Jump to content

Seriatopora Στο Αιγαίο...


Recommended Posts

Καλησπέρα! Τώρα που έρχεται καλοκαίρι μου πέρασε από το μυαλό μιας και έχω πρόσβαση σε ένα αρκετά απομακρυσμένο εξοχικό στη Χαλκιδική, να βάλω μέσα στη θάλασσα ένα φράγκ από σεριατοπορες που έχω στο ενυδρειο μ...θα το στερεωσω σε συγκεκριμένο σημείο εκεί που δενω το φουσκωτό και θα το πλαισιώσω και με πλέγμα στην ανάγκη.. Εχω όμως ηθικά και περιβαλοντολογικα διλήμματα.. Θα προκάλεσω κάτι κακό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα πετύχει το εγχείρημα σου.

Καλό όμως είναι να μην μπερδεύουμε τα οικοσυστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Σώπα μωρέ!Βάλτην να δούμε πως θα πάει!!!απλά πλαισίωσέ την καλά με κάτι γιατί οοοολοι οι οργανισμοί θα την δουν σαν μεζεδάκι...τροπικό!Κάτι σαν μπανάνα ένα πράγμα!χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

θα τον δαγκωσει απο το κρυο συντομα και θα βρεθει σε εναν κοσμο καλυτερο, μακρια απο βασανα και τρελλους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

θα τον δαγκωσει απο το κρυο συντομα και θα βρεθει σε εναν κοσμο καλυτερο, μακρια απο βασανα και τρελλους χομπιστες.

Μπορεί να τραβήξει μπαλαντέζα και να βάλει έναν θερμαντήρα 1000000000 watt!Η πάλι,μπορεί να με πάρει τηλέφωνο να κολυμπάω δίπλα της!πσσσσσσς.......

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που επιβιώσει, αρχίζουν τα ηθικά θέματα... αν για κάποιο λόγο "ξεφύγει" από το κλουβί και αρχίσει κάποιο είδος εξάπλωσης του κοραλλιού, θα είαι ο ηθικός αυτουργός για την όποια οικολογική ανισορροπία !!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμοκρασια σκεφτομαι να το τοποθετησω (αν το κανω τελικα) αρχες Ιουνιου... Και οσο για το αν ξεφυγει απο εκει που την βαλω...θα την κολλησω σε ενα βραχο και θα τον βαλω σφινωμενο στο τσιμεντο που κραταει το φουσκωτο...η σκεφτηκα να την βαλω πιο ψηλα...καπου στην αλυσιδα της σημαδουρας του φουσκωτου... Υπαρχει περιπτωση εξαπλωσης και καταστροφης του οικοσυστηματος? Αν υπαρχει εστω κι η παραμικρη, τοτε δεν το επιχειρω...αν και πιστευω οτι και στην περιπτωση που ξεφυγει, οταν πιασουν τα κρυα, θα παει στον παραδεισο των κοραλλιων...

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που θελεις να το κανεις ποιος ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα περιεργεια! Και αν μου κατσει..ισως να μεγαλωσει πολυ γρηγορα μεσα σε 3 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα περιεργεια! Και αν μου κατσει..ισως να μεγαλωσει πολυ γρηγορα μεσα σε 3 μηνες...

Δεν θα το'λεγα. Αν την γλυτώσει απο όλα τα άλλα, σίγουρα οι τιμές σε μαγνησιο και ασβεστιο δεν θα'ναι οι ιδανικές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

Να υποθέσω ότι μιλάς για «Seriatopora caliendrum» κατ’ αρχήν. Κατά δεύτερο λόγω να σου πω δύο πραγματάκια πριν πάρεις τα πλασματάκια για μπάνιο.

1)Όχι. Δεν θα προκαλέσεις οικολογική καταστροφή. Δεν είναι είδος που θα αποτελούσε κίνδυνο για τα νερά της μεσογείου. Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε κοραλλιογενής υφάλους και στην Ελλάδα μιας και είναι υπεύθυνη για την παραγωγή του 60% του οξυγόνου στην θάλασσα και υπεύθυνη για το 90% της βιοποικιλότητας στους ωκεανούς.

2)Μιας και τα «παιδιά» λοιπόν δεν είναι από εδώ, όλη η αποικία που θες να «φυτέψεις» κινδυνεύει από ξενιστές, παράσιτα και μικρόβια για τα οποία δεν έχει κάποια άμυνα. Δεν αναφέρω καν την επίθεση που πιθανός δεχτή από τα τοπικά σπονδυλωτά και ασπόνδυλα. Η χημεία είναι το τελευταίο που με απασχολεί ως προς την επιβίωση τους.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιο χρήσιμο θα ήταν να τα δώσεις σε κανα συν-χομπίστα να τα μεγαλώσει και να τα προσέξει. Αν για οποιαδήποτε λόγο επιζήσει το καλοκαίρι. Του χρόνου το καλοκαίρι πιθανόν να βρες λίγα απομεινάρια του σκελετού των πολύποδων

The Professor “Oceanaut”

Έγινε επεξεργασία - Oceanaut
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω να ζεί κανένα sps στη μεσόγειο.

Η ασυμβατότητα αυτών των οργανισμών στις δικές μας θάλασσες είναι κάτι το πασιφανές...μόνο το pH είναι συμβατό.Δεν γίνεται προσαρμογή σε αυτά τα είδη.

Από seriatopora δεν θα μείνει ποτέ ο πλανήτης πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις παιδιά! Μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις παιδιά! Μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου... ;)

Γιατί δεν το κρατάς στο ενυδρείο να το χαρείς κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...