση. Αν βάλεις και κιχλίδες Αφρικής δεν χρειάζονται φυτά απαραιτήτως. Είναι πιο φυσικό μόνο διακόσμηση πέτρας.

Δεν θα επεκταθώ για να μην κουράσω, αλλά καταρχήν ότι σου προτείνω ποιο πάνω είναι απλά πρόταση και δεν κάνουν αυτά τα πλαστικά ιδιαίτερο κακό άμεσα. Πάντα όλα εξαρτώνται από το πόσο συχνά και πόσο καλά συντηρείς το ενυδρείο σου.

The Professor "Oceanaut"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή έχεις ήδη ανοίξει θέμα στις κιχλίδες της Αφρικής και μάλλον εκεί έχεις καταλήξει, θεωρώ πιο σωστό να συνεχιστεί η κουβέντα εκεί, για να το δουν περισσότεροι Αφρικάνοι και να πάρεις πιο πολλές γνώμες. Αν θέλεις ενώνουμε τα 2 θέματα για να μην χάσεις απαντήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...