Jump to content

Χρυσοψαρο Με Ich Συμβουλεσ


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ασπρα στιγματα στην ουρα του ψαριου κυριως αλλα και στα πτερυγια του



ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


- Λίτρα:30λιτρα


- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ενα φιλτρο με σφουγγαρι και ανθρακα


- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 βδομαδες


- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χρυσοψαρα


- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα τη μερα,αλλαγη νερου το 1/3 καθε 15 μερες μαζι με αντιχλωριο και βακτηρια.



ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


- PH:


- KH:


- GH:


- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):


- ΝΟ2 (νιτρώδη):


- ΝΟ3 (νιτρικά):


- Θερμοκρασία:


ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:


-Υγρά Τεστ:


-Strips:


-Ηλεκτρονικά:



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ


- Είδος Ψαριού:χρυσοψαρο


- Ιστορικό Ψαριού:


- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ειναι πολυ κινητικο,εχει ορεξη


- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:



ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)


-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:exit


-Δοσολογία:6 σταγονες την 1 μερα,3 τις 2 επομενες


-Χρόνος Χρήσης:ειμαι στην 2η μερα θεραπειας


-Αναλυτική περιγραφή:



ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)


1. (img) ...photo1... (/img)


2. (img) ...photo2... (/img)



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Παραξενευομαι ομως γιατι εχει παρα πολλες ασπρες κηλιδες που καλυπτουν σχεδον ολη την ουρα του ενω μεχρι χθες δεν ειχε σχεδον καμια.Αρχισα την θεραπεια με exit σημερα.μου ειπαν πως επρεπε πρωτα να κανω αλλαγη νερου(την οποια εκανα,με αντιχλωριο και βακτηρια κανονικα)και επειτα να βγαλω τον ανθρακα απο το φιλτρο.Επειτα εριξα τις σταγονες που αναλογουν στα δικα μου 30 λιτρα(6 σταγονες).Πρεπει να κανω κατι αλλο?(η αληθεια ειναι οτι οι οδηγιες πισω μου λενε οτι την πρωτη μερα ριχνεις 6 και μετα 3 σταγονες,μιλωντας παντα για τα 30λιτρα)Μου φαινεται πολυ λιγο..Επισης δεν εχω θερμοστατη..μου παν δεν χρειαζεται..δεν θελω να χασω,τα χω μονο 2 βδομαδες..Τελος το νερο θα το αλλαξω μετα το τελος της θεραπειας?Ειναι σωστα τα βηματα που εχω κανει μεχρι στιγμης?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Προφανέστατα μιλάμε για ένα άστρωτο ενυδρείο από την στιγμή που τρέχει μόνο δυο εβδομάδες και δεν υπάρχει και βιολογικό υλικό στα φίλτρα σου!

Πρέπει να κινηθείς άμεσα αναζητώντας μπόλι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76469 από κάποιων φίλο και να μπολιάσεις το φίλτρο σου ώστε να μπορέσει να δημιουργηθεί η απαραίτητη βιολογική υποστήριξη για τους οργανισμούς που φιλοξενείς!

Μέχρι τότε αγόρασε ένα θερμοστάτη και ανέβασε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς, κάνε συχνές αλλαγές νερού της τάξης του 30% και ταΐζε ελάχιστα!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εκανα το απαραιτητο στρωσιμο..δλδ..το ειχα το ενυδρειο καποιες μερες χωρις τα ψαρια και του εβαζα βακτηρια και οτι αλλο λεει τελοσπαντων..θα παω να αγορασω θερμοστατη..αλλα με το μπολι τι κανω?δεν εχω καποιον αλλο γνωστο..αλλαγες νερου καθε ποσο?με την θεραπεια τι θα κανω..να την αφησω να τελειωσει..γιατι μου ειπαν να μην αλλαζω νερο..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εκανα το απαραιτητο στρωσιμο..δλδ..το ειχα το ενυδρειο καποιες μερες χωρις τα ψαρια και του εβαζα βακτηρια και οτι αλλο λεει τελοσπαντων..θα παω να αγορασω θερμοστατη..αλλα με το μπολι τι κανω?δεν εχω καποιον αλλο γνωστο..αλλαγες νερου καθε ποσο?με την θεραπεια τι θα κανω..να την αφησω να τελειωσει..γιατι μου ειπαν να μην αλλαζω νερο..

Για να είμαστε σίγουροι ότι έχει στρώσει το ενυδρείο, πρέπει να γίνουν μετρήσεις για αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά. Τα πρώτα 2 πρέπει να βγουν 0 και τα τελευταία.

Δεν χρειάζεται να έχει γνωστό για το μπόλι, ρίξε μια ματιά στο link που σου έδωσε ο ebenos. :)

Για τη θεραπεία προτείνω και εγώ να ακολουθήσεις τις συμβουλές του ebenos.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς την υπάρξει βιολογικού υλικού στο φίλτρο σου και σε διάστημα μόλις 2 εβδομάδων το ενυδρείο σου είναι άστρωτο!

Προμηθεύσουν άμεσα μπόλι και υγρά τεστ για μετρήσεις του νερού σου γιατί δεν έχεις πολλά περιθώρια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...