Jump to content

25Λ 10 Ψάρια;


Recommended Posts

Γεια σε όλους αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρειο άδειο γύρω στα 25λ και αφού ρώτησα σε τρία διαφορετικά pet shop για να βεβαιωθω μου είπαν ότι μπορώ να κρατησω γύρω στα 10 ψάρια σε στυλ γκαπυ.Εγω το βλέπω πολυ παρατραβηγμενο,ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι πάρα πολύ τραβηγμένο. Σε 25 λίτρα μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο και να είναι άρχοντας, κανα παφεράκι, ή το πολύ γαριδάδικο!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω...

Εκτός αν βγάζει όλες τις γέννες(τα μικρά) και κρατήσει πιθανόν ένα αρσενικό με 2 θυληκιές....

Μόνο έτσι και πάλι δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνετε δύσκολο!

Θα είναι ένα σύστημα που θα επιρεαζετε πολύ εύκολα!

Θα είναι πολύ δύσκολο να κρατήσουμε ισορροπίες !

Προτιμώ έναν Μονομάχο που θα είναι βασιλιάς η γαριδουλες

Link to comment
Share on other sites

Όταν σας τα έλεγα εγώ!!!!! :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνετε δύσκολο!

Θα είναι ένα σύστημα που θα επιρεαζετε πολύ εύκολα!

Θα είναι πολύ δύσκολο να κρατήσουμε ισορροπίες !

Προτιμώ έναν Μονομάχο που θα είναι βασιλιάς η γαριδουλες

Και εγώ συμφωνώ ότι σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο οι ισορροπίες είναι δίκοπο μαχαίρι.

Και εγώ θα έλεγα για έναν μονομάχο ή γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνώ Πανος μόνο με ένα γκαμπι αρσενικό όπως υπάρχουν και διάφορα είδη όπως Bronze,Sterbai,Red Danio,Leopard Danio,Zebra Danio,Espei, έχουν μπει μέχρι και σε 25λ με απόλυτη επιτυχία όπως και εγώ προσωπικά τα είχα , προσέξτε ώμος πρέπει να είναι φυτεμένο και με της ανάλογες κρυψώνες!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν επίσης ότι θα μπορούσα να το κάνω ενυδρειο με θέμα τον αμαζονιο και να βάλω neon tetra,corydoras και ένα μικρό γλυφτη(μάλλον και αυτο δεν είναι αλήθεια).Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν επίσης ότι θα μπορούσα να το κάνω ενυδρειο με θέμα τον αμαζονιο και να βάλω neon tetra,corydoras και ένα μικρό γλυφτη(μάλλον και αυτο δεν είναι αλήθεια).Τι λέτε;

Καποια στιγμη πριν 2 χρονια το ειχα προσπαθησει με 6 νεον σε 25 λτ. Σε πληροφορω οτι μαζευονταν τοσα περιτωματα στον βυθο που ειχε γινει μαυρη η αμμος και δεν προλαβαινα να καθαριζω! Δεν ειναι ωραιο να παιζουμε με τα ψαρακια. Μπορει να αντεξουν για λιγο αλλα δεν ζουνε οπως πρεπει. Γνωμη μου ειναι ενας μονομαχος η γαριδες οπως λενε τα παιδια πιο πανω.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε βαλε και πλεκο και καρχαριακι και κανά κλόουν και ένα σκατοφαγο .... Τι αλλο ξέχασα αααα και κανένα αγγελοψαρο α και που είσαι πες τους να σου δώσουν και κανά δυο Όσκαρ ..... Καλα μιλάμε μερικά pet shop δε παίζονται

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις από αυτά τα ψάρια που τρώνε τα πόδια (αυτά που υπάρχουν στα μαγαζιά στα τουριστικά μέρη). Θα βγάζεις και τίποτε ψιλά, θα γνωρίσεις και καμία κυρά :bigemo_harabe_net-66: (μπορεί βέβαια να έχει κάλους στα πόδια)

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν επίσης ότι θα μπορούσα να το κάνω ενυδρειο με θέμα τον αμαζονιο και να βάλω neon tetra,corydoras και ένα μικρό γλυφτη(μάλλον και αυτο δεν είναι αλήθεια).Τι λέτε;

Νύχτα το άνοιξε το petshop ο τύπος ??

Καποια στιγμη πριν 2 χρονια το ειχα προσπαθησει με 6 νεον σε 25 λτ. Σε πληροφορω οτι μαζευονταν τοσα περιτωματα στον βυθο που ειχε γινει μαυρη η αμμος και δεν προλαβαινα να καθαριζω! Δεν ειναι ωραιο να παιζουμε με τα ψαρακια. Μπορει να αντεξουν για λιγο αλλα δεν ζουνε οπως πρεπει. Γνωμη μου ειναι ενας μονομαχος η γαριδες οπως λενε τα παιδια πιο πανω.

+ 1.000

Ναι μωρε βαλε και πλεκο και καρχαριακι και κανά κλόουν και ένα σκατοφαγο .... Τι αλλο ξέχασα αααα και κανένα αγγελοψαρο α και που είσαι πες τους να σου δώσουν και κανά δυο Όσκαρ ..... Καλα μιλάμε μερικά pet shop δε παίζονται

Εγώ το φωνάζω συνέχεια γι ατο καλό όλων μας (και κυρίως για να το έχουν υπ' όψιν τους οι καινούργιοι χομπίστες) και γίνομαι κακός....

Γιατί δεν βάζεις από αυτά τα ψάρια που τρώνε τα πόδια (αυτά που υπάρχουν στα μαγαζιά στα τουριστικά μέρη). Θα βγάζεις και τίποτε ψιλά, θα γνωρίσεις και καμία κυρά :bigemo_harabe_net-66: (μπορεί βέβαια να έχει κάλους στα πόδια)

xaxaxaxaxaxa :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε , όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω , είναι δύσκολο να κρατήσεις τόσα ψάρια στα λίτρα που αναφέρεις. Λέμε 25 λίτρα αλλά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι μιλάμε για 25 λίτρα μικτά.

Η διατήρηση των συνθηκών σε τόσα λίτρα είναι δύσκολο παιχνίδι.

Με κατάλληλη διακόσμηση, μπορείς να κάνεις ένα "παλατάκι" για ένα μονομάχο. Έχουν τρομερό χαρακτήρα και θα το χαρείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ σε όλους έτσι και αλλιώς το 25λ είναι το εφεδρικό σχέδιο διότι προσπαθώ να μάζεψε λεφτά για ένα 200+ η- ενυδρειο που η θα το φύτεψω η θα το κάνω με κιχλιδες mbuna που πάντα μου άρεσαν.τελος παντον αν δεν μπορέσω να φτιάξω το μεγάλο τουλάχιστον ξέρω τι θα κάνω με το μικρό ευχαριστω για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου.

Εγώ θα σου πρότεινα απλά να το κρατήσεις για nursery (νοσοκομείο), για το μεγάλο που θες να φτιάξης. Σε περίπτωση που θες να απομονώσεις κάποιο ψάρι για θεραπεία ή να βάλεις τίποτα νεογέννητα προσωρινά από το μεγάλο.

Για να καταλάβεις 25 Lit (scribe 20), είναι αρκετά για ένα μόνο αγγελόψαρο σε συνθήκες ελεγχόμενης θεραπείας και απομόνωσης για μικρό χρονικό διάστημα που δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3-4 μέρες.

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια μάτια και στις αγγελίες κατά καιρούς υπάρχουν καλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου.

Εγώ θα σου πρότεινα απλά να το κρατήσεις για nursery (νοσοκομείο), για το μεγάλο που θες να φτιάξης. Σε περίπτωση που θες να απομονώσεις κάποιο ψάρι για θεραπεία ή να βάλεις τίποτα νεογέννητα προσωρινά από το μεγάλο.

Για να καταλάβεις 25 Lit (scribe 20), είναι αρκετά για ένα μόνο αγγελόψαρο σε συνθήκες ελεγχόμενης θεραπείας και απομόνωσης για μικρό χρονικό διάστημα που δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3-4 μέρες.

The Professor “Oceanaut”

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...