Jump to content

60 Lt Fish Only?


dbs21

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μου δώσετε τα "φώτα" σας! Πριν λίγες ημέρες αγόρασα το Hailea Aquarium F60 (40x30x58, 60 λίτρων) και σκέφτομαι να το κάνω fish only... Λοιπόν, καταρχάς ξεκινάμε από τον εξοπλισμό γιατί με όλα αυτά που έχω διαβάσει έχω μπλεχτεί τελείως! Δεύτερον, τι ψάρια θα μπορούσα να φιλοξενήσω σε αυτό το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

καταρχας απο εξοπλισμο θα χρειαστεις 1ξαφριστη(skimmer)2σαμπ(sump)3φιλτρο(filter)4φωτα(lights) και απο ψαρια επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο θα προτεινα περιπου 3-5 μικρα ψαρια οπως καλογριες,κλοουν,dottybacks,basslet και 4-5 ασπονδυλα οπως γαριδες,μικρους αστεριες και σαλιγκαρια η καβουρια ερημιτες.περιμενουμε τα πρωτα pics.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες.

Βέβαια πριν βάλεις ψάρια μέσα πρέπει να κάνης μια προετοιμασία του νερού και του ενυδρείου και καλό θα ήταν να το τρέξεις άδειο (χωρίς ψάρια) για καμιά εβδομάδα. Να βάλεις τα βακτήρια σου να ξεκινήσει ο βιολογικός κύκλος στο καινούργιο φίλτρο.

The Professor “Oceanaut”

Έγινε επεξεργασία - Oceanaut
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες.

Βέβαια πριν βάλεις ψάρια μέσα πρέπει να κάνης μια προετοιμασία του νερού και του ενυδρείου και καλό θα ήταν να το τρέξεις άδειο (χωρίς ψάρια) για καμιά εβδομάδα. Να βάλεις τα βακτήρια σου να ξεκινήσει ο βιολογικός κύκλος στο καινούργιο φίλτρο.

The Professor “Oceanaut”

και οχι βιασυνη

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα βάλεις αραγωνιτη για υπόστρωμα , βράχο και θα κανεις αλατονερο

Θα χρειαστείς τεστ αμωνιας , νιτρικα και νιτρωδη. Οταν μετρήσεις μηδέν αρμονία και νιτρωδη τότε θα βάλεις ψαράκια.

Και για αρχη, τι καλύτερο απο δυο νεμο.

Υπομονη και προσοχή σε κάθε σου αγορά μην χαλας λεφτά χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...