Jump to content

Ενυδρείο Στην Αυλή!


Recommended Posts

Στο εξωτερικό σου ενυδρείο ή στην λίμνη, ρίχνεις καθόλου αλάτι για την βελτίωση των συνθηκών για τα ψάρια σου? Αν ναι, σε τι αναλογίες ? Από ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται και θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σου άποψη.


Να τα χαίρεσαι τα καινούργια σου μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνω τίποτα. Μια φορά δοκίμασα μια σκόνη για σαλιγκάρια και το μετάνιωσα. Εκτός το ότι δεν ήταν αρκετά αποτελεσματικο είχα σοβαρό πρόβλημα με άλγη. Ήταν το fluk-m

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενα από τα ΚΟΙ μου δεν μπορούσε να γεννήσει και δεν ειχα άλλη επιλογή, έπρεπε να αφαιρέσω τα αυγά για να μπορέσει να ζήσει

KOI hand breeding: https://youtu.be/F-xMstQmw_o

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συνχαρητηρια για τις ψαρουκλες σου αλλα πιοτερο για τις γνωσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό !!!

 

Εγώ φοβάμαι να τα ακουμπήσω μπας και τους κάνω κακό. Καλά, πόση ώρα αντέχουν εκτός νερού? Του έδωσες τπτ για να μην σπαρταράει? Πολύ ήρεμο το βλέπω και σε άφησε να κάνεις την δουλεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το κοιμισα πριν βγάλω τα αυγά. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο αντέχουν εκτός νερού. Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω όσο ποιο γρήγορα μπορώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς έλυσες το πρόβλημα με τα αυγά που κολλάνε μεταξύ τους ;

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά τα πέταξα αφού δεν είχα σπέρμα από αρσενικό. Οταν αναμιχθουν με σπέρμα κολλάνε μόνο όταν έρθουν σε επαφή με το νερό. Βάζεις λίγα λίγα στο νερό και από κάτω έχεις φρούτσες. Με αυτό τον τρόπο έχεις αυγά πάνω στης φρούτσες και οχι κολλημένα μετάξι τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη γνώριζα αυτή τη μέθοδο .

Εγώ το γάλα ήξερα .

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το βάζεις σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις τα αυγά σε incubator. Η αναλογία ειναι 7 νερό 1 γάλα ανακάτεμα με φτερό και αλλαγή καθε 10 λεπτά με αλλο μιγμα. Η διαδικασία χρειάζεται 6 φορές, δηλαδή 1 ώρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το δικό μου incubator

https://youtu.be/BOtWFa5up94

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν κατέχω πολλά από koi, αλλά έχουν υπέροχα χρώματα και είναι όλα γεμάτα. Καλορίζικα Γιάννο!

Τι ηλικία και μέγεθος έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χροννιά Γιάννο!!!

 

Ελπίζω να είσαι καλά!

 

Απίστευτα τα ψάρια σου όπως πάντα!Βάλε αν έχεις φωτό/βίντεο από τους γενήτορες, θα είναι υπέροχοι!

 

πολλά μπράβο και να βάζεις ενημερώσεις να μας τρελλένεις!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε ολους 

Η γέννα είναι Μάιος 2016. Λάθος έγραψα 2017. Στο βίντεο είναι 5 μηνων. Είναι επιλεγμένα από 5,000 περήπου ΚΟΙ. Οι γωνείς είναι δίαφορα ΚΟΙ γιαυτό ηπάρχει πολυχρωμία. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα απο Κύπρο μετά απο πολύ καιρό

Γέννες 2018

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα, ωραία ΚΟΙ.

 

Μπορείς να πεις 2 λόγια για το παράθυρο με το τζάμι?  Το βλέπω σε ποιο βόρειες λίμνες στο εξωτερικό. Εμείς που έχουμε περισσότερη ζέστη και μεγαλύτερη ηλιοφάνεια έχουμε "θέμα"? Πιάνει άλγη? Χρειάζεται συχνά καθάρισμα(π.χ. ανα 1 εβδομάδα το καλοκαίρι , ανα 1 μήνα τον χειμώνα)? Έχεις παρατηρήσει κάποιο μειονέκτημα?

Σκέπτομαι να βάλω στην επόμενη αναβάθμιση της λίμνης μου και κοιτάζω μα βρω τι πρέπει να προσέξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα θερμοκρασίας με το τζάμι.  Έβαλα 7 σηληκώνες αν θυμάμαι καλά.  Ναι πιάνει άλγη και θέλει συχνά καθάρισμα με την συχνότητα που λες. Δεν υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...


 

Μετά απο πολύ καιρό λεω να ανεβάσω ενα Βιντεο με τα κοι μου 

  • Like 7
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα άλλα είχα μια απορία ειναι σε εξωτερικό χωρo με της καιρικές συνθήκες δεν έχουν προβλημα ?  

κρύο το χειμωνα 40νταρια το καλοκαίρι ? 

πάντως ειναι πανέμορφα 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με της θερμοκρασίες παρόλο που είναι έξω. Κάτω από 10c σταματώ να ταΐζω. Από 10-15 τροφή με λίγη πρωτεΐνη. Μπορούν να ζήσουν και κάτω από στρώμα πάγου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...