Jump to content

Απορία Για Coralline Algae Accelerator


piteriskos

Recommended Posts

Καλημέρα παιδία έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το Coralline Algae Accelerator της Microb-lift. Επειδή δεν αναγράφεται τπτ στη συσκευασία θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάθε πότε πρεπει να το χρησιμοποιώ και και ποια στιγμή κατα τη διάρκεια της φωτοπεριόδου.;
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/reef-and-marine/coralline-algae-accelerator/

Έχουμε γεμίσει με προϊόντα που υπόσχονται διάφορα...κανένα προιόν όμως δεν το ρίχνεις απλά και γεμίζεις κοραλλίνη...αυτό γίνεται αυτόματα όταν διατηρείς σταθερές τιμές στο νερό σου και το συντηρείς εβδομαδιαία με σεβασμό και ευλάβεια...σε βάθος χρόνου.Ένα φρέσκο ενυδρείο κάνει 3-6-12 μήνες για να πιάσει ροζ κοραλλίνες που σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα και χρειάζεται χρόνος δε λέω το αντίθετο..ούτε το site αναφέρει αυτο που ρώτησα πιο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Aν κρατας σταθερες τιμες σε kh,mg,ca η κοραλλινη θα αναπτυχθει μονη της και πολυ γρηγορα μαλιστα..

Ειχα δοκιμασει και στο παρελθον το Purple Up της Carib Sea..αναπτυξη οπως εχω τωρα με σταθερες τιμες δεν μου εδωσε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει και τις οδηγίες....

Directions
  • Use MICROBE-LIFT/Phosphate Test Strips to check the phosphate level of your tank water. A high phosphate level will inhibit Coralline algae.
  • Other factors to consider in propagating Coralline algae growth are:
    • Carbonate Hardness
    • Light intensity
    • Reef inhabitants, such as, urchins that feed on it.
  • This bottle contains aragonite powder.
  • Shake well before using.
  • Add 1 capful (5 mL) per 50 gal. (189 L).
  • Add the product near any area of high water flow or directly into your sump.
  • The tank's water will temporarily cloud. This will clear up in time.
  • If you test for calcium levels wait at least 1.5-2 hours for product dispersal. The natural concentration of calcium in sea water is 420 ppm and you should maintain your aquarium's saltwater at no more than 420 ppm on a consistent basis.

Το κάθε πότε δεν λέει μόνο γιατί ανεβάζει όλες τις τιμές...αυτές αν ξεφύγουν σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον μπορούνε να στείλουν ένα ενυδρείο και τον κόπο του χομπίστα στα σκουπίδια...οπότε μετράς και δοσολογείς ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...