Jump to content

Υλικα Φιλτραρισματος


bouboulas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που ποστάρω. Αφορμή είναι μια απορία μου σχετικά με τον περλιτη. Αν δηλαδή το έχει χρησιμοποίηση κάνεις σαν βιολογικό υλικό μέσα σε φίλτρο. Σύμφωνα με τα παρακάτω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7:%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82

Είναι παρά πολύ καλό υλικό για φιλτράρισμα και είναι πάμφθηνο. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας ?

Φιλικα παντα Σταματης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν γνώριζα γι αυτό το υλικό... αλλά γιατί δε χρησιμοποιείς ελαφρόπετρα? Επίσης πάμφθηνη (γύρω στα 3€ η 25κιλη σακούλα στα Praktiker) και είναι και αρκετά δοκιμασμένη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν γνώριζα γι αυτό το υλικό... αλλά γιατί δε χρησιμοποιείς ελαφρόπετρα? Επίσης πάμφθηνη (γύρω στα 3€ η 25κιλη σακούλα στα Praktiker) και είναι και αρκετά δοκιμασμένη!

Πάνο 25κιλη ή μήπως 25λιτρη είναι η σακούλα;

Link to comment
Share on other sites

Πάνο 25κιλη ή μήπως 25λιτρη είναι η σακούλα;

25 kg το έχω δει, αλλά και λίτρα να ήτανε σημαίνει το ίδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν γνώριζα γι αυτό το υλικό... αλλά γιατί δε χρησιμοποιείς ελαφρόπετρα? Επίσης πάμφθηνη (γύρω στα 3€ η 25κιλη σακούλα στα Praktiker) και είναι και αρκετά δοκιμασμένη!

Η ελαφρόπετρα η κισσηρη όπως ονομάζετε, περιέχει και θειάφι. Για να μπει στο φίλτρο πρέπει εκτός από το καλό πλύσιμο να ζεσταθεί στους 300 βαθμούς για να καεί το θειάφι. Πράγμα κομματάκι δύσκολο. Κατά τα άλλα είναι υπέροχο υλικό πολύ πορώδες και το σημαντικότερο πάμφθηνο.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-111: δεν νομιζω κανενας απο τους χιλιαδες χομπιστες που την χρησιμοποιουν στα φιλτρα τους περα απο το πλυσιμο να εχουν κανει κατι αλλο!!!!!!!αλλα ας περιμενουμε τους εμπειροτερους να μας πουν την αποψη τους!!!! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ σε ένα θέμα που βρήκα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ σε ένα θέμα που βρήκα. :)

Δεν το συγκρίνω με υλικά τύπου siporax κτλ. Αλλά αν έχουμε αρκετό χώρο στο φίλτρο και σε συνδυασμό την χαμηλή τιμή νομίζω ότι πρόκειται για καλή περίπτωση για μια κατασκευή φίλτρου χαμηλού κόστους. Αλλωστε άλλο ένα υλικό πάμφθηνο και αξιόπιστο είναι και ο ζεόλιθος όπου είμαστε από τις πρώτες χώρες σε παραγωγή. Το παίρνουν οι Γερμανοί, το συσκευάζουν και μας το πουλούν σαν υλικό φιλτραρίσματος με δεκαπλάσια τιμή από ότι πουλιέται εδώ σε χύμα μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έκανες σύγκριση. :) Ο ζεόλιθος από όσο γνωρίζω δεσμεύει το "καύσιμο" για τις αποικίες των βακτηρίων.

Την παράθεση του link την έκανα γιατί δεν αναφέρεται πουθενά η επεξεργασία στην υψηλή θερμοκρασία που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έκανες σύγκριση. :) Ο ζεόλιθος από όσο γνωρίζω δεσμεύει το "καύσιμο" για τις αποικίες των βακτηρίων.

Την παράθεση του link την έκανα γιατί δεν αναφέρεται πουθενά η επεξεργασία στην υψηλή θερμοκρασία που αναφέρεις.

Για το ζεόλιθο γνωρίζω ότι εξουδετερώνει τοξίνες, βαριά μέταλλα, ραδιενεργά στοιχεία και κάποιες οργανικές ενώσεις. Δεσμεύει αμμωνία και νιτρώδη . Επίσης χρησιμοποιείτε σαν συμπλήρωμα διατροφής σε μορφή ταμπλέτας. Όταν λες καύσιμο σε τι ακριβός αναφέρεσαι ? Για την ελαφρόπετρα πολύ δεν γνωρίζουν ότι περιέχει και θειάφι. Μικρή ποσότητα αλλά δεν παύει να υπάρχει. Βέβαια το θειάφι είναι άριστο ζιζανιοκτόνο παρασιτοκτόνο και αδιάλυτο στο νερό. Ίσως αυτό μπορεί να έχει θετική επίδραση σε ενυδρείο. Για το ψήσιμο είναι καθαρά δική μου άποψη μιας και είναι ο μόνος τρόπος (εκτός χημικών όπου απορροφούνται ) για να απομακρυνθεί το θειάφι. Αλλά αφού το έχουν χρησιμοποιήσει κάποια άτομα χωρίς προβλήματα, με ένα απλό πλύσιμο, μπορεί το ψήσιμο να είναι περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Για το ζεόλιθο γνωρίζω ότι εξουδετερώνει τοξίνες, βαριά μέταλλα, ραδιενεργά στοιχεία και κάποιες οργανικές ενώσεις. Δεσμεύει αμμωνία και νιτρώδη . Επίσης χρησιμοποιείτε σαν συμπλήρωμα διατροφής σε μορφή ταμπλέτας. Όταν λες καύσιμο σε τι ακριβός αναφέρεσαι ? Για την ελαφρόπετρα πολύ δεν γνωρίζουν ότι περιέχει και θειάφι. Μικρή ποσότητα αλλά δεν παύει να υπάρχει. Βέβαια το θειάφι είναι άριστο ζιζανιοκτόνο παρασιτοκτόνο και αδιάλυτο στο νερό. Ίσως αυτό μπορεί να έχει θετική επίδραση σε ενυδρείο. Για το ψήσιμο είναι καθαρά δική μου άποψη μιας και είναι ο μόνος τρόπος (εκτός χημικών όπου απορροφούνται ) για να απομακρυνθεί το θειάφι. Αλλά αφού το έχουν χρησιμοποιήσει κάποια άτομα χωρίς προβλήματα, με ένα απλό πλύσιμο, μπορεί το ψήσιμο να είναι περιττό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεολιθος δεν ειναι βιολογικο υλικο, γιατι πολυ απλα δεν ευννοει τα βακτηρια αφου τους κοβει το ΄φαι΄.

Η ελαφροπετρα θελει πρωτα ξεδιαλεγμα τα σκουρα κομματια, μα μεινει με λιγα λογια μονο το κατασπρο υλικο, μετα μουλιασμα για ενα βραδι και την αλλη μερα πλυσιμο πολυ καλο.

Εχει πολυ μεγαλη επιφανεια αποικησης (δεν θυμαμαι νουμερο ακριβως, αλλα ειναι ιδιο νουμερο με του matrix της seachem).

Καλο ειναι να υπαρχει καλη μηχανικη φιλτρανση πριν το βιολογικ υλικο για να μη στουμπωνει με χοντρο σκουπιδι τους πορους του.

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα έχει αποίκηση 25μ2 ανά λίτρο αν θυμάμαι καλά, το ίδιο και το Seachem Matrix...

Αυτό που θεωρώ απίστευτη κοροΐδία είναι ότι το Matrix είναι 100% ελαφρόπτερα... μας κοροϊδεύουν όσο δε λέγεται κάποιες εταιρείες... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

nospanos, τα κιλα με τα λιτρα δεν ειναι ιδια ποσοτητα, εκτος κι αν μιλαμε για νερο.

25 κιλα ελαφροπετρα ειναι πολυ.

Σε λιτρα πωλειται.

Το matrix που κοιταξα, εχει 700 m2 ανα λιτρο, περισσοτερο απο πολλα γνωστα βιολογικα υλικα.

υγ καλο ειναι αν δεν εχεις αποδειξεις (οτι ειναι ιδιο υλικο κλπ) να μη κατηγορεις καμια εταιρεια, γιατι μπορει να βρεθεις εσυ κατηγορουμενος και χωρις αποδειξεις θα βρεθεις σε δυδκολη θεση.

Link to comment
Share on other sites

nospanos, τα κιλα με τα λιτρα δεν ειναι ιδια ποσοτητα, εκτος κι αν μιλαμε για νερο.

25 κιλα ελαφροπετρα ειναι πολυ.

Σε λιτρα πωλειται.

Το matrix που κοιταξα, εχει 700 m2 ανα λιτρο, περισσοτερο απο πολλα γνωστα βιολογικα υλικα.

υγ καλο ειναι αν δεν εχεις αποδειξεις (οτι ειναι ιδιο υλικο κλπ) να μη κατηγορεις καμια εταιρεια, γιατι μπορει να βρεθεις εσυ κατηγορουμενος και χωρις αποδειξεις θα βρεθεις σε δυδκολη θεση.

Το βάρος του λίτρου ίσουται με γύρω στο ένα κιλό, ίσως λίγο λιγότερο η περισσότερο ανάλογα το ειδικό βάρος του κάθε υλικού. Για να σου φύγει η απορία απλά ζύγισέ το συγκεκριμένο σάκο που πουλάει το Praktiker, το έχω κάνει από περιέργεια με έναν φίλο μου παλιό χομπίστα...

Κι εγώ μπορεί να ισχυρίζομαι ότι είμαι ο Πλανητάρχης... είμαι? όχι βέβαια!! Σε αυτό που λέω περί Matrix & Ελαφρόπετρας δεν είμαι ο μόνος (δε σε είδα εδώ όμως να τους απαντάς δημόσια ότι κάνουν λάθος.... σε άλλο φορουμ)

Επίσης παλιός χομπίστας (γράφει στο παραπάνω link που παρέθεσα) έχει πάει για ανάλυση υλικό Matrix σε χημείο και του είπαν ότι πρόκειται για καθαρή ελαφρόπετρα.... άρα δε συνηθίζω να μιλάω χωρίς αποδείξεις...

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να παρακολουθω ολα τα τοπικ και να επεμβαινω, και γιατι αλλωστε να το κανω; ο καθενας λεει την αποψη του.

Ισως ηταν λαθος μου να σε προειδοποιησω να προσεχεις.

Παντως ξανασκεψου αν το οτι ΄διαβασες καπου΄, ΄ειπε καποιος΄ κλπ θα μπορουσαν να σταθουν ως αποδειξεις σε πιθανη απολογια σε δικαστηριο για μυνηση για δυσφημιση απο τον αντιπροσωπο της εταιρειας.

Φιλικα και συγνωμη για τις υποδειξεις. Δεν θα επαναληφθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και ωραία ρε παιδιά, αλλά για τον περλιτη ρώτησα. Επίσης όσο αναφορά τον ζεόλιθο, αν μπει στο τελευταίο τμήμα του φίλτρου δεν θα ήταν καλό ώστε ότι δεν τρώνε τα βακτήρια να τα δεσμεύει ο ζεόλιθος. Αλλά αν είναι έτσι, γιατί αυτοί εδώ http://www.econik.gr/kathara_ydata.php πουλούν έτυμο υλικό φίλτρου με ζεόλιθο και αποικία βακτηριδίων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο, δεν είπα τίποτα κακοπροαίρετα και ούτε επιδιωξα να δημιουργηθεί τσακωμός... αλλά σύμφωνα με το σκεπτικό αυτό πάνω από το 50% των χομπιστών αυτή τη στιγμή θα είχανε φάει ήδη μήνυση από γνωστή εταιρεία.... και όχι μόνο από αυτήν αλλά και από άλλες... οι οποίες συχνά κατηγορούνται ότι τα σκευάσματα βακτηρίων που βγάζουν είναι σκέτο νεράκι του Θεού ή/και ότι προκαλούν από μόνα τους αύξηση αμμωνίας... :)

...και επειδή πάντα μιλάω με αποδείξεις, υπάρχει σχετικό αποτέλεσμα χημικής ανάλυσης από εγκεκριμένο εργαστήριο και επιπλέον στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουν και κάποια πειράματα σε κουβά με νερό αναμειγμένο με βακτήρια του εμπορίου που έχουν κάνει κατά καιρούς αρκετοί ψαγμένοι χομπίστες του χώρου...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...