Jump to content

Λιμνη 7000Λ Καβαλα


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους !!!

Με λένε Σταύρο και τις τελευταίες μέρες μου έχει κολήσει η ιδέα να κάνω μία λίμνη στον κήπο μου . Με λίγες γνώσεις ξεκίνησα διαβάζοντας εδω στο φόρουμ σας και πήρα την απόφαση τελικα :)

Σήμερα ξεκαλούπωσα και το ρηχό μ'ερος και ξεκίνησα καλούπωμα το τελευταίο μερος.

Η λιμνη έχει γίνει εξολοκήρου με μπετ'ο .... αρκετη δουλεια και πολλες πολλές ώρες!!!

έχω κάποιες φωτογραφιες...ακόμη ομως δεν εχει τελειωσει έχω ακόμη ποληηηηηηηηηη δουλεια...!!!

Για φίλτρο έχω πάρει ένα βαρέλι 50λιτρο και θα ήθελα την γνώμη σας με το τι υλικο να βάλω και με ποιά σειρα.

Μου έχουν πεί ότι η αντλία (κυκλοφορητής πρέπει να κανει τον κύκλο σε 3 ωρες...ισχ'υει? αν όχι τι κυκλοφορητη και τι λάμπ θα χρειαστώ? Θα βάλουμε μερικά κοι μέσα και κάποια φυτά...γνωρίζετε τι φυτά πρέπει να βάλω?

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας

post-53029-0-33810900-1364329451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους !!!

Με λένε Σταύρο και τις τελευταίες μέρες μου έχει κολήσει η ιδέα να κάνω μία λίμνη στον κήπο μου . Με λίγες γνώσεις ξεκίνησα διαβάζοντας εδω στο φόρουμ σας και πήρα την απόφαση τελικα :)

Σήμερα ξεκαλούπωσα και το ρηχό μ'ερος και ξεκίνησα καλούπωμα το τελευταίο μερος.

Η λιμνη έχει γίνει εξολοκήρου με μπετ'ο .... αρκετη δουλεια και πολλες πολλές ώρες!!!

έχω κάποιες φωτογραφιες...ακόμη ομως δεν εχει τελειωσει έχω ακόμη ποληηηηηηηηηη δουλεια...!!!

Για φίλτρο έχω πάρει ένα βαρέλι 50λιτρο και θα ήθελα την γνώμη σας με το τι υλικο να βάλω και με ποιά σειρα.

Μου έχουν πεί ότι η αντλία (κυκλοφορητής πρέπει να κανει τον κύκλο σε 3 ωρες...ισχ'υει? αν όχι τι κυκλοφορητη και τι λάμπ θα χρειαστώ? Θα βάλουμε μερικά κοι μέσα και κάποια φυτά...γνωρίζετε τι φυτά πρέπει να βάλω?

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας

post-53029-0-01233900-1364330547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αντε με το καλο και καλογεμιστη! Περιμενουμε εξελιξεις!

Η υπογραφη ολα τα λεφτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Χαμός τώρα τελευταία με τις λίμνες στο φόρουμ…έχουν γίνει πολύ must τελικά!

Καλώς όρισες στην ενότητα του κρύου νερού και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να ολοκληρωθει το καλουπωμα και τα μπετα.

θα βαλεις καποιο τσιμεντοκονίαμα πανω απ το μπετο? καποια ρητίνη? πως το σκεφτεσαι? liner?

αυτα να δεις πρωτα . μετα το φιλτρο και στο τελος μιλαμε και για ψαρια και φυτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και απο εμένα .

καλή συνέχεια να έχεις και καλογέμιστη να είναι .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι φίλε μου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19211&page=1

Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν το έχεις δει, γιατί λέει πολλές πληροφορίες και για φίλτρανση και για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου και καλή συνέχεια σου εύχομαι !!!!!!

Πάντως ήδη δείχνει αρκετά εντυπωσιακή !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα!!! Τα αποτελέσματα προβλέπω να είναι απίστευτα!!!

Ελπίζω να το κάνεις όπως το φαντάζεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή συνέχεια φίλε.


Διάβασε και αυτό που λέει ο adlib. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.


Ποιο είναι το μέγιστο βάθος σου? Έχεις κάνει σκαλοπάτι αν είδα καλά? Σε το ύψος βρίσκετε αυτό?


Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις τοποθετήσει bottom drain. Σκέφτεσαι να βάλεις skimmer? Για κοίταξε το αν σε ενδιαφέρει πριν ξεκινήσεις το τελευταίο καλούπωμα. Θα σου καθαρίζει την επιφάνεια….


Το 50λιτρο φίλτρο - βαρέλι για ΚΟΙ είναι μικρό. Συνδύασε το με κάποιο μεγαλύτερο. Υπάρχουν πολλές ιδιοκατασκευές στο ιντερνετ. Καλό είναι να ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις σφουγγάρια γιατί μπουκώνουν εύκολα και γρήγορα.


Ο κυκλοφοριτής καλό είναι να κάνει τον κύκλο της σε 2-3 φορές. Μην ξεχνάς ότι αν φτιάξεις καταρράκτη, όσο ποιο ψηλά στέλνει το νερό ο κυκλοφοριτής τόσο ποιο αδύναμος γίνεται.


Οι λάμπες UV δείνουν χοντρικά μια αναλογία ~8Watt/1.000lt. Στην πράξη όμως αυτό μπορεί να διαφέρει… αναλόγως τη θερμοκρασία, το φίλτρο, την ηλιοκάληψη και άλλους παράγοντες.


Κάτι τελευταίο, καλό είναι να βάλεις στο σύστημα σου και μια αεραντλία….


Όσο για τα φυτά έχουμε μέλλον. Το ποιο εύκολο είναι να βάζεις πάπυρο και νούφαρο. Αν πας μια βόλτα από κάποιο φυτώριο μπορείς να βρεις μια τεράστια ποικιλία. Υπάρχει και το eBay για παραγγελίες, αλλά όλα αυτά μπορούμε να τα δούμε αργότερα.


Αναμένουμε και άλλες φωτογραφίες :)
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στην παρέα μας και στο θαυμαστό κόσμο των λιμνών.... βλέπω ότι έχεις κάνει φοβερή δουλειά με τα μπετά και μπράβο σου... όσα σου λένε παραπάνω τα παιδιά όλα σωστά... κατά την γνώμη μου το πιο σωστό θα ήταν να βάλεις και bottom drain αλλά και skimmer ωστε να επιτύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα... προσωπικά αν εφτιαχνα ξανά την λίμνη μου σήμερα θα έβαζα και bottom drain αφού έχω μόνο skimmer...και σαν αποτέλεσμα έχω πολύ βρωμιά στον πάτο...

όπως λένε και τα παιδιά θα το δεις αργότερα με τα φυτά αλλά αν θες να γίνει σωστά η δουλεία θα πρέπει να φτιάξεις εσωτερικά παρτέρια για τα μελοντικα φυτά... σίγουρα οι γλάστρες δεν θα σου αρέσουν καθόλου στο τελικό αποτέλεσμα...

Θέλεις να δώσεις την αίσθηση του φυσικού στο τέλος με φουλ πέτρες ή την έχεις σκεφτεί πιο σε ΄΄στυλ πισίνας΄΄ και όταν λέω πισίνας εννοώ χωρίς πολλές πέτρες?

Το φίλτρο τώρα νομίζω πρέπει να το ξανασκεφτείς με το βαρέλι γιατί θα ανακαλύψεις οτι στα τόσα λύτρα δεν είναι απλά τα πράγματα... στο πιο πάνω λινκ που σου έδωσαν στη λίμνη του yiannos μπορείς να δεις πολύ καλό φίλτρο και με τις φώτο να φτιάξεις ένα ίδιο... πίστεψε με αξίζει...Η φιλτρανση είναι το Α και το Ω !

Εύχομαι καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω που έχεις τόσο πολύ χώρο και μπορείς να κάνεις θαύματα. Μου άρεσε το ακανόνιστο σχήμα που έδωσες. Μου άρεσε επίσης η προσεγμένη δουλειά που φαίνετε ότι κάνεις.

Καλό θα ήταν να κάναμε μια κουβέντα πριν αρχίσεις, πιστεύω θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα σου πρότεινα τα εξής.

  1. Ο πάτος της λίμνης να έχει κλήση προς το κέντρο, και εκεί να τοποθέτησης bottom drain.
  2. Γύρο από την λίμνη να δημιουργήσεις ένα παρτέρι τουλάχιστον 30 εκατοστά βάθος αφού θέλεις να βάλεις φυτά.
  3. Να τραβάς νερό και από πάνω και από κάτω από την λίμνη.
  4. Η αντλία να είναι 2 φορές το λίτρα της λίμνης σου.
  5. Να επιλέξεις οικονομική αντλία (sequence) 12,000 97watt!
  6. Το φίλτρο να δουλεύει με βαρύτητα.
  7. Φίλτρο μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, βιολογικό υλικό προτείνω Κ1.
  8. Σφουγγάρια είναι μπελάς στο καθάρισμα και μπουκώνουν εύκολα.
  9. Η εισαγωγή του νερού στην λίμνη να γίνετε από περισσότερα από 1 σημείο.
  10. Το μπετόν που φτιάχνεις είναι δύσκολο από μόνο του να σου στεγανοποίηση την λίμνη, θα πρέπει να βρεις ένα υλικό για στεγανοποίηση.
  11. Κατασκευή καταρράκτη για αποφυγή χρήση αεραντλίας.
  12. U.V εγώ δεν έχω, το αν θα σου πρασινίζει το νερό θα εξαρτηθεί από αρκετούς παράγοντες όπως, πόσα ψάρια έχεις , φίλτρο, ποσότητα και ποιότητα φαγητού, ηλιοφάνεια και άλλα.

Καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι φιλοι μου:)

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις συμβουλες σας και τα σχόλια σας, πραγματικα είναι πολύ χρήσιμα...!!!

Στον πάτο της λίμνης αν και δεν φαίνεται στην φώτο έχω μία τρύπα περίπου 20 πόντους βαθος και είναι 35 χ 35 διάσταση. εκεί σκεφτ'ομουν να βάλω την αντλία.δεν φαίνεται διότι την έχω καλύψει με μπετόν αλλα στο σημειο που είναι η τρυπα έχει 1-2 εκατοστα μπετον και απο κάτω μπολικη εφημεριδα ωστε με το δαχτυλο μου μονο σπαει και θ φανει μετα...

το μπετο έχει εμπλουτιστει με ειδικο γαλάκτωμα αλλα και όταν τελειωσει η κατασκευη θα γίνει και επάλειψη με το υλικό aquamat της ισοματ.

είναι επαλειφόμενο και όπως έχω μάθει κάνει αρκετάκαλή δουλειά.

Γύρω απο την λίμνη θα γίνει οντως ενα μικρο παρτεράκι να φυτευτούν τα φυτά αλλα και μέσα σκεφτομαι να κάνω μικρές κατασκευούλες με πέτρα χτιστα΄και να φυτέψω εκεί φυτά και όχι σε γλάστρες...εδω δεν ξέρω το σκέφτηκα σήμερα :) θέλω τα φωτα σας...

έχω βρει μία πολύ ομορφη και μεγάλη πέτρα στο βουνό την οποία θα την κάνω καταράκτη.

στην φώτο αν δειτε φαινεται ενα μικρο κολωνάκι,,,,εκεί θα μπεί ένα μικρό αγαλματάκι που απο το οποίο με μια πολύ μικρή αντλιούλα θα τρέχει και απο εκεί νερ'ο

Δίπλα στην λίμνη υπάρχει μια ελιά και για μερικές ωρες κάνει σκια στην λίμνη....αλλα απο τις 3 - 4 το μεσημερι εκτειθετε στον ήλιο.

Το μέγιστο βάθος είναι 1 μέτρο.το πρωτο σκαλοπατι είναι 55 πόντους και το δευτερο 45 ποντους

όσον αφορά το bottom drain μπορώ να κάνω κάτι τωρα που εριξα το μπετο?δεν εχω καταλαβει ακριβως πως μπορω να το φτιαξω...δυστυχως εδω στην καβαλα δεν εχουμε εξειδικευμένα καταστηματα ...ακόμη και για φίλτρο που έχω ρωτησει και γενικα για εξοπλισμο λίμνης δεν εχει κανενας τιποτε ουτε για να δω κατι.

πως μπορω να φτιαξω το bottom drain στην φαση που βρισκομαι τωρα? και με τι υλικα? εχετε καποιο σχεδιο που μπορω να δω?

απο που μμπορω να προμηθευτω την αντλία που λέτε?

το βιολογικο υλικο κ1 τι είναι και απο που μπορω να το προμηθευτώ?σκεφτόμουν ελαφρόπετρα σε διάφορες διαστάσεις μέσα σε διχτάκια για να μπορω να τα βγάζω και να τα καθαρίζω...!!!

Ξ'ερω μπορεί να σας κουραζω με τις ερωτήσεις μου...:) στην αρχή νομιζα ηταν ευκολη υποθεση να φτιαξεις την λίμνη αλλα όσο διαβάζω καταλαβαινω ότι δεν είναι τελικά και τόσο ευκολο...θέλει πολύ μελέτη...!!!

Για το φίλτρο έχω αρκετα βαρελια στο σπίτι μου διαφόρων διαστάσεων 50 λίτρων 20-100 μέχρι και 200!!!:) θα χρειστώ βέβαια και εδώ τις γνώσεις σας για το πώς μπορώ να το φτιάξω μόνος μου...!!!

με βαρύτητα πως το εννοείται?

νομιζω θα σταματησω εδω γιατι φαντα΄ζομαι σας κούρασα ηδη:)

θα περιμένω με ανυπομοησια τις απαντησεις σας,,,,

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να γράψω ότι έχω φτιάξει και υπερχιληση σε περιπτωση βροχής τερμα πάνω σην λίμνη έχει μία τρύπα η οποία καταλήγει σε μία σωλήνα και πηγαίνει σε μία δεξαμενή που στην οποία συλλέγω και το νερό της βροχής για πότισμα στον κήπο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα λίμνη φαντάζομαι, πως στην πραγματικότητα δεν μπορεί να πει κάποιος η λίμνη μου είναι έτοιμη, μιας και κάποιο σχέδιο επέκτασης θα μπει στο μυαλό του.

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια, θα περιμένουμε φωτογραφίες από το έργο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

bottom aeration drain

τα υπολοιπα αυριο

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σε βοήθησε το video για να καταλάβεις πως λειτουργεί το bottom aeration drain. Αν όχι ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.koiclay.com/diy/pg4.htm . Τώρα που έχεις ρίξει το μπετό δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις… δεν έχω ιδέα από μπετά. Δεν ξέρω αν κάνει να ανοίξεις τρύπα, να εκμεταλλευτείς την τρύπα στο κέντρο και να το προσαρμόσεις….. Πάντως το skimmer μπορείς να το βάλεις.

Αγορές μέσω ιντερνετ….

Την UV άφησε την για το τέλος. Δες στην πράξη αν και πόσο πρασινίζει το νερό και μετά αποφασίζεις. Καλό είναι να γίνει μια πρόβλεψη (μέρος, ρεύμα). Ίσως σε σώσει η ελιά και τα μεγάλη φίλτρα.

Το κόλπο με τις ελαφρόπετρες και το δίχτυ το έκανα και στην δικιά μου λίμνη. Είναι μπελαλοδουλεία. Γεμίζεις με λάσπες και νερά κάθε φορά που πας να το καθαρίσεις. Έβαλα μια βρύση στο κάτω μέρος του βαρελιού η οποία κάνει κάποιον καθαρισμό. Θα ετοιμάσω κάτι με αεραντλία για να κάνω ποιο κυριλέ καθαρισμό. Θέλει ψάξιμο και έχει πολλά DYI φίλτρα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω οι πληροφορίες του Aliens να σε βοήθησαν πολύ.... λοιπόν έχουμε κανένα νέο? καμιά εξέλιξη? καμιά φώτο που τις λατρεύουμε? :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αναλογα την ιχθυοφόρτωση που θα εχεις .θα βαλεις και το αναλογο βιολογικο και βεβαια το ιδιο και με τον κυκλοφοριτη.να ξερεις οτι αν βαλεις κοι η απαιτησεις ειναι μεγαλες.η τροφες ειναι πλουσιες σε πρωτεΐνες και τα ζωα φτανουν στο μετρο.εγω στα δικαμου βιολογικα εχω .1)πρωτο σταδιο βουρτσες 2)ιαπωνικη ψαθα 3)κρισταλ βιο 4)κ1 βιοσφερες και στο τελος υαλοβάμβακα. μετα την εξοδο η λαμπα UV.και για κυκλοφορητη θα σου προτεινα 9000L

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...