Jump to content

Πιθανον Προβλημα Με Στρωσιμο Καινουριου Ενυδρειου


Recommended Posts

ok.Ευχαριστω. Τωρα σχετικα με αυτα τα πιθανον σκουλικακια που εχω αναφαιρει ειναι καμια 10αρια ολα νεκρα.Σημερα ειδα 2 πολυ μικρα ζωντανα κινουνται μαζευοντας το σωματους και εχουν πολυ σκουρες ακρες ενω το σωματους εχει ολο δακτυλιους καφε και ασπρους.Δυστυχως δεν μπορω να βγαλω φωτο.Βρισκονται μονο πανω στην αμμο.Φυτα δεν εχω ουτε υποστρομα μονο αμμο και μεγαλες ριζες που τις ζεματισα καμια 20αρια φορες με νερο απο τον βραστηρα γιατι δεν χωραγαν για βρασιμο σε καμια κατσαρολα.Δεν μου μοιαζουν για πλαναρια απο οτι ειδα στο ιnternet λογο σχηματος και κινησης.

Link to comment
Share on other sites

1)Βγαλτα με το χερι.

2)Ισως να ειναι απο την τροφη που εριχνες και σαπιζε στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω stav|.Σημερα δεν ειναι κανενα ζωντανο.Δεν κολυμπουσαν και ηταν σχετικα λιγα.Τσπ ,μετα απο 24 μερες παλι ολα 0.Εχω στειλει καποια μυνυματα για μπολι θα δουμε.Αν ομως δεν βρω τι κανω ;Θεωρω οτι μετα απο τοσες μερες χωρις ποτε αμμωνια δεν θα εχω σχεδον καθολου βακτηρια ;Ριχνω αλλα και απο την αρχη ;Αλλαζω νερο και απο την αρχη;ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρεις μπολι (που δεν πιστευω καποιος θα υπαρχει στην αττικη να σου δωσει)

συνεχισε την διαδικασια ή ξεκινα απο την αρχη ξανα!

δεν πιστευω να βαζεις κανα ζουμι που να δεσμευει την αμμωνια??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν διάβασα πιο πάνω ; Τι υλικό έχεις μέσα στο φίλτρο σου ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ριξει τιποτα αλλο μεσα εκτος απο τα βακτηρια τις bacterlife τα οποια απο οτι διαβασα δεσμευουν την αμμωνια και τα νιτρωδη.Αυτο για τα συγκεκριμενα δεν το ηξερα αλλιως δεν θα τα εβαζα μεσα,Τωρα ομως μπηκαν οποτε............Μεσα στο φιλτρο εχω στο κατω μερος μπλε σφουγγαρι στη μεση περιπου 3 λιτρα siporax τις sera και στο πανω μερος ασπρο υαλοβαμβακα απο αυτον που ειχε μεσα το πακετο με το φιλτρο.

Να κανω μια ερωτηση; Το νερο οταν το εβαλα στο ενυδρειο το εβαζα αρχικα σε ενα βαρελι που εχω παρει για τις αλλαγες και μετα το εριχνα με μια αεραντλια στο ενυδρειο.Το βαρελι ειναι το κλασικο καφε που χρησιμοποιουμε για τις ελιες το λαδι δλδ για τροφημα.Το επλινα αρχικα με ζεστο νερο το ξεπλεινα καποιες φορες και μετα εβαλα νερο.Ομως εχει μια μυρουδια ξερεται αυτη τις πλαστικιλας.Μηπως λεω μηπως να ειχε καμια τοξικοτιτα και αυτη να μπηκε στο νερο;Ομως απο την αλλη εχω αλλο ενα βαρελι τις ιδιας εταιριας μικροτερο για το αλλο ενυδρειο κανα 4μηνο και δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα και η μυρουδια εχει φυγει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο ρε παιδια επειδη ειμαι καινουριος και δεν ξερω αν εστειλα καλα τα μυνηματα να κανω μια βλακωσης ερωτηση;καλα μην γελατε.Πως κανουμε pm :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο ρε παιδια επειδη ειμαι καινουριος και δεν ξερω αν εστειλα καλα τα μυνηματα να κανω μια βλακωσης ερωτηση;καλα μην γελατε.Πως κανουμε pm :whistling:

Πατά πάνω στο όνομα που θέλεις να στείλεις και δεξιά σου λέει αποστολή μηνύματος η καπως ετσι
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ξεκινησω απο την αρχη με μπολι.Αν εχει μεινη τροφη κατω και πανω στα ξυλα να την παρω με σκουπα;Το ρωταω μην εχει μουχλιασει και μετα το μπολιασμα που θα βαλω λιγα ψαρια την φανε και εχω αλλα τρεξιματα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σκουπα βυθου,αλλαγη νερου,μπολιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω να κανω αυριο το πρωι.Λεω να κανω μια αλλαγη κατα 50%.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...