Jump to content

Τα Φωτα Σας


akis_chatzi

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ,
τελικα αποφασισα τι ενυδρειο θα κατασκευασω , αυτο που δεν ξερω και θελω την βοηθεια σας ειναι το εξης
οι διαστασεις του θα ειναι 50χ30χ30
α)να βαλω κοντρες?
β) τι παχος να εχουν τα τζαμια ?

Ευχαριστω προκαταβολικα
Ακης

Link to comment
Share on other sites

με υψος 30 ποντους και με 4αρι τζαμι να το κανεις δε θελει κοντρες κοιτα και ενα λινκ που θα σου βαλω να πειραματιστεις με διαστασεις και παχος τζαμιων http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

και που εισαι το safety factor κοιτα να ειναι πανω απο 3.9

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Ενα shallow rimless reef aquarium 50μΧ40πΧ30υ με 8αρακι τζαμι θα είναι κουκλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα shallow rimless reef aquarium 50μΧ40πΧ30υ με 8αρακι τζαμι θα είναι κουκλάκι.

+1

Είτε 5ρι είτε 8ρι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και να μην βάλεις κόντρες.Το θέμα σου είναι καθαρά το αισθητικό κομμάτι που λογικά σε προσανατολίζει στο 8ρι.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελαιυτεα πρόταση.

Κανε και ένα ροντε γύρο γύρο.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελαιυτεα πρόταση.

Κανε και ένα ροντε γύρο γύρο.

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ενα shallow rimless reef aquarium 50μΧ40πΧ30υ με 8αρακι τζαμι θα είναι κουκλάκι.

τελικα ακολουθησα την συμβουλη σου και το εκανα 50χ40χ30 αλλα με 5ρι

σημερα το κολλησα και τελικα ισως ηταν αισθητικα πιο ομορφο με 8ρι τζαμι αλλα τωρα ειναι αργα πλεον.

Μια αλλη ερωτηση που εχω να κανω ειναι τι φως να βαλω?

Σκεφτομαι led ταινια ασπρη και μπλε αλλα δεν ξερω εαν ειναι σωστο γιαυτο θελω την βοηθεια σας, ενημεροτικα σας λεω θα εχω μεσα ζωντανο βραχο,αραγωνιτη,2 κλοουν και 2 σαλιγγαρια ,κοραλια ακομα δεν θα βαλω αμα δεν ξεμπερδεψω με τις απτεσιες

Αυτα τα λιγα ......

Καθε συμβουλη δεκτη

Ευχαριστω

Ακης

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο συγουρος και "εύκολος" τρόπος για τις απταζιες είναι να νεκρωσεις τον βράχο ( αυτόν με τις απταζιες μόνο). Με ολα τα επακόλουθα όμως.

Κάνοντας μια νέα αρχη μην ξεκινάς με μπελάδες.

Θα σου αργισει λίγο παραπάνω η βιολογία και η ομορφιά της κοραλινης αλλα το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.

Το 50 μήκος δεν σου το είπα τυχαία , εκει πάνω με δυο Τ5Χ24watt θα είσαι μια χαρα για συντηρήσεις χαμηλών απαιτήσεων κοραλια. Με σχετικά χαμηλό κόστος περίπου στα 70εουρος και αν θαλεις αργότερα βάζεις άλλο ένα.

Απο κει και πέρα στο χέρι σου είναι πόσο ψηλά και μακριά θα το πας.

Μια μπλε λεντοταινια μπορείς να βάλεις για moonlight.

Στον φωτισμό δεν κοιτάμε απλά το χρωμα λευκό ή μπλε αλλα τα κελβιν. 10.000 ή 14.0000 ή 24.000

Οσο πιο πολλές λάμπες Τ5 έχεις τόσες και οι επιλογές σου στο να πιάσεις πιο πολλα φασματα.

Αν πας για ενυδρειακά led εκει είναι αλλού παπά ευαγγέλιο και δεν θέλω να γνωρίζω και δεν μπορω να σου πω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρόταση μου ασε τα led και πήγαινε σε τ5 που ειναι αξιόπιστες και με συγουρο αποτέλεσμα οσο για τις απταισιες όπως σου είπε και ο bababrilios καλυτερα να νεκρωσεις των βράχο και να καθαρίσεις μια και έξω απο αυτών των μπελά!

υγ. Ε! βάλε και μια φωτο να κάνουμε οφθαλμολουτρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

σε ολα τα κομματια που εχω με βραχο περιπου 5 εχω και μια απταισια κριμα δεν ειναι να νεκρωσω ολο το βραχο και να χαθει ολη η ομορφια? ισως με peppermint κανω δουλεια αλλα μου ειπαν οτι θελω 2 για να λειτουργουν ανταγονιστικα η μια με την αλλη και να τις καθαρισουν ολες αλλα κοστιζουν 20 ευρω η μια.

Τωρα για το φως θα παω να δω αυριο για τις Τ5 που λετε και βλεπω στην πορεια

Οσο για τις φωτογραφιες λεω να βαλω οταν το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια τωρα ειναι στο μπαλκονι κολλημενο και περιμενω να στεγνωσει

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι να κανεις με τις απταζιες καντο σ'αυτο που έχεις τωρα. Μην τις πας στο άλλο.

Και κάτι ακομα κουλο. Αυτο με το 5αρι το τζαμι δεν το κανεις σαμπ και να κολλησεις για reef ένα με 8αρι.

Στα μαγαζιά που θα πας πρώτα να αγορασεις τιμές, και μετα προϊόντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με μια pepermint κάνεις δουλειά άνετα...αρκεί να πετύχεις εκπαιδευμένες ή να τις αφήσεις να πεινάσουν λίγες μέρες για να επιτεθούν στις ενοχλητικές ανεμώνες και να τις κάνουν έναν ωραίο μεζέ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο

τι αποσταση απο το ενυδρειο πρεπει να ειναι το φωτηστικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

το ενυδρειο το κολλησα και το γεμισα νερο το σαββατο

ποσες μερες να το αφησω γεματο για να δω εαν ολα ειναι οκ και δεν εχω καμια διαρροη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

το ενυδρειο το κολλησα και το γεμισα νερο το σαββατο

ποσες μερες να το αφησω γεματο για να δω εαν ολα ειναι οκ και δεν εχω καμια διαρροη?

2 ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...