Jump to content

Fluval Vs Eheim


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Το 306 το έχω αλλά δεν είναι το θέμα τι έχω !

Εγώ τουλάχιστον θεωρώ τις 2 αυτές εταιρίες τοπ και ισαξιες αυτήν την εποχή!

Οπότε η επιλογή του φίλτρου είναι καθαρά προσωπική επιλογή!

Απλά επειδή πρότεινες το 2217 είπα γιατί όχι και το 306

κ βεβαια πρεπει να λεμε την γνωμη μας πανω στο τι εχουμε δοκιμασει, αν το εχεις κ ειναι σκυλι κ αθορυβο και και και κλπ, τοτε να το προτεινεις ανεπιφυλαχτα!

το 2217 το ανεφερα διοτι πιστευω απο το 2213 κ το 2215 ειναι καλυτερα απο θεμα ογκου κ ροης!

τωρα αν ρωτας εναν κατοχο μονο eheim θα σου πει eheim!

τα συγκριτικα δινουν αβανταζ στον γερμανο!

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στην στην σειρά 221.... και στην σειρά 30..., θα σου πρότεινα το Fluval, κυρίως για το εύκολο άνοιξε-κλείσε, σβήσε-άναψε, τράβα νερό - φύσα νερό :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε να πω την εμπειρία μου για το 306

Είναι και εύκολο και οικονομικό και αθόρυβο και καλή κατασκευή

Η γνώμη μου είναι πάντως πως ότι και να διαλέξει από τις 2 μάρκες θα ειναι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας ευχαριστήσω όλους για την κατάθεση των απόψεών σας, θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω και αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

Καταρχήν υπάρχει μια λογική οτι το φίλτρο θα πρέπει να γυρίζει 3 με 4 φορές το νερό του ενυδρείου.

Αρα στα 180lt (τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου) επί 4 (βαζω το μέγιστο) ίσον 720lt/h θα πρέπει να έχει το φίλτρο.

Επειδή όμως άλλο η πραγματική και άλλο η ονομαστική ροή θα πρέπει να επιλέξω ένα φίλτρο κοντά στα 1000lt/h ονομαστικής ώστε η πραγματική του να είναι κοντά στο ζητούμενό ~700lt/h.

Οπότε θα πρέπει να ανέβω κατηγορία από τις αρχικές μου επιλογές και να πάω από το fluval 206 στο 306 ή αντίστοιχα από το ehein 2215 στο 2217 , έχοντας βεβαια και ως πλεονέκτημα το μεγαλύτερο όγκο βιολογικών.

Κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες αλλά δεν είναι ο κανόνας oi 4 φορές κυκλοφορία την ώρα αλλά το μινιμουμ! Δηλαδή αν μπορείς να πάρεις ένα φίλτρο ακόμα μεγαλύτερο και σε χώρο αλλά και σε ροή τότε να το πάρεις! Αν όχι μένεις στις επιλογές που έχεις!

Αυτά περί πλυντηρίου δεν ισχύουν αν τοποθετήσεις το spray bar!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ως εδώ ;-) μπορείς βέβαια να βάλεις και 2 φίλτρα αλλά αυτό ανοίγει άλλο κεφάλαιο ;-)

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα εγώ έχω το Ρίο240 και έχω το 306 μαζί με το εσωτερικό δλδ έχω ονομαστική ροή 1600 και κάτι ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κατανοητό παιδιά, να είστε καλά .

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στην στην σειρά 221.... και στην σειρά 30..., θα σου πρότεινα το Fluval, κυρίως για το εύκολο άνοιξε-κλείσε, σβήσε-άναψε, τράβα νερό - φύσα νερό :)

Λοιπον καλησπερα να μπω κι εγω στην παρεα.

Συμφωνω κι επαυξανω σε αυτα που λεει ο φιλος Vaggelis78. Θεωρω οτι τα Fluval ειναι πιο ευχρηστα απο τα Eheim για τους εξης λογους:

1) Γιατι εχουν το συστημα αντλησης νερου οποτε ακομα κι οταν ειναι αδειος ο καδος δεν χρειαζεται να πας στη μεθοδο φυσα - ρουφα για να γεμισει.

2) Εχει καδους για να μπαινει καθε υλικο και οχι χυμα η σε δυχτια οπως ειναι το Eheim.

3) Εχει το συστημα καταργησης εισαγωγης και εξαγωγης ταυτοχρονα με μια απλη κινηση.

4) Εχει τα σφουγγαρια του μεσα και το βιολογικο του υλικο.

Εγω σαν Θοδωρης ειμαι της αποψης ποτε τσιμα τσιμα. Δηλαδη πχ τα λιτρα σου ειναι 200, θα παρεις φιλτρο για 300. Αυτο οσον αφοραν το φιλτραρισμα.

Απο θεμα λειτουργιας ειμαι τις αποψης οτι και οι δυο εταιριες θα σε αφησουν ικανοποιημενο. Θεωρω οτι και οι δυο εταιριες ειναι κορυφαιες και ειχα και εχω την τυχη να δουλεψω και τις δυο εταιριες. Μαλιστα πριν απο λιγο καθαριζα ενα Eheim 2217. Οταν το ανοιξαμε με τον φιλο μου, με θλιψη ειδα οτι ειχε σκιστει το δυχτι που ειχε το βιολογικο υλικο και καναμε να το μαζεψουμε ποση ωρα.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα παραπανω και να μην προσεβαλα κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ακολουθώντας τις συμβουλές σας τελικά αγόρασα σήμερα το Fluval 306. Δεν το έχω βάλει ακόμα σε λειτουργία αλλά από την πρώτη ματιά φαίνεται πολλή ποιοτική κατασκευή. Επειδή υπήρξε ένας προβληματισμός σχετικά με τη ροή του φίλτρου σε αυτό το ποστ, θα ήθελα να ενημερώσω τους μελλοντικούς αγοραστές οτι το manual του φίλτρου γράφει οτι 1150lt/h είναι η ροή της αντλίας και 780lt/h είναι η έξοδος του φίλτρου. Άρα υπάρχει αρκετή διαφορά μεταξύ ονομαστικής και πραγματικής ροής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και ευχαριστουμε για την πληροφορια. Αντιμετωπισες καποιο προβλημα μεχρι στιγμης στο στησιμο η ειδες οτι λειπει καποιο εξαρτημα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι sturm, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στην συναρμολόγηση, όλα κουμπώνουν τέλεια. Όσο για το αν λείπει κάτι, επειδή κάποιος φίλος στο φόρουμ είχε πρόβλημα, το τσεκαρα με το manual και ήταν όλα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιαυτο ρωταω. Αρα εισαι κομπλε! Αντε με το καλο να στηθει!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω. Όταν το στήσω θα γράψω εντυπώσεις από τη λειτουργία και τη ροή του φίλτρου στο ενυδρείο. Θεωρώ οτι είναι φίλτρο value for money και ενδιαφέρει πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο φιλτρο το 306 και αθορυβο και αξιοπ[ιστο μιας και εχω και το 205 εγω αρκετο καιρο

το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι αυτα τα ηλιθια ασπρα λαστιχα που εχει σαν συνδεση για τους σωληνες που φαινονται μεσα στο ενυδρειο

εγω βεβαια τα αλλαξα με μαυρη σωληνα αλλα γουστα ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο φιλτρο το 306 και αθορυβο και αξιοπ[ιστο μιας και εχω και το 205 εγω αρκετο καιρο

το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι αυτα τα ηλιθια ασπρα λαστιχα που εχει σαν συνδεση για τους σωληνες που φαινονται μεσα στο ενυδρειο

εγω βεβαια τα αλλαξα με μαυρη σωληνα αλλα γουστα ειναι αυτα

χαχαχα Αμα σου πω οτι κι εγω με αυτα ειχα στραβωσει! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω. Όταν το στήσω θα γράψω εντυπώσεις από τη λειτουργία και τη ροή του φίλτρου στο ενυδρείο. Θεωρώ οτι είναι φίλτρο value for money και ενδιαφέρει πολλούς.

Αρχές Νοέμβρη , πως το λένε ; Τσίλικο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Νοέμβρη , πως το λένε ; Τσίλικο ; :)

Ωπα! Πανω στο καλυτερο μας το κοψες! Δημητρη στο επιπλο δεν μπαινει;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...