Jump to content

Ανεμώνη Με Χαμηλο Προς Μετριο Φωτισμο ??


Recommended Posts

καλησπερα εχει κανεις κρατησει η να γνωριζει καποιο ειδος ανεμωνης που να κανει σε χαμηλο και μετριο φωτισμο ?? υπαρχει περιπτωση τα occelaris να μην ειναι συμβατα με καποιο ειδος ??

Link to comment
Share on other sites

:( ολες που κανουν για occelaris ειναι υψηλου φωτισμου .... :bigemo_harabe_net-111: http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+499+631&pcatid=631 η αυτη http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+499+602&pcatid=602 ειναι ποιο ευκολη ?? (εαν μπει κατω ακριβως απο την λαμπα θα ειχε θεμα ?? :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο που αναφερεις ειναι δυσκολες αλλα ακι επικινδυνες,για διαφορετικους λογους η καθε μια.

Για ποσα λιτρα μιλας και για τι φωτισμο ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Οριστικα ξεχνας τις δυο που ανεφερες λοιπον.

Βαλε μια bubble tip.

Link to comment
Share on other sites

παντου φθανει ο φωτισμος .... στις ακρες ειναι ποιο σκοτινο αλλα οταν αναβει και η τ8 ειναι φωτεινότατο !! με μονο τις τ5 διχνει κάπως σκοτεινό

Link to comment
Share on other sites

παντου φθανει ο φωτισμος .... στις ακρες ειναι ποιο σκοτινο αλλα οταν αναβει και η τ8 ειναι φωτεινότατο !! με μονο τις τ5 διχνει κάπως σκοτεινό

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του ενυδρείου με full φωτισμό;Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω,νομίζω ότι θες 39 watt λάμπες.....

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν με στενοχωρεις .... επετρεψε μου να συμφωνησω :Ρ φυσικα και θελω 39αρες .... η τσεπη μου δεν τις θελει ....μην σου πω οτι με 4χ39 θα ηταν οτι πρεπει για ακροποραδικο .... θα γινοταν σουπερ :bigemo_harabe_net-64: ο φωτισμος ειναι οτι πρεπει για fishonly. ...! τωρα κοραλλια (ευκολα ) θα βαζω κατω απο τις λαμπες τις τ5 και ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν με στενοχωρεις .... επετρεψε μου να συμφωνησω :Ρ φυσικα και θελω 39αρες .... η τσεπη μου δεν τις θελει ....μην σου πω οτι με 4χ39 θα ηταν οτι πρεπει για ακροποραδικο .... θα γινοταν σουπερ :bigemo_harabe_net-64: ο φωτισμος ειναι οτι πρεπει για fishonly. ...! τωρα κοραλλια (ευκολα ) θα βαζω κατω απο τις λαμπες τις τ5 και ο θεος βοηθος

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και τα λεφτά που θα δώσεις στα κοράλλια,να τα δώσεις για να φτιάξεις τον φωτισμό.

Μετά βάζεις ότι θέλεις.

Θα το χαρείς και περισσότερο έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και τα λεφτά που θα δώσεις στα κοράλλια,να τα δώσεις για να φτιάξεις τον φωτισμό.

Μετά βάζεις ότι θέλεις.

Θα το χαρείς και περισσότερο έτσι!

Συμφωνώ απόλυτα!Φτιάξε το φωτισμό σου,και όλο και κάποιο φράγκ θα σου βρούμε αντί να πας να πληρώσεις για κομμάτια! Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

καλως παιδια ... θα μαζεψω να δω τι θα κανω απο φωτισμο ..... γιατι σαν φωτισμος δεν με ικανοποιει ..... σε mh θα μπορουσα να βαλω κατι ? to θεμα ειναι οτι πανω απο 50-60 ευρω δεν μπορω να δωσω .... και φωτισμο με 60 ευρω δεν φτιαχνω ..... :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

ασχετο με το topic απλα εαν γραψω στο θεμα μου δεν θα απαντησει κανεις :bigemo_harabe_net-134: εχω 13 κιλα βραχο στο ενυδρειο επειδη μου αρεσει ο μπολικος βραχος να βαλω αλλα 7 ?? και αν ειναι το συνδυαζω και με το topic ...... κανει καλο ο βραχος στις ανεμωνες?? :P

Link to comment
Share on other sites

ασχετο με το topic απλα εαν γραψω στο θεμα μου δεν θα απαντησει κανεις :bigemo_harabe_net-134: εχω 13 κιλα βραχο στο ενυδρειο επειδη μου αρεσει ο μπολικος βραχος να βαλω αλλα 7 ?? και αν ειναι το συνδυαζω και με το topic ...... κανει καλο ο βραχος στις ανεμωνες?? :P

Σίγουρα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα!!

Αρκεί να μην γίνει νταμάρι και χάσεις πολύ από την κυκλοφορία.

Βλέπω ένα κόλλημα με τις ανεμώνες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που θα ελεγα,ειναι να δεις πρωτα τον φωτισμο σου.Ολες οι ανεμωνες θελουν φωτισμο με μεγαλη ενταση.Γενικως και τα περισσοτερα κοραλια αυτο ειναι που θελουν ως το πρωτο και βασικοτερο.Ειναι προτιμοτερο να καψεις λιγο περισσοτερο ρευμα, παρα να δινεις ξανα και ξανα χρηματα για ζωντανα που δεν θα προχωρησουν στο ενυδρειο σου. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα το κανω νταμαρι .... απλα το θελω οπτικα γεματο ολο με βραχο ... δεν εχω κολλημα με τις ανεμωνες ... μια θελω .... απλα για τα ocellaris .... οσο για τον φωτισμο ... δεν εχω θεμα με αυτα που καιει εχω θεμα με την αρχικη αγορα του ... το να ειναι 10 η 20 η 30 watt παραπανω δεν λεει τιποτα το θεμα ειναι το φωτιστικο ....

Link to comment
Share on other sites

Με 3 ευρώ το ένα παίζουν στεγανά ντουί για Τ5.πάρε μετασχηματιστές και ανακλαστήρες,τσίμπα και δυο 39αρες λαμπίτσες ΑΤΙ και φτιάξε ένα diy να βρεις την υγειά σου!

Link to comment
Share on other sites

θα σας κρατησω ενημερους παιδια ,,,, θα φτιαξω diy ....

Με το budget που μας έδωσες,μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα diy 2x39 Τ5.Άντε ξεκίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

για λεντομπερες τι αποψη εχετε ?? απλα το σκεφτομαι ωστε να μην εχω τα εξοδα αλλαγης λαμπων καθε χρονο....

Link to comment
Share on other sites

για λεντομπερες τι αποψη εχετε ?? απλα το σκεφτομαι ωστε να μην εχω τα εξοδα αλλαγης λαμπων καθε χρονο....

Μακρια...Αν θελεις και πιανουν λιγο τα χερια σου, μπορεις να βαλεις τριβατα και τελος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αντε να βρω μετασχηματιστες και λοιπα .... που για να βρω εδω θα μου κοστισουν παρα πολλα .... ασε που θα χρειαστω πολλα τριβατα ... και δεν εχω δουλεψει ποτε λεντ ... δεν γνωριζω τι χρειαζονται για να λειτουργησουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...