Jump to content

Ξαφνικος Θανατος Veliferum Tang


Recommended Posts

παιδια βοηθεια!!!!

μετα απο 2 χρονια περιπου το Veliferum tang μου σε μεγεθος Large πεθανε ξαφνικα χωρις να παρω χαμπαρι τιποτα!!!!

Τι μπορει να εγινε?ετρωγε εχθες κανονικα και σημερα το βρηκα τεζα μολις αναψαν τα φωτα!!!

λετε να φταει το κολπο με το ρευμα που εκανα για τις απταισιες?

12 v 2,5 - 5 amper εβγαζε!!!

Link to comment
Share on other sites

5 αμπέρ? Είσαι σίγουρος? Φαντάσου ότι ο ανθρώπινος οργανισμός αντέχει μέχρι 30 μιλιαμπέρ(ma) στην καλύτερη, πόσο μάλλον ένα ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι χαζομαρα αυτο που θα πω αλλα απο την στιγμη που δεν κανει γείωση οσο και ρευμα να εχει στο ενυδρειο δεν θα παθει κατι το ψαρι ....ο ανθρωπος παθαινει γιατι κανει γειωση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και από φυσικά αίτια ο θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες large τι μέγεθος εννοείς γιατί το ψάρι αυτό γίνετε πολύ μεγάλο.

Και οι απώλειες είναι κομμάτι του χόμπι και σου εύχομαι να είναι και το τελευταίο ψάρι που χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες μπορει να σε προδοσει το Ph και ενω ολα πανε καλα ξαφνικα ερχονται τουμπα.Εμενα εκει με οδηγει η πρωινη ωρα.Το παρακολουθεις γενικως?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το ψαράκι.

Στα αλλα ψάρια δεν προσεξες τίποτα ;

Το συγκεκριμένο ψάρι έχει αρκετά χρόνια ζωής και φτάνει σε αρκετά μεγάλο μέγεθος. Δεν πρέπει παντός να πήγε απο γεράματα.

Link to comment
Share on other sites

ηταν 13 ποντους περιπου!!!!

δεν εχω μετασχιματιστη κινητου αλλα ενα που ειχα παρει για κατι ανεμιστηρακια

και γραφει:

output:12v dc 3 amp constant

5 amp surce

τα αλλα δεν νομιζω να εχου παθει τιποτα τρωνε κανονικα ειναι δραστηρια και δεν εχουν καποιο σημαδι πανω τους!!!!

στο ενυδρειο εχω γειωση αλλα την ειχα βγαλει απο το δικτυο οσο εκανα αυτο με τις απταισιες!!!!

Link to comment
Share on other sites

ηταν 13 ποντους περιπου!!!!

δεν εχω μετασχιματιστη κινητου αλλα ενα που ειχα παρει για κατι ανεμιστηρακια

και γραφει:

output:12v dc 3 amp constant

5 amp surce

τα αλλα δεν νομιζω να εχου παθει τιποτα τρωνε κανονικα ειναι δραστηρια και δεν εχουν καποιο σημαδι πανω τους!!!!

στο ενυδρειο εχω γειωση αλλα την ειχα βγαλει απο το δικτυο οσο εκανα αυτο με τις απταισιες!!!!

PH,KH?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε κανονικα επιπεδα!!!

ph = 8

kh=9

δεν βαζω πολλα χημεικα στο ενυδρειο γιατι κανω αλαγες απο θαλασσα καθε 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε κανονικα επιπεδα!!!

ph = 8

kh=9

δεν βαζω πολλα χημεικα στο ενυδρειο γιατι κανω αλαγες απο θαλασσα καθε 2 βδομαδες

Παρατήρησες τώρα τελευταία τίποτα ύποπτο στο ψαράκι;

Ίσως κάποιο ξεθώριασμα στον χρωματισμό του;

Link to comment
Share on other sites

μήπως πήρες κάποιο μικρόβιο από θάλασσα;

με τα μποφόρ που έχει τελευταία δεν είναι και ότι καλύτερο το νερό από θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

παω μερες που εχει ηρεμια!!!

το μονο που παρατηρισα ηταν εδω και κανα 2 μερες ειχε ενα σαν δαγκωμα στην ουρα του,ταιζα με σκορδο στο φαγητο και ειπα θα περασει!!!

ποσα volt και ποσα amp πρεπει να ειναι το τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

τι αλλους οργανισμους εχεις στο ενυδρειο? μην εχεις κανα περιεργο ζωντανο που ισως του επιτέθηκε τη νυχτα που ειχε αραξει ? μηπως καποιο σκουλικι υπαρχει και του επιτέθηκε ?

Πολλα μπορει να παιζουν , και γω πριν καιρο ειχα βαλει εναν αχινο και την αλλη μερα βρηκα το foxface νεκρο , που το ειχα 2 χρονια σε μεγαλο μεγεθος και ηταν το πιο υγειες ψαρι στο ενυδρειο μου !!

Παρατηρησε παντως την νυχτα το ενυδρειο σου μηπως υπαρχει τιποτε το περιεργο και βγαινει στο σκοταδι ... δεν ξερεις ποτε .....

Υπαρχουν πολλοι πιο απλοι τροποι και ασφαλες να σκοτωσεις απταισιες , π.χ. ενεση με ξυδι , η γαριδες pepermint η καποιο αλλο ζωντανο , τι μπλεκετε με ρευματα και ιστοριες στο ενυδρειο .... εγω ειμαι κατα αυτου οσο και ασφαλες να λενε οτι ειναι !!!!!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

παω μερες που εχει ηρεμια!!!

το μονο που παρατηρισα ηταν εδω και κανα 2 μερες ειχε ενα σαν δαγκωμα στην ουρα του,ταιζα με σκορδο στο φαγητο και ειπα θα περασει!!!

ποσα volt και ποσα amp πρεπει να ειναι το τροφοδοτικο?

Πες μας λίγο την διαδικασία που ακολουθούσες, και πόσο καιρό έκανες το συγκεκριμένο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

μουλιασμα τον flakes σε σκορδοζουμο και μετα στο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

μουλιασμα τον flakes σε σκορδοζουμο και μετα στο ενυδρειο!!!

αν το εκανες καθημερινα ειναι πολυ λογικο που το εχασες , δεν θελει συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά.

Κυκλοφορούν επίσης και έτοιμες τροφές εμπλουτισμένες με σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά.

Κυκλοφορούν επίσης και έτοιμες τροφές εμπλουτισμένες με σκόρδο.

οπως ?? γιατι με ενδιαφερει ..... κανουν ομως την ιδια δουλεια με μια τροφη που εχεις βαλει εσυ εμπλουτισμενο σκορδο ..... και αν ναι αυτη την τροφη μπορεις να την ταιζεις καθημερινα ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

οπως ?? γιατι με ενδιαφερει ..... κανουν ομως την ιδια δουλεια με μια τροφη που εχεις βαλει εσυ εμπλουτισμενο σκορδο ..... και αν ναι αυτη την τροφη μπορεις να την ταιζεις καθημερινα ?

Μια είναι αυτή που χρησιμοποιώ και εγώ!

Μια με δυο φορές την εβδομάδα. Δίνω και άλλες τροφές. Δίνω μεγάλη σημασία στην ποικιλία των τροφών.

Form1MarinePellet.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειναι απο το σκορδο.μην κολατε εκει!!!

δεν ταιζω συνεχεια ετσι,αλλα με 2-3 ταιζματα σε 3 μερες δεν εχει κανενα ψαρι προβλημα!!!

ασε που για ποικιλια δινω πελλετ και φυκι με σκορδο μεσα του

Link to comment
Share on other sites

θελω και να εγω δώσω σημασια αλλα μη ξεροντας τι να παρω ....θα την παρω αυτη παντως και αν εχεις καποια αλλη να προτείνεις ειτε απο pm ειτε απο εδω καλοδεχουμενη!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

θελω και να εγω δώσω σημασια αλλα μη ξεροντας τι να παρω ....θα την παρω αυτη παντως και αν εχεις καποια αλλη να προτείνεις ειτε απο pm ειτε απο εδω καλοδεχουμενη!

Υπάρχουν πολλές και καλές εταιρείες με τροφές! Ανάλογα με το τι ψάρια φιλοξενείς, δίνεις.

Είτε σε φυλλαράκι η σε μορφή πελλετ.

Μπορείς να δίνεις και τροφή φυσικά φύκια. Έχει και αυτή μέσα σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

οπως ?? γιατι με ενδιαφερει ..... κανουν ομως την ιδια δουλεια με μια τροφη που εχεις βαλει εσυ εμπλουτισμενο σκορδο ..... και αν ναι αυτη την τροφη μπορεις να την ταιζεις καθημερινα ?

Κοίτα, οι τροφές του εμπορίου που λένε ότι έχουν σκόρδο, έχουν αμιλιταία ποσότητα, η οποία δεν κάνει κακό στα ψάρια για καθημερινή τροφή όπως πχ η ocean nutrition formula ii flakes. Bγαίνει σε 2 εκδόσεις. Σε αυτή με το σκόρδο και με χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...