Jump to content

Προσθηκη Φωτισμου...τι Χρωμα???


dimitris76

Recommended Posts

Εως τωρα στα 110λιτρα εχω δυο λαμπες Τ8 18w. Μια ακτινικη και μια 12000Κ καθως και 15W ταινιας Led ψυχρου φωτισμου. Για τα κοραλλια που εχω εως τωρα μια χαρα ειμαι αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω και λιγο δυσκολοτερα οποτε η προσθηκη φωτισμου ειναι μονοδρομος. Σκεφτομαι για δυο Τ5 24w της ati. H μια θα ειναι η aqua blue special... Για την αλλη τι προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου ? απο οτι ξερω απο εμενα 2χ24 watt θεωρούνται λιγο .... τσαμπα θα δωσεις λεφτα ....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλησπερα,

2χ24 θελω να προσθεσω οποτε και θα φτασω κοντα στο 1watt ανα λιτρο...Η ερωτηση ειναι τι χρωμα λαμπες ?(ati λεω να βαλω).

Το μηκος μιας και ρωτησες του ενυδρειου ειναι 80εκ.

Link to comment
Share on other sites

κοντα στο μισο watt ανα λιτρο ηθελες να πεις ?? γιατι γραφεις οτι το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα ....εαν βαλεις δυο βαλε μια aquablue special και μια blue plus .... ATI να βαλεις .... δεν εχω πολι γνωση πανω στον φωτισμο ... εγω εχω 100εκατοστα μηκος (120λιτρα) αλλα ολοι λενε να βαλω 2χ39 watt ....

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις στην αρχη εχω ηδη φωτισμο ο οποιος στο συνολο ειναι 51W. Oποτε αν προσθεσω αλλα 48W θα φτασω κοντα 1w/λιτρο. Παντως σε αυτες τις λαμπες που προτεινεις μαλλον θα καταληξω. Αραγε αυτη η purple plus τι λεει???

Link to comment
Share on other sites

ααα για προσθηκη θες ...?? απλα οι τ8 δεν κανουν για reef ουτε η ταινια θεωρειται καλη .... οι τ5 24watt δεν θα σου φθανουν σε μηκος ... τι να πω ... η purple plus ειναι ροζ και δεν χρησιμευει σε κατι

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα έχεις:

Ενα φωτιστικο με 2 τ8

18w actinic

18w στα 12000k

Και μια ταινία led 15 w

Και θέλεις να βάλεις άλλο ένα φωτιστικο με 2 τ5 των 24 w

Το αποτέλεσμα πάνω απο το ενυδρειο θα είναι τραγικό.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φωτιστικο με 4 t5 λαμπεσ 24w που να εχει έναν ανακλαστηρα για κάθε λαμπα

Λεντοταινια να έχεις με μπλε φωτισμό για moonlight και θα είσαι μια χαρα.

Με τα λίτρα σου και αυτα τα watt θα κρατάς ότι θες χωρίς προβληματισμούς.

Υπάρχει και ένας παράγοντας που είναι και πολυ σημαντικός και λέγεται οικονομικός.

Εσυ ξέρεις πως θα πράξεις.

Οσο για το χρωμματισμο θα σου έλεγα

2 aquablue special

1actinic

1 aquablue plus.

Την purple plus δεν θα σου την πρότεινα για επιλογή σε 4 λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και θεωρω λιγο τραβηγμενη την αποψη σου οσον αφορα το αποτελεσμα! Παρ΄ολα αυτα νομιζω θα συμφωνησω μαζι σου για τον αποκλεισμο της purple plus! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα έχεις:

Ενα φωτιστικο με 2 τ8

18w actinic

18w στα 12000k

Και μια ταινία led 15 w

Και θέλεις να βάλεις άλλο ένα φωτιστικο με 2 τ5 των 24 w

Το αποτέλεσμα πάνω απο το ενυδρειο θα είναι τραγικό.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φωτιστικο με 4 t5 λαμπεσ 24w που να εχει έναν ανακλαστηρα για κάθε λαμπα

Λεντοταινια να έχεις με μπλε φωτισμό για moonlight και θα είσαι μια χαρα.

Με τα λίτρα σου και αυτα τα watt θα κρατάς ότι θες χωρίς προβληματισμούς.

Υπάρχει και ένας παράγοντας που είναι και πολυ σημαντικός και λέγεται οικονομικός.

Εσυ ξέρεις πως θα πράξεις.

Οσο για το χρωμματισμο θα σου έλεγα

2 aquablue special

1actinic

1 aquablue plus.

Την purple plus δεν θα σου την πρότεινα για επιλογή σε 4 λάμπες.

θα συμφωνησω με τον φιλο barbabrilio οντως θα ειναι τραγικο το αποτελεσμα ... δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικος .... η ενσταση μου ειναι μονο στο οτι το ενυδρειο εχει μηκος 80cm και 24αρες εχουν μηκος 55cm και ισως στις γωνιες δεν θα καλυπτει....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο barbabrilio οντως θα ειναι τραγικο το αποτελεσμα ... δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικος .... η ενσταση μου ειναι μονο στο οτι το ενυδρειο εχει μηκος 80cm και 24αρες εχουν μηκος 55cm και ισως στις γωνιες δεν θα καλυπτει....

Θελεις να μου εξηγησεις για να καταλαβω πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα? :shifty:

Οσο για το μηκος και την επιλογη λαμπτηρων το θεωρω αναγκαιο κακο...

Link to comment
Share on other sites

ένα απλό πράγμα θα σου πω

από πάνω μπορείς να βάλεις οοοοοτι θέλεις, το θέμα είναι από κάτω τι θα θελήσεις να βάλεις. και αυτό το ξέρεις μόνο εσύ και για αυτό δεν ξέρω αν είσαι σίγουρος ακόμα

και πέρα από το λειτουργικό κοματι, είναι ένα ενυδρείο που οποίος μπει στο σπίτι σου θα το δει , τότε να είσαι έτοιμος να ακούσεις πολλά παράξενα για όλες τις πατέντες που θα έχεις κάνει

φιλικά στα λέω όλα αυτά για να σε προβληματίσω λίγο παραπάνω και να μην σου πω αυτό που σε βολεύει να ακούσεις

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντα κανουμε και ανταλλαγη αποψεων... ;)

Ερωτηση για να καταλαβω: Aν τα συνολικα 84watt τα μοιρασω σε 2 λαμπες λευκες, 1 μπλε και 1 ακτινικη θεωρεις οτι θα βγει "τραγικο" αποτελεσμα??? (Ξεχνα την ταινια Led -θα την βγαλω)

Link to comment
Share on other sites

Για ένα ligth reef μια χαρα θα είναι.

Και ο φωτισμός και ο χρωματισμος.

Απλά σου προτείνω αντί να πάρεις άλλο ένα διπλό.

Να πάρεις μια και καλη ένα με 4 λάμπες.

Στην ανάγκη κανε λίγο υπομονη μέχρι να μπορείς.

Δεν ξέρω αυτο με τις Τ8 δεν μου κάθεται καθόλου καλα.

Ρητορική ερώτηση .....

Που θα το βάλεις εμπρός ή πίσω ; Και γιατι;

Θα βάλω μ****α σκληρα ή lps ;

Θα βάλω μόνο λίγα στην μέση ή απο άκρη σε άκρη;

Θα μείνεις με ένα λειψώ φωτιστικο γενικότερα ; 80 μήκος και 50 οι λάμπες.

Να πάρεις 24αρες λάμπες T5 ή 39αρες Τ5 ;

Οπως καταΛαβενεις μπαίνουν πολλα ερωτήματα που μόνο εσυ μπορείς να τα απαντήσεις.

Απο την μερια μου, σου λέω η εμπειρία μου που θα με οδηγούσε.

Ελπίζω να σε βοηθήσω και να μην σε μπερδευω

Link to comment
Share on other sites

Mε καλυψες απολυτα και σε ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σου!!! Ωρα για σκεψη... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...