Jump to content

Αλλαγη Ψαροσυνθεσης


takis92

Recommended Posts

γεια σας παιδια ισως να ειναι η πρωτη φορα πουγραφω και ηθελα να σας κανω μια ερωτηση!καταρχας εχω ενα 120 λιτρα ενυδρειο κυριως με ζωοτοκα και ηθελα να ρωτησω πως γινεται να το γυρισω σε κιχλιδοενυδρειογιατι μου αρεσουν πολυ! το μηκος ειναι ενα μετρο κ ενδιαφερομαι κυριως για malawi!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των αφρικα!!!

Πες μας ακριβώς διαστάσεις ενυδρείου και τι εξοπλισμό εχεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να σου πω ακριβως αυτην την ωρα τις διαστασεις ξερω οτι ειναι το ενυδρειο απο τα καρφουρ εχει ενα μετρο μηκος ειναι 120 λιτρα...(δεν ειμαι εκει ποθ το χω γιαυτο δεν μπορω να σου πω)απο εξοπλισμο εχω φιλτρο hydor και φιλτραρει 700 λιτρα/ωρα εχω θερμοστατη χαλαζιακη αμμο μαυρη εχω μια ριζα και φυτακια αρκετα που αν ξεκινησω κιχλιδες θα φυγουν τα περισσοτερα!ηθελα να ρωτησω περιπου ποσα ψαρακια χωρανε μεσα τι ειδη μου προτεινεται ως αρχαριο και γενικα πως μετατρεπω μια ψαροσουπα σε ενυδρειο με κιχλιδες!ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε. :) Καλώς ήρθες και στην Αφρική ... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην αγαπημένη μας Αφρική. :)

Malawi δεν θα σου πρότεινα να βάλεις σε τόσα λίτρα. Αν μιλάμε για 120 λίτρα και ενα μέτρο, οι άλλες διαστάσεις θα είναι 30Χ40, οπότε και ακατάλληλες διαστάσεις.

Παρ'όλα αυτά υπάρχει η Tanganyika με τις προτάσεις που σου είπε ο Δημήτρης στο λινκ πιο πάνω και φυσικά υπάρχουν και τα ποτάμια της Αφρικής με πανέμορφες και πολύχρωμες κιχλίδες. Επίσης θα μπορέσεις να κρατήσεις και τα φυτά σου αν διαλέξεις ποτάμι.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ομως και για μαλαουι σε τετοια λιτρα που τους εδωσαν και γεννες και με τα λεγομενα τους ηταν κομπλε...αν βαλεις ενα χαρεμακι πχ απο μαλαουι και οταν βγαλουν παιδια να τα δωσεις θα εχει καποιο προβλημα ...δηλαδη δεν γινετε με τιποτα μαλαουι στα λιτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη και ένας φίλος εδώ στο φόρουμ σε 80 εκατοστά μήκος είχε mbuna, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι σωστό. Το οτι πέτυχε σε κάποιους δεν σημαίνει οτι μπορεί να γίνει κανόνας. Ξέρουμε ενυδρεία που πέτυχαν και πολλά ενυδρεία σε ενα μέτρο που δεν πέτυχαν. Εγώ σε συμβουλεύω το τι είναι σωστό να κάνεις, απο εκεί και πέρα εσύ κρίνεις. :)

Σε 80 εκατοστά, εκτός οτι μπορείς να βάλεις ζευγαράκι απο κάποιο πετρόψαρο της Tanganyika και να απογειωθεί το ενυδρείο σου, ίσως με προσεκτικό στήσιμο, θα μπορέσεις να βάλεις και κοχυλόψαρα(υπό προϋποθέσεις). Επίσης αν αποχωριστείς τις πέτρες σου μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι pelvicachromsi pulcher ή hemichromis lifalili.

Link to comment
Share on other sites

η λιφαλιλι κιολας σε τελικο μεγεθος γινεται και ψιλοπαντοφλα! αξιζει να το δοκιμασεις! αφρικανικο-βιοτοπικο-φυτεμενο!all the money!

Link to comment
Share on other sites

Μαλάουι θα έχεις έναν άγχος αν θα πετυχει η όχι !μπορεί ίσως ένα μικρό χαρέμι ειρηνικό να πετύχει αλλά θα πρέπει να δεινεις άμεσα καθε γεννά κτλ!αλλά πιθανά δεν θα δεις συμπεριφορές !

Και εγώ θα προτεινα Ταγκανικα που θα έχεις μεγαλύτερες επιλογές και πιο σίγουρες για το αποτέλεσμα και θα χαρείς συμπεριφορες

Αν κατάλαβα καλά ο στόχος σου ειναι ένα σωστό ενυδρείο κ όχι ψαρόσουπα όπως είπες!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου ενυδρειου να προσθέσω ότι το μήκος είναι λιγότερο του 1 μέτρου καθώς υπάρχει το Φίλτρο που πιάνει μια ολόκληρη πλευρά.

Πάντως εδω φίλε αν έκανα το συγκεκριμένο ενυδρείο κιχλιδάτο θα εβαζα ένα εξωτερικό Φίλτρο γιατί ο χώρος που εχει το εσωτερικό Φίλτρο πιστεύω ότι είναι πολυ λίγος για βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και αφου εχω ψαχτει αρκετα με 100ρια για κυχλιδες ειναι πως μπορεις να βαλεις ενα χαρεμακι 1 αρσενικο 3-4 θυλικα απο πολλα ειδη. Βεβαια καλο θα ηταν να τα παρεις μικρα και να κανεις μια προσεκτικη προσαρμογη. Να ξερεις παντος πως δεν υπαρχουν στανταρ κανονες, απλα οσο μεγαλυτερο ειναι το ενυδρειο τοσα λιγοτερα προβληματα θα εχεις . Εγω εχω δει και σε 80 λιτρα 7 lombardoi να κανουν παρτυ και να μεγαλωνουν, αλλα και σε 250 λιτρα jacobergi να μην στεριωνουν

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και αφου εχω ψαχτει αρκετα με 100ρια για κυχλιδες ειναι πως μπορεις να βαλεις ενα χαρεμακι 1 αρσενικο 3-4 θυλικα απο πολλα ειδη. Βεβαια καλο θα ηταν να τα παρεις μικρα και να κανεις μια προσεκτικη προσαρμογη. Να ξερεις παντος πως δεν υπαρχουν στανταρ κανονες, απλα οσο μεγαλυτερο ειναι το ενυδρειο τοσα λιγοτερα προβληματα θα εχεις . Εγω εχω δει και σε 80 λιτρα 7 lombardoi να κανουν παρτυ και να μεγαλωνουν, αλλα και σε 250 λιτρα jacobergi να μην στεριωνουν

δεν λεει κανεις οτι δεν μπαινουν !και σε 100 και σε 80 και σε 300 μπαινουν, οπου θελεις τα βαζεις!

αλλα ειλικρινα και πανω απο ολα φιλικα σε προκαλω να βαλεις για 1 χρονο ενα χαρεμι σε 100 λιτρα

και μετα να τα μεταφερεις σε 200 λιτρα!

θα δεις εντελως διαφορετικες συμπεριφορες , κινησεις κ.α.

θελω να πω το οτι μπαινουν δεν σημαινει και πως βλεπεις και συμπεριφορες!

διοτι φανταζομαι οτι δεν μιλαμε για ψαροσουπες αλλα για βιοτοπους!

:sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχουμε καποια διαφωνια, συμφωνο με αυτο που λες, ομως το παλικαρι θελει να βαλει , να του πουμε οχι δεν μπορεις να βαλεις? να βαλει να δοκιμασει και οπως ολοι μας να μαθει απ τα λαθοι του .Αν ηταν ολοι μας να ακολουθουσαμε τους "κανονες" θα θελαμε για αφρικη 500αρια και 800αρια για 1 χαρεμι για να δουμε νορμαλ βιοτοπους, κανουμε το χομπι μας με αυτα που εχουμε και προσπαθουμε να γινομαστε καλυτεροι μεσα απο πειραματισμους διαβασμα και συζητησεις .Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλωστε εγω πρωτος εχω κανει τα απιστευτα λαθη!!!

εγω τουλαχιστον ειπα την εμπειρια και την αποψη μου απο κει και περα ο καθενας κανει οτι θελει!

μεγαλα παιδια ειμαστε :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν επιβαλει την γνωμη του, απλα μεταφερει εμπειριες (καλες ή κακες).Για αυτο το λογο ειμαστε φορουμ και οχι μια σελιδα με αρθρα! το θεμα ειναι οτι πολλοι καινουριοι χομπιστες βλεπουν, το οικονομικο κομματι κυριως, κοντοφθαλμα.. δηλαδη με το να κανεις κινησεις που θα σε συμφερουν-για την παρουσα περιοδο- οικονομικα, αλλα σε βαθος χρονου θα πληρωσεις διπλα και τριπλα τα αρχικα χρηματα που ηταν να δωσεις με τον σωστο τροπο(βλ. ασυμβατοτητα λιτρων/ψαριων/μαχες/ασθενειες/απολειες γενικα)! κανεις μας δεν γεννηθηκε ξερωντας τα ολα και την παθαμε λιγο πολυ ολοι!αυτο ειναι που θελουμε να βοηθησουμε να αποφυγουν οι νεοι χομπιστες! Σιγουρα υπαρχουν εξεραισεις αλλα ως γνωστον αυτες ειναι που επιβεβαιωνουν τον κανονα! ;)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα ειπατε πολυ καλα!!!και αλλωστε αν δν ηθελα να μαθω πολυ πιο εμπειρες γνωμες δν θα εγραφα και στο φορουμ!!!κ παλι ευχαριστω για τη βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου κοιτα προς ταγκανικα μερια.Μπορει να υστερουν λιγο σε χρωματα αλλα πιστευω πως αν βαλεις ενα απ τα ζευγαρια που σου προταθηκαν παραπανω θα σε ανταμιψει με την συμπεριφορα του.Γεννες,μεγαλωμα μικρων κτλ κτλ.Ειχα κ εγω παλιοτερτα χαρεμι σαουλοσι σε 100λιτρο κ πηρα κ γεννες αλλα ηταν οριακα.Θελει πολυ παρατηρηση κ ενασχοληση μεχρι να βρεις την ιδανικη διαμορφωση για να υπαρχει ισσοροπια στο ενυδρειο κ παλι θα εισαι οριακα.Για παραδειγμα αν εχεις τρεις θυληκες λογο του μικρου χωρου τις κυνηγαει κ τις κουραζει-στρεσαρει ο αρσενικος.Αν πεις να βαλεις τεσσερις η πιο αδυναμει τρωει κυνηγητο απ τις υπολοιπες.Χωρια που μπορει καποιο να ειναι αρσενικο κ να κραταει το κιτρινο χρωμα λογο επιθετικοτητας του κυριαρχου.Και πιστεψε με μεχρι να βρεις τις ιδανικες ισσοροπιες τρως πολυ χρονο αλλα και χρημα...Ταγκανικα για να σαι ανετος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...