Jump to content

Περιεργος Θανατος Guppy


FreddyCrouger

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα ξαφνικα εκει που καθομουνα παρατήρησα πως είχαν πέσει σχεδον ολα τα guppy στο 1 αρσενικο και τον δαγωναν μέχρι που δεν μπορεσε να αντέξει άλλο και μου ψώφησε.

Ευτυχως που το είδα και τον εβγαλα απο το ενυδρειο εγκαιρως πριν κλατάρει τελείως και με γεμίσει αμμωνια

Δεν είχα παρατηρησει ξανα τετοια συμπεριφορά. Επίσης απο εκεινη την ώρα η μια απο τις θυληκές που έχω έχει γίνει επιθετική ως προς τα άλλα guppy(κυρίως τα θηλυκα).

Μετρήσεις ενυδρειου μετά τον ψόφο:

0αμμωνια

0no2

10no3

θερμοκρασια 25 βαθμοί

Πληθυσμός στο ενυδρείο 6 θυλυκα 2αρσενικα(πλέον εχει μεινει 1) + 7,8 μωρά (guppy όλα) /100λιτρα

Γιατί έγινε κάτι τέτοιο?Πρέπει να την απομακρύνω την θηλυκια μέχρι να ηρεμήσει?

Να επισημανω πως ο αρσενικός μου ήταν πορτοκαλι με κοκκινο και οταν ψόφησε μαύρισε η ουρά του γενικοτερα έχασε το χρώμα του σαν ψάρι, έτσι θα έπρεπε να γίνει η παίζει να είχε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ο χρωματισμός και η ένταση των χρωμάτων είναι χαρακτηριστικά της υγείας του ψαριού. Όταν τα χρώματα ξεθυμαίνουν ή χάνονται σημαίνει ότι το ψάρι δεν είναι καλά στην υγεία του, ή είναι στρεσαρισμένο. Φυσικά όταν πεθάνει τα χρώματα χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως όλα έπεσαν ξαφνηκά πάνω στο αρσενικό όμως και το εξοντωσαν?Δεν είχα παρατηρησει απο πρίν εαν είχε χάσει το χρώμα του, αλλα απ όσο θυμάμαι δεν φαινόταν να έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, όμως είναι συχνό φαινόμενο στ αψάρια να κανιβαλλίζουν αδύναμα ή άρρωστα. Είναι τρόπος προστασίας για τα υπόλοιπα υγιή στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...