Jump to content

Πιθανον Προβλημα Με Στρωσιμο Καινουριου Ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι σχετικα νεος στο χομπι περι τον ενα χρονο.Πριν απο λιγο καιρο αγορασα ενα καινουριο ενυδρειο 300 λιτρα.Ξεκινησα το στρωσιμο στις 8 Μαρτιου με βακτηρια bacterlife.Το στρωσιμο το κανω με την μεθοδο τις τροφης σε αποχη.Μετα απο 9 ημερες και ενω δεν εβλεπα καμια μεταβολη στην μετρηση τις αμμωνιας εριξα ξανα αλλη μια δοση μηπως η πρωτη επειδη το νερο ηταν κρυο περιπου 15 βαθμους καποια βακτηρια πεθαναν.Σημερα μετα απο 16 ημερες εξακολουθουν οι μετρησης αμμωνιας νιτρικων και νιτρωδων να ειναι 0.Τροφη ριχνω περιπου ενα κουταλακι του γλυκου καθε μερα.Μετα απο 4-5 ημερες την βγαζω ολοι ξεπλενω την αποχη και βαζω καινουρια.Την θερμοκρασια την εχω στους29-30 βαθμους.Να περιμενω ακομα η να ξεκινησω με αμμωνια απο φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

Εαν ψαξεις στο google η waterlife συνιστα το Biomature για στρωσιμο και το Bacterlife για καθαρισμο του νερου απο αμμωνια

και νιτρωδη αλατα.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, σε πολύ μικρότερο ενυδρείο μάλιστα, μπορεί μετά από δεκαέξι ημέρες να είναι μηδέν τα Νο2 και τα Νο3. Θέλει υπομονή, μπορεί να πάρει και τρεις εβδομάδες ή και παραπάνω να ξεκινήσουν. Τροφή αρκεί και σε πολύ μικρότερες ποσότητες για να στρώσεις το φίλτρο σου (μία πρέζα τριμμένα flakes την ημέρα είναι αρκετή). Μη βιάζεσαι και συνέχισε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Τη θερμοκρασία καλά έκανες και την ανέβασες για να επιταχυνθεί η διαδικασία. Όλες τις ημέρες που ήταν στους 16 βαθμούς, δεν γινόταν τίποτα. :)

Από τη στιγμή που είσαι στην Αττική, προτείνω να κοιτάξεις εδώ και να προμηθευτείς μπόλι από κάποιο συγχομπίστα.

Για τη διαδικασία ρίξε και μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.Απο οτι καταλαβα τα bacterlife δεν κανουν για αποικιση βακτηριων;Το προβλημα kriton ειναι οτι δεν ειχα ουτε εχω και αμμωνια.Την θερμοκρασια dpap την ειχα παντα στους 29-30.Την πρωτη μερα ηταν μονο 15 βαθμους μεχρι να φταση ο θερμαντηρας στην θερμοκρασια των 30.Τωρα απο φιλτρα εχω τις eheim 2217.Το ενυδρειο εχει μονο ριζες μεγαλες red moore η' μαγρουβιες τις λεω σωστα;και για βυθο αμμο χωρις κανενα φυτο.Ευχαριστω και συγνωνη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ρίξεις τριμένη τροφή χύμα στο ενυδρείο για κάποιες ημέρες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανέβει η αμμωνία. Ίσως η τροφή στην απόχη που την βγάζεις κάθε 4-5 ημέρες και την αντικαθιστάς να μην προλαβαίνει να αποσυντεθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να δημιουργήσει μετρήσιμη συγκέντρωση αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Απλως φοβαμαι μην η τροφη που παραμεινη στο βυθο για καιρο πιασει μυκιτες και αν ναι τοτε μηπως εχω αλλα προβληματα στο μελλον.Ιδη στο βυθο εχει αρχισει και μαζευει αυτη την μπεζ-καφε γλυτσα απο τις ριζες που απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι καποιο προβλημα αλλα καποιος μυκιτας των ξυλων και ο οποιος θα φυγει με τον καιρο με χωρις προβληματα για το νερο του ενυδρειου.Απλως ειναι σε ολες τις ριζες και παντου πανω σε αυτες με παχος σε καποια σημεια πανω απο 2-3 εκατοστα ενω στα τελειωματα των κλαδιων καποια εχουν και ενα ειδος απο ασπρο χνουδι λογικα και αυτος μυκιτας.

Link to comment
Share on other sites

Mε το στρωσιμο τι να κανω;να συνεχισω οπως τωρα με τροφη στην αποχη,να την ριχνω τρυμενη κατευθειαν στο ενυδρειο η' με αμμωνια;Εχουν περασει 17 ημερες και ολες οι μετρισεις 0.

Link to comment
Share on other sites

Mε το στρωσιμο τι να κανω;να συνεχισω οπως τωρα με τροφη στην αποχη,να την ριχνω τρυμενη κατευθειαν στο ενυδρειο η' με αμμωνια;Εχουν περασει 17 ημερες και ολες οι μετρισεις 0.

Την περίπτωση να βρεις μπόλι την εξετάζεις ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?Μηπως τα τεστ σου ειναι χαλασμενα?Αυτο που λεει ο Σταυρος πιο πανω το διαβασες?Αν το χρησιμοποιεις ακομα πως θες να μετρας αμμωνια και νιτρωδη αφου τα δεσμευει?

Εαν ψαξεις στο google η waterlife συνιστα το Biomature για στρωσιμο και το Bacterlife για καθαρισμο του νερου απο αμμωνια

και νιτρωδη αλατα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Την περιπτωση με μπολι δεν την εχω ξεχασει απλως φοβαμαι μην μεταφερθει τυχον καποια ασθενεια αν υπαρχει απο το αλλο ενυδρειο που θα παρω στο δικο μου.

Οσο για τα bacterlife πηρα την εταιρια που τα εισαγει στην Ελλαδα και μου ειπαν οτι αυτοι χρησιμοποιουν το bacterlife στα δικα τους ενυδρεια για το στωσιμο και οτι το biomature δεν το εισαγουν και οτι εκεινος που μιλησα δεν το ξερει :bigemo_harabe_net-90: .

Απο test χρησιμοποιω τις sera και εχω καποιες επιφυλαξεις.Την αμμωνια την εχω κανα 5μηνο.Λετε να εχει χαλασει τοσο γρηγορα;

Μηπως επειδη εριξα δυο φορες βακτηρια ειναι πολλα και δεν ανεβαζει αμμωνια;μου ειπαν και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα που χρησιμοποιεις δεν τα εχω δουλεψει ποτε μου και δεν μπορω να πω πολλα πραγματα.

Κοιτα τα τεστ σου ποτε ληγουν γιατι μπορει να εχουν ληξει και να μετρας οτι ναναι.

Οσον αφορα το μπολι,αν το παρεις απο καποιον που εχει υγειες ενυδρειο τοτε δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα ενα καινουριο test για αμμωνια τις SALIFERT.Εκανα ξανα το test.Τα ιδια 0.Να περιμενω ακομα κανα 10ημερο; αν δεν εχω κανενα αποτελεσμα θα ψαξω μηπως βρω απο καποιον συγχομπιστα μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλισπέρα.

 

Αν θέλεις φέρε μου ένα

Fluval BIOMAX Filter Media

 

 

Ή ένα

Aquarium Pharmaceuticals FilStar Ceramic Rings Information της ΑΡΙ

 

 

και θα σου δώσω την ίδια ποσότητα από ένα από τα φίλτρα μου

Μένω στο Κολωνάκι. Κάνε μου /pm για λεπτομέρειες αν θέλεις.

 

The Professor  :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ευχαριστω Oceanaut.Θα περιμενω λιγο ακομη και θα σου κανω pm αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Εχω ακομα δυο αποριες.Μπορω να προσθεσω νερο λογω τις εξατμισης;ενοειται να ριξω αντιχλωριο και μετα απο 1-2 μερες να το βαλω στο ενυδρειο.Σε αυτο που θα βαλω χρειαζονται και βακτηρια;Επειδη ειμαι στο στρωσιμο ρωταω.

Τελος εβγαλα απο τα ξυλα τις πετρες που τα κρατουσαν στον βυθο λογο ανωσης και τα τοποθετησα λιγο καλυτερα που ηθελα.Αυτο ομως ειχε ως αποτελεσμα ο βυθος να εχει αρκετα κοματια απο την μπεζ καφε γλυτσα που εχουν τα ξυλα.Πρεπει να την αφαιρεσω η΄ θα φυγει οπως τα ξυλα σε καποιες μερες.Ευχαριστω :bigemo_harabe_net-108: .

Link to comment
Share on other sites

1 Ναι για την αλλαγή – άμα θες βάλε λίγο. Δεν κάνει κακό. Αλλά βάλε όταν το βάλεις στο ενυδρείο. Όχι πριν.

2 Μην σε απασχολεί είναι φυσιολογική άλγη νεοσύστατου ενυδρείου. Θα κάνη τον κύκλο της.

:) :) :)

Έγινε επεξεργασία - Oceanaut
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.22 μερες και ολες οι μετρησεις παλι 0.Ενταξη το bacterlife δεσμευει την αμμωνια και τα νιτρωδη αλλα μετα απο τοσες μερες δεν θα ειχα και καποια νιτρικα;Ετσι και αλλιως δεν εριχνα συνεχεια bacterlife αλλα μονο δυο φορες την πρωτη και την δεκατη μερα.Ενω δεν εχει σηκωσει καθολου αμμωνια που ειναι και η τροφη για τα βακτηρια λετε να εχουν πεθανει μετα απο τοσες μερες;

Να συνεχισω ετσι και να περιμενω ριχνωντας τροφη;Μηπως την τροφη που την βαζω στην αποχη δεν κανει δουλεια;εδω και δυο μερες ριχνω λιγη τριμενη στο νερο.

Με το μπολι το σκεφτομαι να το κανω απλως επειδη στο πρωτο ενυδρειο ταλαιπωρηθηκα για μεγαλο διαστημα με ασθενειες φοβαμαι μηπως απο το ενυδρειο που θα παρω εχει η΄ειχε καποια ασθενεια και ερθει στο δικο μου.Απλως αυτο ειναι και ειμαι καπως επιφυλακτικος.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν δηλωσει εδω οτι δινουν μπολι,εννοειτε οτι το ενυδρειο τους ειναι υγεες,οπωτε μην το φοβασαι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αφου φοβασαι το μπολι στρωσε το φιλτρο μονο με τροφη και μην ριχνεις bacterlife.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματησει να ριχνω bacterlife.Oπως ειπα εβαλα μονο στην αρχη.

Τωρα που αναψαν τα φωτα ειδα στον βυθο καποια μικρα καφε σαν σκουλικια μοιαζουν μερικων χιλιοστον τα οποια ειναι νεκρα.Αυτα ειναι απο τις ριζες η΄επειδη δεν εχει καλη βιολογια το ενυδρειο το νερο ΄΄σκουλικιασε΄΄;Αν και το θεωρω λιγο δυρκολο γιατι το νερο δεν ειναι στασιμο.Παρακαλω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσουμε περισσότερο , χρειαζόμαστε κάποια φωτογραφία. Μοιάζουν με αυτά ;

Όσο για το στρώσιμο , προχώρα σε μπόλι και μη φοβάσαι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν βλεπω φως στο τουνελ οποτε λεω να παω με μπολι.Κανεις απο Νεα Ιωνια και γυρω περιοχες;Το φιλτρο μου ειναι τις eheim το 2217 γεματο siporax.

Oι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1.To siporax που θα βγαλω απο το φιλτρο μου τι να το κανω;Ενοειται αν μου δωσει καποιος, μην προτρεχω!!!!!!!!Και ποσο μπολι πρεπει να βαλω;

2.Χρειαζεται καποια αλλαγη νερου πριν μπει το μπολι; επειδη το ενυδρειο τρεχει 23 μερες με αυτο το νερο και ειχα ριξει και βακτηρια.

3.Πως θα καταλαβω αν το μπολι θα εχει ΄΄πιασει΄΄;Τι μετρησεις πρεπει να δω;

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. :sarcasm: :sarcasm: .

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να δεις αν μενει καποιος κοντα σου για σου δωσει

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

 

1 το siporax θα το ανταλαξεις με το παιδι που θα σου δωσει μπολι

 

2 εγω θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη για καλο και κακο

 

3 θα πρεπει στις μετρησεις που θα κανεις να εχεις 0 αμμωνια και νιτρωδη και να εχεις λιγα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...