Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σας

ειμαι λιγο αρχαρια στο θεμα των χρυσοψαρων

προσφατα πηρα ενα ενυδρειο 60 λιτρων και μεσα εχω 4 χρυσοψαρα

πριν καμια δεκαρια ημερες το ενα χρυσοψαρο εμφανισε ich και λιγο μετα και αλλο ενα,ξεκινησα τη θεραπεια με αντιβιωση

μετα απο 5-6 μερες το ενα δεν ειχε καθολου κηλιδες και το αλλο συνεχισε να εχει και το εβγαλα απο το ενυδρειο

και συνεχισα την αντιβιωση μεχρι συνολικα 6 μερες

τωρα εξακολουθει να εχει λιγες κηλιδες στην ουρα του αλλα δεν ειναι ιδιες με αυτες που ειχε στην αρχη...ειναι απλα σημαδια

αφηνει σημαδια μετα απο τη θεραπεια ή δεν εχει θεραπευτει ακομα??

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα ψάρια πρέπει να είναι τελείως καθαρά για να έχουν θεραπευτεί. Το ich είναι εξωπαράσιτο. Εφόσον βλέπεις σημάδια, σημαίνει ότι υπάρχει ακόμα στα ψάρια σου.Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις θεράπεία σύμφωνα με την ενδυεικνυόμενη δοσολογία, μέχρι να τα δεις εντελώς καθαρά και για λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

η δοσολογια ηταν για 5 μερες και εγω την εκανα για 6

να ξαναρχισω απο την αρχη τη θεραπεια ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω δοσολογία εννοώ την ποσότητα φαρμάκου, όχι τη διάρκεια της θεραπείας. Μήπως το φάρμακο που χρησιμοποιεείς δενείναι αποτελεσματικό για ich; Σκέψου μήπως κάνεις άλλο ένα πλήρη κύκλο θεραπείας ή ίσως να αλλάξεις σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

τη θεραπεια την εκανα με το exit (γραφει οτι κανει και για τη νοσο velvet)

να συνεχισω με αυτο ή να αλλαξω? το ξερεις αυτο το φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-88: Δεν ξέρω, υπάρχουν πολλά φάρμακα. Trial and Error (Δοκιμή και λάθος). Αφού είχε μείωση αρχικά, πιθανόν να δουλεύει, απλά πρέπει να συνεχίσει η θεραπεία, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο το συγκεκριμενο συνεχισε τη θεραπεια οπως λεει με τις δοσολογιες!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

ειχα αρχισει να απελπιζομαι

θα συνεχισω τη θεραπεια και αν δεν αλλαξει κατι θα σας ξαναρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238&p=689275 μπορεί να σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειχα διαβασει αυτο..

απλα αναρωτιομουνα αν μενουν καθολου σημαδια και μετα την θεραπεια..

τωρα ξεκινησα με την αντιβιωση κι ελπιζω να πιασει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε τη φόρμα στην αντίστοιχη κατηγορία, ώστε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Σημαντικό κομμάτι είναι και οι φωτογραφίες που αναφέρονται στο τέλος. :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-88: Δεν ξέρω, υπάρχουν πολλά φάρμακα. Trial and Error (Δοκιμή και λάθος). Αφού είχε μείωση αρχικά, πιθανόν να δουλεύει, απλά πρέπει να συνεχίσει η θεραπεία, μάλλον.

Η επιλογή των σωστών φαρμάκων δεν πρέπει να αφήνετε στην τύχη!

Το trial and error σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να αποβεί μοιραίο όχι μόνο για τον ασθενή αλλά και για όλο το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή διαμονή!

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φάρμα που σου παραθέτει ο συνάδελφος παραπάνω ώστε να μπορέσουμε να εντοπίσουμε ακριβώς τι συμβαίνει με το άρρωστο ψαράκι και πρόσθεσε και μερικές καθαρές φωτογραφίες!

Μέχρι τότε ανέβασε την θερμοκρασία του ενυδρείου σου (αν έχει θερμοστάτη) σταδιακά μέχρι τους 30 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την θεραπεια κοιταξε και την ιχθυοφορτωση του ενυδρειου(τεσσαρα χρυσοψαρα σε 60 λιτρα) απο εκει ξεκινανε

ολα,στην προκειμενη περιπτωση το ικ.

Link to comment
Share on other sites

η ασθενεια ξεκινησε οταν ειχα μεσα μονο 2 χρυσοψαρα(common kai sarasa),μετα εβαλα 1 calico kai 1 blackmoore

το common τωρα το εχω σε καραντινα

απο οτι εχω διαβασει η αυξηση θερμοκρασιας γινεται στη θεραπεια με αλατα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!Δυστυχώς το πρώτο μου ποστ δεν είναι για καλό.Και εμένα το ψαράκι μου έχει ich..Παραξενευομαι ομως γιατι εχει παρα πολλες ασπρες κηλιδες που καλυπτουν σχεδον ολη την ουρα του ενω μεχρι χθες δεν ειχε σχεδον καμια.Αρχισα την θεραπεια με exit σημερα.μου ειπαν πως επρεπε πρωτα να κανω αλλαγη νερου(την οποια εκανα,με αντιχλωριο και βακτηρια κανονικα)και επειτα να βγαλω τον ανθρακα απο το φιλτρο.Επειτα εριξα τις σταγονες που αναλογουν στα δικα μου 30 λιτρα(6 σταγονες).Πρεπει να κανω κατι αλλο?(η αληθεια ειναι οτι οι οδηγιες πισω μου λενε οτι την πρωτη μερα ριχνεις 6 και μετα 3 σταγονες,μιλωντας παντα για τα 30λιτρα)Μου φαινεται πολυ λιγο..Επισης δεν εχω θερμοστατη..μου παν δεν χρειαζεται..δεν θελω να χασω,τα χω μονο 2 βδομαδες..Τελος το νερο θα το αλλαξω μετα το τελος της θεραπειας?Ειναι σωστα τα βηματα που εχω κανει μεχρι στιγμης?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!Δυστυχώς το πρώτο μου ποστ δεν είναι για καλό.Και εμένα το ψαράκι μου έχει ich..Παραξενευομαι ομως γιατι εχει παρα πολλες ασπρες κηλιδες που καλυπτουν σχεδον ολη την ουρα του ενω μεχρι χθες δεν ειχε σχεδον καμια.Αρχισα την θεραπεια με exit σημερα.μου ειπαν πως επρεπε πρωτα να κανω αλλαγη νερου(την οποια εκανα,με αντιχλωριο και βακτηρια κανονικα)και επειτα να βγαλω τον ανθρακα απο το φιλτρο.Επειτα εριξα τις σταγονες που αναλογουν στα δικα μου 30 λιτρα(6 σταγονες).Πρεπει να κανω κατι αλλο?(η αληθεια ειναι οτι οι οδηγιες πισω μου λενε οτι την πρωτη μερα ριχνεις 6 και μετα 3 σταγονες,μιλωντας παντα για τα 30λιτρα)Μου φαινεται πολυ λιγο..Επισης δεν εχω θερμοστατη..μου παν δεν χρειαζεται..δεν θελω να χασω,τα χω μονο 2 βδομαδες..Τελος το νερο θα το αλλαξω μετα το τελος της θεραπειας?Ειναι σωστα τα βηματα που εχω κανει μεχρι στιγμης?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλώς όρισες!

Άνοιξε σε παρακαλώ ένα καινούργιο θέμα συμπληρώνοντας την φόρμα διάγνωσης για να σε βοηθήσουμε εκεί μια που εδώ το θέμα είναι τις φίλης μας!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και καλο μηνα...

ευχαριστω για τις συμβουλες,το ψαρακι θεραπευτηκε!

αν μπορω να πω κατι για τον φιλο (πιο πανω) , κανε τη θεραπεια συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου

οταν θεραπευτει,αλλαξε το μισο νερο(εννοειται αντιχλωριο+βακτηρια),ξεπλενεις το σφουγγαρι(με νερο του ενυδρειου)

βαζεις καινουριο ανθρακα και μετα απο 4 μερες ξαναλλαζεις τον ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...