Jump to content

Το Νέο Ενυδρείο Ενός Αρχάριου


g6rtrd

Recommended Posts

Ήρθε πιστεύω η ώρα να παρουσιάσω και το δικό μου κοινωνικό ενυδρείο που φτιάχτηκε με πολύ αγάπη.Του λείπουν κάποια πραγματάκια ακόμη για να ολοκληρωθεί αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τις όποιες συμβουλές-παρατηρήσεις σας ως παλαιότεροι και με μεγαλύτερη εμπειρία

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):0,90χ0,40χ0,50
Συνολικά Λίτρα:180
Sump (λίτρα):εσωτερικό 17lt

Οργανισμοί
Φυτά:anubias nana προς το παρον
Ψάρια:9 neon tetras,3 glowlight,5 αρλεκίνοι,3 serpae tetras,2 black tetra,1 αρσενικό guppy
Άλλα είδη:2 amano shrimp και 2 red cherry

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:diy απο φελιζολ
Πέτρες:
Ξύλα:1 ξύλο απο θάλασσα καλά βρασμένο
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλίκι 2-4mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):προς το παρών λάμπα φθορίου 36w αλλά σύντομα diy φωτισμός led
Διάρκεια φωτισμού:15:00-23:00 και 22:30-24:00 diy σεληνόφως

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:μπλε σφουγγάρι,μακαρόνι
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστάτης 200w
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Granomix JBL


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25c

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% ανα μήνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:post-52161-0-40090800-1364195408_thumb.jpgpost-52161-0-53492300-1364195423_thumb.jpgpost-52161-0-36027600-1364195436_thumb.jpg


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια και αν βαλεις περισσοτερα φυτα σιγουρα θα δειξει πιο ομορφο.

Μετρησεις δεν μας εχεις βαλει.

Εχεις 5 κοπαδοψαρα τα οποια καποια απο αυτα δεν ειναι κοπαδι,δηλαδη απο 8 ατομα και πανω,καλητερα να κρατησεις ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο και τα υπολοιπα να τα διωξεις,ετσι θα δες την πραγματικη συμπεριφορα ενος κοπαδιου.Το γκαπυ δεν κολλαει με τα ψαρια που εχεις.

Επεισης τα ψαρια σου θελουν μαλακο νερο,οπωτε θα πρεπει να επεξεργαζεσε το νερο της βρυσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια και αν βαλεις περισσοτερα φυτα σιγουρα θα δειξει πιο ομορφο.

Μετρησεις δεν μας εχεις βαλει.

Εχεις 5 κοπαδοψαρα τα οποια καποια απο αυτα δεν ειναι κοπαδι,δηλαδη απο 8 ατομα και πανω,καλητερα να κρατησεις ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο και τα υπολοιπα να τα διωξεις,ετσι θα δες την πραγματικη συμπεριφορα ενος κοπαδιου.Το γκαπυ δεν κολλαει με τα ψαρια που εχεις.

Επεισης τα ψαρια σου θελουν μαλακο νερο,οπωτε θα πρεπει να επεξεργαζεσε το νερο της βρυσης σου.

Καλημέρα και ευχαριστώ,μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμη,θα γίνουν μέσα στην εβδομάδα.Το guppy ξέρω οτι δεν κολλάει και έχω στο νου μου να φύγει.Τα υπόλοιπα σκεφτόμουν να τα κοπαδιάσω όλα καθώς βλέπω οτι συμβιώνουν μια χαρά και μου αρέσει το αποτέλεσμα.Μες στην εβδομάδα θα μπούνε και αρκετά Limnophila Sessiliflora

Link to comment
Share on other sites

για αρχαριος πρωτα πρωτα μπραβο που το παλευεις. κατι καλο παει να γινει εκει.

η πλατη που βλέπω πισω ειναι diy να φανταστω ε? τωρα οσον αφορα την ψαροσυνθεση σου , οπως ειπε παραπανω δε ταιριαζει απολυτα. σ αυτα τα λιτρα εχεις πολλες επιλογες και με λιγα λεφτακια μπορεις να κανεις ωραια πραγματα. επισης απο φυτά μπορεις να κανεις προσθηκη πολλων ευκολων φυτων και απλα πραγματακια με ενα υγρο λιπασμα και ενα υγρο διοξειδιο θα πανε τρενο.

με τη ρίζα να σου πω την αληθεια δε τρελαθηκα και πολυ , αν την κρατησεις βρες java moss να δεσεις πανω της , να ομορφηνει .

καλη συνεχεια σου ευχομαι και εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Για τη ρίζα συμφωνώ κι εγώ με τον φίλο volcanotimes... ντύσε την λίγο με πρασινάδα να ομορφήνει αυτό το μακρυνάρι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,επιστρέφω με νέο στήσιμο και νέες φωτογραφίεςpost-52161-0-56865100-1366227938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και πιστευω σε βαθος χρονου θα σε ανταμειψει. Μια επισημανση μονο αν θες: Τα ομοια φυτα βαζε τα μαζι και τα ψηλα φυτα πισω! Τα ψαρια τι απεγιναν;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):90x40x50
Συνολικά Λίτρα:180 μικτα (περίπου 145 καθαρά
Sump (λίτρα):εσωτερικό 17lt


Οργανισμοί
Φυτά:bacopa caroliniana,Limnophila sessiliflora,anubias nana

Ψάρια:9 neon tetras,3 glowlight,5 αρλεκίνοι,3 serpae tetras,2 black tetra,1 αρσενικό guppy,2 ancistrus

Άλλα είδη:2 amano,1 red cherry

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:diy απο φελιζολ
Πέτρες:
Ξύλα:κλήμα και μια ρίζα άγνωστου είδους μαζεμένα απο θάλασσα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλαζιακή άμμος 2-4mm


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):ακόμα προς το παρών λάμπα φθορίου 36w αλλά σύντομα diy φωτισμός led
Διάρκεια φωτισμού:15:00-23:00 και 22:30-24:00 diy σεληνόφως


Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:μπλέ σφουγγάρι και μακαρόνι
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστάτης 200w
Λίπανση:sera florena και κάτι σαν μπίλιες που μπαίνουν κάτω απο το χαλίκι(δε θυμάμαι ονομασία)
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:granomix της jbl και vipagran της sera


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:κάθε μήνα 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:προσθήκη σε βαρέλι aquatan
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και πιστευω σε βαθος χρονου θα σε ανταμειψει. Μια επισημανση μονο αν θες: Τα ομοια φυτα βαζε τα μαζι και τα ψηλα φυτα πισω! Τα ψαρια τι απεγιναν;

Σ'ευχαριστώ,ακόμα δεν έχω τελειώσει με το στήσιμο των φυτών πειραματίζομαι.Τι εννοείς με το ''τα ψάρια τι απέγιναν''

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή δεν φαίνονται στην φωτογραφία. :)

Μου αρέσει περισσότερο από πριν, αλλά ισχύει ακόμα η πρόταση του rastafarian. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ποια κρατησες και ποια εδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι το ενυδρειο σου , θα ηθελα απλα να επισημανω οτι οι αλλαγες σου θα πρεπει να ειναι πολυ συχνοτερες , γυρω στο δεκαημερο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ποια κρατησες και ποια εδωσες.

Ακόμα δεν έδωσα κανένα και δεν ξέρω αν θα δώσω τελικά.Βλέπω πως συμβιώνουν πολύ καλά χωρίς ''μάχες''.

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβιωνουν συμβιωνουν αλλα ειναι ψαροσουπα! Σιγουρα πρεπει να κανεις κοπαδι τα περισσοτερα, χωρανε μεσα στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβιωνουν συμβιωνουν αλλα ειναι ψαροσουπα! Σιγουρα πρεπει να κανεις κοπαδι τα περισσοτερα, χωρανε μεσα στο ενυδρειο σου;

Τελικά σύντομα θα φύγουν τα 2 black tetra, τα 3 glowlight και το guppy, θα κοπαδιάσω τα υπόλοιπα και θα προσθέσω μερικές red cherry kai amano.Πως σου ακούγεται σαν σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβιωνουν συμβιωνουν αλλα ειναι ψαροσουπα! Σιγουρα πρεπει να κανεις κοπαδι τα περισσοτερα, χωρανε μεσα στο ενυδρειο σου;

Έγινε επεξεργασία - g6rtrd
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ελεγα να κρατησεις τα νεον και τα glowlight. Απο 10 τουλαχιστον εκαστο! Και οι γαριδουλες μια χαρα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ εξελίξει ακόμα είσαι σε καλο δρόμο μια ένσταση μονο μετρήσεις έκανες και ποιες ειναι ειναι πολυ σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...