Jump to content

Τι Κιχλιδες Μπορω Να Βαλω ?


noa1978

Recommended Posts

Και κάτι που ξεχασα να αναφέρω. Πολλοί θα το ξέρετε άλλωστε, απλά εγώ το είδα και στην πράξη.

Όσο περισσότερες τροφές δίνεις και όσο μεγαλύτερη ποικιλία υπάρχει στα είδη τόσο καλύτερα χρώματα θα έχουν τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και κάτι που ξεχασα να αναφέρω. Πολλοί θα το ξέρετε άλλωστε, απλά εγώ το είδα και στην πράξη.

Όσο περισσότερες τροφές δίνεις και όσο μεγαλύτερη ποικιλία υπάρχει στα είδη τόσο καλύτερα χρώματα θα έχουν τα ψάρια σου!

Βεβαίως και να προσθέσω Παναγιώτη και την καλή υγεία :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και να προσθέσω Παναγιώτη και την καλή υγεία :)

Βεβαίως! Έτσι ακριβώς!

Απλά θέλει καλές ποιοτικά τροφές! Θυμάμαι παλιά τάιζα ότι μου σερβίριζαν τα πετ σοπ και άμα δείτε τι χρώμα είχαν πάρει κάτι mbuna που είχα θα κλάψετε. Ούτε την μάρκα δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

απο 3 τροφουλες και πανω ειναι καλα να εχουμε να δινουμε...

Και παραπάνω μην σου πω! Όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο. Απλά πρέπει να βρούμε και έναν μπούσουλα στις δοσολογίες τους και στην τακτικότητα τους καθώς μπορεί να οδηγηθούμε στο άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι όταν μιλάμε για βιοτοπικά ενυδρεία τι εννούμε ; όσον είναι δυαντόν να προσομοιώνουμε το περιβάλλον που ζουν τα ψάρια δηλαδη σωστό aquascaping ,σωστές παραμέτρους νερού ,φωτισμού κ.τ.λ. το ίδιο ισχύει κια για την διατροφή ,δηλαδή προσπαθούμε οσον είναι δυνατόν να δίνουμε τροφές που είναι οσον είνια δυνατό μέσα στις διατροφικές απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενούμε τόσο λοιπόν η σωστή επιλογή τροφων όσο και η ποικιλία αυτών θα μας ανταποδώσει οχι μόνο την καλή υγεία αλλά και και άλλα πολλά πράγματα που θα τα ανακαλύψετε απο μόνοι σας

:)

Link to comment
Share on other sites

......μπερδεψατε ρε παιδια.....εγω εχω μονο 2 τροφες.....τι να κανω να παρω κ αλλες?ειναι ελειπης η διατροφη δηλαδη που τους κανω?δεν γνωριζω καλα και απο τροφεσ...

Link to comment
Share on other sites

......μπερδεψατε ρε παιδια.....εγω εχω μονο 2 τροφες.....τι να κανω να παρω κ αλλες?ειναι ελειπης η διατροφη δηλαδη που τους κανω?δεν γνωριζω καλα και απο τροφεσ...

Καλά είναι, αλλά πάρε άλλη 1,2 αν θες για ποικιλία. Πάρε άλλη μια βασική και μια δευτερεύων και τάισε εναλάξ. Πιο πολύ τις βασικές και λιγότερο τις δευτερεύων!

Link to comment
Share on other sites

......μπερδεψατε ρε παιδια.....εγω εχω μονο 2 τροφες.....τι να κανω να παρω κ αλλες?ειναι ελειπης η διατροφη δηλαδη που τους κανω?δεν γνωριζω καλα και απο τροφεσ...

Η συζήτηση που γίνεται αγαπητέ δεν έχει στόχο να σε αγχώσει , αντίθετα η κουβέντα άνκαι γίνεται στο δικό σου θέμα αφορά όλους ,απλά δίνει κατευθυντήριες γραμμές οσον αφορά τη διατροφή , χωρίς αγχος λοιπόν και με την ησυχία σου θα εμπλουτίσεις σιγα - σιγά την διατροφή

Αντε και καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

μια στρωση σαν σκονη στην επιφανεια του ενυδριου μπορει καποιος να μου πει πωσ φευγει?εκει που κανει αναταραξη το φιλτρο το νερο καθαριζει,αλλα ολη η υπολοιπη επιφανεια ειναι σαν να εχει σκονη και βρομιες,αυτο υπαρχει πολυ καιρο,ελπιζα θα φυγει αλλα δεν........

post-53257-0-48778900-1367523755_thumb.jpg

post-53257-0-42428700-1367523835_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω καλα απο τις φωτο

αλλαξε υαλοβαμβακα!

χρειαζετε αλλαγη ανα εβδομαδα οχι καθαρισμα αλλα αλλαγη!

δοκιμασε και με μια αποχη αν βγει τπτ

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και με αποχη ,εχω αλαξει και υαλοβαμβακα εχω δοκιμασει τα παντα(μονο ultrex δεν εβαλα) αλλα δεν γινετε κατι,απο που μπορει να προερχετε?οταν ακουμπας την επιφανεια κανει κατι σαν λιγδα....

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω dpap !!!!!!!!!!!!!!το χαρτι κουζινας εκανε δουλεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους και χρηστος ανεστη!!!!!!!!!!!!!!με την τριωχηδη αλγη υπαρχει καμια λυση,εχω κανει αρκετες αλαγες νερου,αφαιρω οσο μπορω με το χερι....οι τιμες του ενυδριου ειναι σταθερες και φυσιολογικες!!!!!!!εχω δυο λαμπες τ5 juwel nuture daylight-blue,διαρκεια φωτο περιοδου 15.30-10.30!!!!!!εχει καποιος καμια ιδεα για την καταπολεμιση της αλγης???ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στο 10:30 να μην λες το πρωί αλλά το βράδυ.

Πόσο καιρό λειτουργούν οι λάμπες?

Νιτρικά και φωσφορικά πόσο έχεις?

Μια λύση είναι να ταίζεις λιγότερο και να προσπαθείς να μην μένει τίποτα, να μειώσεις λίγο την φωτοπερίοδο σου, να αυξησεις την κυκλοφορία, να προσθεσεις σαλιγκάρια όπως zebra nerite, και να μας πεις τι τροφές και τι μαρκες δινεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στο 10:30 να μην λες το πρωί αλλά το βράδυ.

Πόσο καιρό λειτουργούν οι λάμπες?

Νιτρικά και φωσφορικά πόσο έχεις?

Μια λύση είναι να ταίζεις λιγότερο και να προσπαθείς να μην μένει τίποτα, να μειώσεις λίγο την φωτοπερίοδο σου, να αυξησεις την κυκλοφορία, να προσθεσεις σαλιγκάρια όπως zebra nerite, και να μας πεις τι τροφές και τι μαρκες δινεις.

ενοειτε το βραδυ,οι λαμπες λειτουργουν κοντα 2μηνο,απο τροφες εχω ocean nutrition cihlid omni flakes kai spiroulina που και που ομως σαν συμπληρωμα ,ταιζω μια φορα μεσημερι και μια βραδυ ισα ισα λιγη τροφη για να τρωνε και τα 5

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά και φωσφορικά πόσο έχεις?

Λογικά πάντως αν έχεις άλγες δεν θα μετράς και απο αυτά, όχι γιατί δεν υπάρχουν, αλλά γιατί βρίσκουν οι άλγες και τρώνε.

Βάλε μια φωτογραφία απο τις άλγες να σου πούμε τι άλγη είναι και το πως μπορείς να την αντιμετωπίσεις.

Κάποιες λύσεις σου προτάθηκαν στο προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που παρατηρισα σημερα,δυο ψαρακια ειναι συνεχως μαζι εδω και 2-3 εβδομαδες,μολις σημερα παρατηρισα πως το ενα ψιλοτσιμπαει το αλλο,το θεμα ειναι πως εκεινο που δεχετε τα τσιμπιματα καθε φορα βγαζει και απο ενα αυγοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!με το που το βγαζει ομος το αλλο το περνει στο στομα και φευγει..... :bigemo_harabe_net-88: μηπως τα τρωει τα αυγα και πανε στραφι.......η ετσι γινετε συνιθως....οποιος γνωριζει κατι ασ μου πει,μιλαμε παντα για brichardi ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...