Jump to content

Λευκο Σπυρι Στο Κεφαλι


Recommended Posts

καλησπερα την προηγουμενη εβδομαδα και για 3ης συνεχομενες ημερες μετα που αλλαξα την επιστροφη του ενυδρειου εβρησκα 1 Amphiprion Ocellaris στο σαμπ πιστεψα οτι ηταν ο ραμπο καθος ειχα και πιο μικρο ψαρι στο ενυδρειο αλλα και σχαρα στον πυργο υπερχιλησεις

το μονο που ειχα παρατηρησει ηταν 1 χτυπιμα στο κεφαλι που το θεορισα λογικο

σημερα μετα απο 5 μερες απο την τελευταια φορα που εκανε bungee jumping

το χτυπιμα ειναι σαν να εχει παρει μολυνση και εχει γινει σαν σπυρι

το 1 πτεριγιο του σχεδον δεν λειτουργει δεν τρωει μοιαζει αποδυναμομενο και κανει βολτες στα ρευματα του ενυδρειου

για πειτε! καμια μολυνση εχει παρει η πληγη? και το χανουμε?

ολα τα αλλα ζωντανα στο ενυδρειο χαιρουν ακρας υγειας απο μετρισεις περα απο λιγο τσιμπιμενα νιτρικα ολα τα αλλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω πρώτα αν είναι το μόνο Clown που έχεις στο Tank? Αν όχι, και έχεις και άλλο, πόσο καιρό τα έχεις ? Ο λόγος που πηδάνε πιθανόν να ήταν το ότι ήθελε να αποφύγει την απειλή (πραγματική ή υποτιθέμενη) από την επικείμενη μεταμόρφωση κάποιου άλλου σε Dominant Female.

Τώρα στο δεύτερο μέρος της ερώτησης 2 πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί. Πρώτον να υπάρχει εγκεφαλική βλάβη μετά από τα συνεχόμενα χτυπήματα από την πτώση στο ίδιο σημείο (δεν ξέρω και από πόσο ψηλά έπεσε), ή από το χτύπημα να έκανε μόλυνση που να δημιούργησε ασθένεια στο ψαράκι.

Στην πρώτη περίπτωση τα βλέπω λίγο μαύρα τα πράγματα. Στην δεύτερη εγώ θα το απομόνωνα είτε σε Nursery είτε σε δική του δεξαμενή και θα του έκανα μια γενική θεραπεία με φάρμακο δράσης ευρέος φάσματος.

The professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω πρώτα αν είναι το μόνο Clown που έχεις στο Tank? Αν όχι, και έχεις και άλλο, πόσο καιρό τα έχεις ? Ο λόγος που πηδάνε πιθανόν να ήταν το ότι ήθελε να αποφύγει την απειλή (πραγματική ή υποτιθέμενη) από την επικείμενη μεταμόρφωση κάποιου άλλου σε Dominant Female.

τα ψαρακια ειναι γυρο στο τριμηνο μεσα ειναι 2 τα clown to μεγαλυτερο εχει τα συμπτοματα

Τώρα στο δεύτερο μέρος της ερώτησης 2 πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί. Πρώτον να υπάρχει εγκεφαλική βλάβη μετά από τα συνεχόμενα χτυπήματα από την πτώση στο ίδιο σημείο (δεν ξέρω και από πόσο ψηλά έπεσε), ή από το χτύπημα να έκανε μόλυνση που να δημιούργησε ασθένεια στο ψαράκι.

1.5μετρα υψος και ο σωληνας που πηγαινει στο σαμπ γυρο στα 5 μετρα μακρια απο το μαιν τανκ

Στην πρώτη περίπτωση τα βλέπω λίγο μαύρα τα πράγματα. Στην δεύτερη εγώ θα το απομόνωνα είτε σε Nursery είτε σε δική του δεξαμενή και θα του έκανα μια γενική θεραπεία με φάρμακο δράσης ευρέος φάσματος.

εχεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο σκευασμα? αν την παλεψει το ψαρακι μεχρι αυριο θα ηθαλα να προσπαθησω να το σωσω

The professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω “OUCH” για το ύψος που έπεσε το μικρό. Φοβάμαι ότι έχει χτυπήσει σε κάποια από της πτώσεις λίγο ποιο σοβαρά από ότι θα άντεχε (την υποψία μου αυτή την ενισχύει το γεγονός ότι δεν κουνά το ένα πτερύγιο του ενώ δεν φαίνετε να έχει κάποια εμφανή βλάβη σε αυτό).

Having said that … Εγώ θα του έκανα μια αρχική θεραπεία με “Ektozone” και πολύ καλή οξυγόνωση στο νερό για 1-2 μέρες να δούμε πώς θα πάει και αν θα την βγάλει απόψε ….μετά βλέπουμε. Cross your fingers, και ο θεός βοηθός.

The professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

P250313_2352_zpsb992f7e5.jpg

P250313_2353_01_zps0c6b2b01.jpg

P250313_2353_02_zps5292f42e.jpg

Οταν γυρισα σπιτι ηταν πολυ αργα για τον μικρο μου φιλο ειχε παει σε μια γονια ειχε πεσει αναποδα

με φουσκομενα και τα ματια του και απλα περιμενε να πεθανει το επιασα με το χερι και ουτε καν αντιδρασε τοτε ηταν η στιγμη που αποφασισα να του κανω ευθανασια οστε να μην υποφερει αλλο καθος εκρινα την κατασταση του μη αναστρεψημη

ανεβασα τις τελευταιες στιγμες του σε φωτογραφιες για να επιβεβαιοθει ο λογος του θανατου του

Link to comment
Share on other sites

Οστεομυελίτιδα Γιάννη από μικροβιακή μόλυνση η οποία από ένα εξωτερικό τραύμα προχώρησε στα οστά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι για το τέλος αυτό. Κρίμα.

Αλλά δεν έφταιγες εσύ. Από ότι βλέπω στην φωτογραφεία τελικά ήταν αναπόφευκτο.

Σου παραθέτω απλά ένα σχεδιάγραμμα (χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω) όπου σου έχω κυκλώσει το που είχε χτυπήσει το κακόμοιρο. Δεν μπορούσες να κάνης τίποτε περισσότερο.

anatomyofabonyfish_01_zps341030ac.jpg

The Professor

Link to comment
Share on other sites

Professor τελικα τι προβλημα ειχε το ψαρακι και πεθανε?

Ξερουμε την αιτια ή μπορεις να πιθανολογησεις?

Το φουσκωμα του ψαριου εχει καποια σχεση με το σημειο που ειχε χτυπησει?

Link to comment
Share on other sites

χαθηκε και το 2ο

δεν ξερω που ειναι δεν μπορω να το βρω και δεν βρησκω εξηγηση

ουτε σε ενυδρειο ουτε σε σαμπ ουτε στο πατωμα ουτε στο σκιμμερ μεσα

δεν εχω λογια...

Link to comment
Share on other sites

Κρανιοεγκεφαλική κάκωση με καλπάζουσα μόλυνση του νωτιαίου μυελού ή και του εγκεφάλου προερχόμενη από το χτύπημα (εικασία μετά από φωτογραφεία και περιγραφή). Βασικά συνδυασμός και των δυο (χτύπημα – μόλυνση) απέφεραν το μοιραίο.

Όσο για το δεύτερο δεν μπορεί να εξαφανίστηκε. Δεν αποσυντίθενται τόσο γρήγορα. Εκτός και αν έχεις κάποιο θηρευτή ή “scavenger” (πτωματοφάγω). Μάλλον κάπου έχει κρυφτεί από στρες.

Περιμένω νέα.

Πολύ στενάχωρα πράγματα. Κουράγιο και το εννοώ.!! :bigemo_harabe_net-99:

The Professor

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι!!

Το 2ο το βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...