Jump to content

Τι Κιχλιδες Μπορω Να Βαλω ?


noa1978

Recommended Posts

Επειδή έχω δει το ενυδρείο σου φίλε μου στο άλλο θέμα σου, τότε προτείνω ζευγάρι με πετρόψαρα για να μην χρειαστεί να αλλάξεις σχεδόν τίποτα. Σαν πρώτη κίνηση καλό θα ήταν να άλλαζες το χαλικάκι με άμμο. :)

Κάνε και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου χρησιμοποιώντας την φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι οντως,πωε μπορω να ενωσω τα δυο θεματα?

Link to comment
Share on other sites

αμμο θαλασης,μπορω να βαλω?και αν ναι τι χρειαζετε να κανω για να τιν απολυμανω?

αποφασισα τελικα να ξεστισω ολο το ενυδριο και ξανα απ τηνα αρχη!!!!!!brichardi me julidochromis transcriptus μπορουν να συμβιωσουν?

και μια τελευταια ερωτηση(συγνωμη για τις ερωτησεισ απλα προσπαθω να μαθω)απο την στιγμη που αδειασω το ενυδριο,το φιλτρο και τα βακτηριδια τελοσ?πρεπει να ξεκινησω απο την αρχη?

μπορο να βαλω το ιδιο μακαρονι η πρεπει να το αλαξω?

ευχαριστω για την κατανοηση σας!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να βάλεις άμμο θαλάσσης. Θα πρέπει να πας σε κάποιο καθαρό μέρος και να μαζέψεις. Θα προσέξεις να μην μαζέψεις σκουπιδάκια, φύκια κ.τ.λ. και μετά καλό ξέπλυμα με νερό, προαιρετικά βράσιμο και είσαι οκ.

Δυστυχώς θα πρέπει να διαλέξεις ένα πετρόψαρο. Και τα 2 ψάρια είναι πανέμορφα. Αν θέλεις να συνδυάσεις 2 είδη τότε καλύτερα θα ήταν julidochromis με multifasciatus που είναι κοχυλόψαρα. Εμπεριέχει κάποιο ρίσκο και αυτό αλλα με σωστό στήσιμο μπορεί να λειτουργήσει.

Όσο για το άδειασμα, πρώτα θα κλείσεις το φίλτρο, μετά θα βγάλεις πέτρες και άμμο, θα βάλεις ξανά πρώτα τις πέτρες και μετά θα ρίξεις την άμμο απο πάνω για δέσει την κατασκευή. Ξαναβάζεις το φίλτρο στην πρίζα και όλα οκ. Αν γίνει σε μερικές ώρες η διαδικασία, δεν πρόκειται να πάθει κάτι η βιολογία σου. :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!!! με βοιθησες αρκετα!!!!αυριο παω να βρω κιολασ αμμο!!!!!!!!αφτα τα ψαρακια που μπορω να τα βρω,ειναι ευκολο να βρεθουν?

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου! :)

Θα σου προτείνω να ψάξεις πρώτα στις αγγελίες μήπως βρεις απο χομπίστα καμία γέννα αλλιώς μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στα καταστήματα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρησκω πουθενα Ν.Brichardi ,μπορει να βοιθησει καποιος?οπωσ τι τιμη μπορει να παιζουν τα συγκεκριμενα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

δεν βρησκω πουθενα Ν.Brichardi ,μπορει να βοιθησει καποιος?οπωσ τι τιμη μπορει να παιζουν τα συγκεκριμενα ψαρακια?

Βάλε μια αγγελία στο φόρουμ. Μπορείς να ανοίξεις επίσης ένα θέμα στην κατηγορία των καταστημάτων. :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα 4 Ν.Brichardi,θα τα εχω σε καμια βδομαδα,απλα εχω ενα θεματακι με τιν αμμο,εδω οι περισσοτεροι μου ειπατε οτι κανει αμμο θαλασης,σε pet shop ,ρωτησα σε 3 διαφορετικα και ο καθενας μοθ ειπε τιν δικη του εκδοχη πως δεν κανει(ο ενασ ειπε πωσ σου χαλαει τα φιλτρα επιδη ειναι ψυλη,ο αλλος οτι με τον καιρο θα φθειρει την σιλικονη του ενυδριου...)!!!επειδη και εγω επαγγελματιασ ειμαι φανταζομε πως οι ανθρωποι θελουν και αυτοι να πουλησουν...αλλα απλα θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που εχει βαλει ηδη αμμο θαλλασης!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις άμμο θαλάσσης και θα παρεις οχι από εξω αλλά ακριβώς πριν εκεί που κτυπά το κύμα ,αντε και καλή επιτυχία

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου. Μην φοβάσαι την άμμο. Έχω και εγώ και αρκετοί χομπίστες για αρκετά χρόνια. Ακολούθησε την συμβουλή του κ.Σωκράτη και μετά καλό πλύσιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ακουσει πολλους με αμμο θαλασης!

το μονο που εχω ακουσει μετα απο πολλα χρονια μπορει να πετρωσει ( οποτε την αλλαζεις τζαμπα ειναι )

αλλα οχι αυτα που σου ειπαν!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ρε παιδια,να ειστε καλα!!!!!αντε με το καλο μολις το ετοιμασω θα ανεβασω φωτο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε noa και εγώ τώρα στηνω με άμμο θαλάσσης. Μια χαρά είναι. Πολυ καλο πλύσιμο και μετα τρέξε το Φίλτρο μια δυο μερεσ μόνο με άνθρακα και υαλοβαμβακα να την καθαρίσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

αμμο εχω μαζεψει απο εξω.....(οχι απο εκει που σκαει το κυμα)δεν κανει?αν τη βρασω καλα και την ξεπλυνω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εκεί είναι πιο καθαρή γιατί την ξεπλένει το κύμα. Η δικιά μου που είχα δεν ήταν απο εκεί που σκάει το κύμα, αλλά ήταν απο παραλία πεντακάθαρη που δεν πατούσε άνθρωπος. Την έκανα ενα καλό ξέπλυμα και μπλουμ.

Αν πιστεύεις οτι είναι καθαρή τότε κάνε και εσύ ενα καλό ξέπλυμα με νερό. Βάζεις και τον άνθρακα για καμια βδομάδα και είσαι έτοιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως καλο ειναι να ειναι μεσα απο την θαλασσα και οχι απο την παραλια!

εξω εχει πολυ βρωμα εκτος και αν δεν παταει ψηχη!

φορα ενα μαγιο και βουτα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

οταν δυο ντεμασονι το ενα μπλε ριγες μεγαλοσομο και το αλλο ποιο γκριζοπο και ποιο μικροσομο κυνηγιουντε εδω και 2-3 βδομαδεσ(ισοσ και παραπανω) και το μεγαλο παει στο μικροτερο διπλα και κανει συνεχοσ ενα τρεμουλο εντονο υπεθεσα πωσ ειναι δυο αρσενικα και καυγαδιζουν......πλεον ομωσ εδω και κατι ωρεσ ειναι διπλα διπλα τρεμουλιαζουν το ενα στο αλλο,και κυνηγα το ενα την ουρα του αλλου, το μεγαλυτερο(μπλε)κυνηγα οτιδηποτε αλλο εκτοσ απο το γκρι,και σκαβουν και τα δυο σαν τρελα σε ενα συγκεκριμενο μεροσ του ενυδριου τι συμβαινει τρελαθηκαν τα ψαρια μου?ειμαι ετοιμοσ να τα δωσω γιατι τρογοντουσαν σαν τρλα ολον αυτον τον καιρο και το ενυδριο ειναι μολις 90 λιτρα,τι μπορει να γινετε,να το διαλυσω το ενυδριο η να περιμενω....αλλα δυο αρσενικα?

Link to comment
Share on other sites

οχι demasoni ,pseudotropheus saulosi einai,λαθοσ επικοληση εκανα...!

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε στο π.μ. αλλά το λέω και εδώ Νίκο για να ενημερωθεί οποιοσδήποτε διαβάσει το θέμα σου.

Όταν τα λίτρα και η σύνθεση δεν είναι σωστή τότε όλα κρέμονται απο μια κλωστή. Αργά ή γρήγορα θα γίνει το κακό, είτε είναι και τα 2 αρσενικά είτε είναι αρσενικό-θηλυκό. Δεν αξίζει να μελετάς συμπεριφορές γιατί δεν έχεις βάλει τις σωστές βάσεις.

Εν τέλη χαίρομαι που κατέληξες στα brichardi, είναι εξαιρετική επιλογή και πιστεύω οτι θα χαρείς το ενυδρείο σου! Φαίνεται οτι έχεις όρεξη για σωστές κινήσεις και αυτό σε τιμά. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα μεσα τωρα τι εχει το ενυδρειο ???

εμεις εδω δεν συζηταμε τι να βαλει?

Link to comment
Share on other sites

εγω χερομαι που με δεχτηκατε ολοι τοσο φιλικα σε αυτο το φορουμ και με βοηθατε με τις εμπειριες σας,καλιο αργα παρα ποτε να φτιαξω ενα σωστο ενυδριο!!!!!!σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

αυριο δεν θα εχει τιποτα φιλε samilia ,θα περιμενει μεχρι να ερθουν τα brichardi :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...