Jump to content

Αυτοσχεδιο Μπουκαλι Co2


Recommended Posts

Κατεστρεψα ενα ενυδρειο εκανα την μεγαλυτερη μαμακια ολων των εποχων...εφτιαξα ενα μπουκαλι με ζαχαρη και μαγια και τοποθετησα το σολινακι στον πατο του μπουκαλιου με αποτελεσμα να μπει το μιγμα μεσα στο νερο και να πεθανουν 3 απο τα 8 ψαρια και να χαλασει η βιολογια και τωρα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη νερου αν εχεις ανθρακα βαλε το να δουλεψει με το φιλτρο!το σωληνακι παει στο πωμα του μπουκαλιου μετα βαλβιδα αντεπιστροφης.βεβαια αν εχεις βαλει πολυ μιγμα στο μπουκαλι και φουσκωσει θα περασει μεσα στο νερο για αυτο παντα λιγο κατω απο το στενεμα του λαιμου το μεγιστο που βαζουμε για να μην εχει φοβο με το φουσκωμα του μιγματος!τι ψαρια εχεις μεσα;;

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Μεσα εχω δισκους. Και τωρα με την βιολογια τι γινεται? Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι , με σωστές κινήσεις θα τη στρώσεις την κατάσταση. Κοίτα και εδώ τι είχα πάθει εγώ, ίσως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω φιλε δημητρη παρομοια κατασταση με την δικη μου εκανα για αρχη αλλαγη 150λιτρα και εβαλα και ανθρακα οπως μου ειπες περιμενοντας να φυγει η θολουρα αυριο θα αλλαξω αλλα 150 και μετα θα κανω τεστ να δω πως παει.για ακομα μια φορα σε ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωνέ μας, όλα θα πάνε καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Η καλη ημερα απο το πρωι φενεται.μολις ξύπνησα πήγα από το ενυδρείο να δω τι γίνεται η πρώτη χαρά εμφανίστηκε στο πρόσωπο μου το ενυδρείο είχε καθαρίσει από την θολουρα έκανα αμέσως τεστ να δω που βρίσκομαι : NO3-0 NO2-0 GH-10-14 KH-6-5 PH-7-7,2 η μετρησεις εγιναν με στικακια της jbl. Χρειάζεται να κάνω και άλλη αλλαγή νερού? Να είσαι καλά φίλε δημήτρη που με βοήθησες να λυσω το προβλημα. Σευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε φιλε μου?Πως σου ηρθε να το κανεις αυτο μ το μπουκαλι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το ΝΟ3-0 θα με εβαζε σε σκεψεις.....κανε μια αλλαγη ακομη για καλο και κακο..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δικαιολογια γιατι εφτιαξα το μπουκαλι ηταν σκετη μ@μ@κια βγηκε τριχοιδη αλγη στα φυτα και με αυτον τον τροπο ηθελα να κανω πηραμα για να εξαφανησω την αλγη..........μην σε βαζει σε σκεψεις το ΝΟ3 μετα απο 150 λιτρα αλλαγη και χωρις ταισμα.....παιδια τα βρησιματα δεκτα......

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίζει κανένας κανέναν φίλε μου. :)

Προσωπικά έχω αμφιβολίες για τα στικάκια, τα θεωρώ αναξιόπιστα. Επειδή έχεις "απαιτητικά" ψάρια και ενυδρείο, θα πρότεινα να έπαιρνες τα βασικά τεστ αλλά υγρά.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστακια που εχω τα εχω μετρησει σε τρια διαφορετικα ενυδρεια και τα βλεπω μια χαρα....βεβαια εχω και υγρα τεστ τα οποια δεν εχω κανει ακομα μετρησεις.........απο θεμα αξιοπιστιας κανενα και καμια μαρκα δεν ειναι τελειως αξιοπιστα μονο στο περιπου.... μονο τα ηλεκτρονικα θα μπορουσα να πω για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο.... τα οποια δεν αξιοθηκα να παρω ακομα....

Link to comment
Share on other sites

τα τεστακια που εχω τα εχω μετρησει σε τρια διαφορετικα ενυδρεια και τα βλεπω μια χαρα....βεβαια εχω και υγρα τεστ τα οποια δεν εχω κανει ακομα μετρησεις.........απο θεμα αξιοπιστιας κανενα και καμια μαρκα δεν ειναι τελειως αξιοπιστα μονο στο περιπου.... μονο τα ηλεκτρονικα θα μπορουσα να πω για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο.... τα οποια δεν αξιοθηκα να παρω ακομα....

Συμφωνώ, αλλά τα sticks σε σχέση με τα υγρά τα θεωρώ αναξιόπιστα. :) Γιατί τα έχεις και κάθονται τα υγρά ;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δικαιολογια γιατι εφτιαξα το μπουκαλι ηταν σκετη μ@μ@κια βγηκε τριχοιδη αλγη στα φυτα και με αυτον τον τροπο ηθελα να κανω πηραμα για να εξαφανησω την αλγη..........μην σε βαζει σε σκεψεις το ΝΟ3 μετα απο 150 λιτρα αλλαγη και χωρις ταισμα.....παιδια τα βρησιματα δεκτα......

Σε 300 λιτρα ενυδρειο και σωστα να εφτιαχνες το diy co2 παλι δεν θα σου εκανε τιποτα φιλε μου.Απλα δεν καταλαβα γιατι το εκανες ετσι και οχι κανονικα.

Οσο για την τριχοειδη καλητερα να βρεις τι φταιει και να το διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει τα φυτά αργης ανάπτυξης είναι τα μόνα που έχουν βγάλει τριχοηδη αλγη όπως anubias echinodorus κ.α. Το κερατοφυλλο και η vallisneria δεν εχουν ιχνος επανω της και επειδή δεν μπορώ να πάω σε χρήση μπουκάλας αυτή τη περίοδο θα βγάλω όσα φυτά έχουν αυτή την αλγη. Γιατί δεν μπορώ να την καταπολέμησω αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...