Jump to content

Τι Είναι ? Ανεμώνη Η Κάτι Άλλο ?


Recommended Posts

εδω και περιπου 1 μηνα εχω δει αυτο τα πραγματακι που εχει βγει σε εναν βραχο στο κατω μερος , περιπου 1,5 με 2 cm ειναι .

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι ?

Μιαζει σαν red bubble anemone , μπορει να ειναι η ειναι κατι αλλο .

Ειναι κοκκινη και το σωμα της ειναι σαν φουσκιτσες , τα ασπραδια που φαίνονται στην φωτο ειναι βρωμιτσες απο τον αραγωνιτη , γιατι εκει φυτρωσε στο σημειο που ακουμπα ο βραχος με τον αραγωνιτη.

post-6379-0-67290000-1364417544_thumb.jpg

post-6379-0-95559100-1364417554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη φωτογραφια αν ηταν λιγο καθαροτερη θα βοηθουσε :)

Link to comment
Share on other sites

“Red Bubble Anemone”?? Χμμμ.. ίσως, Συνήθως αυτές η ανεμώνες περιπατάνε πολύ και τους αρέσει να βρίσκουν μέρος μα καλή ροή νερού. Εκεί που είναι έχει ροή??

Κάνε το εξής. Προσπάθησε να την ταΐσεις στερεά τροφή, (ψαράκι) και δες αν το αρπάξει. Παρατήρησε προσεκτικά αν έχει στόμιο. Είναι στο ίδιο σημείο πάντα?

Δυστυχώς είναι λίγο περίεργη η φωτογραφεία και είναι ανοιχτή σε πολλές ερμηνείες.

The Professor

Link to comment
Share on other sites

Aν και παρακινδυνευμενα,αν κρινω απο το συγκεκριμενο βραχακι,θα πω πως πιθανοτερο ειναι να ειναι καποια αλγη.Ισως red bubble algae.Ανεμωνη δε μου μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο σημειο ειναι συνεχεια , δεν μπορω να πω οτι ειναι σε μερος με καλη ροη , παντως αν ηταν red algae δεν θα μεγαλωνε? δεν θα χε προχωρησει στον υπολοιπο βραχο?

Δεν θα εβλεπα και καπου αλλου ?

αυτη ενα μηνα που την ειδα δεν εχει μεγαλωσει , αντε να χει παρει απιροελαχιστο.

Θα δοκιμασω με ενα τσιμπιδακι ενα κοματακι τροφη (γαριδα) , αν την αρπαξει παει να πει οτι ειναι ανεμωνη , αν οχι ... ενας θεος ξερει ?

Που να δω αν εχει στομα..... , λες και ειναι καμια μεγαλη , και σε κεινο το σημειο που ειναι δυσκολο.

Φωτο ποσο καλυτερη να βγαλω , και απο αλλη γωνια δεν γινεται , ευθεια με το ενυδρειο μπορω , απο αλλη γωνια δεν εχω ληψη , θα προσπαθησω μπας και ζουμαρω λιγο παραπανω .

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να ειναι καθαρη η φωτο.

Ανεμωνη παντως φιλε μου δεν ειναι

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοκκινη αλγη σιγουρα ειχα στους ιπποκομπους μου :bigemo_harabe_net-64:http://www.wetwebmedia.com/redalgfaq2.htm

Link to comment
Share on other sites

ναι λογικα αλγη ειναι , γιατι πριν λιγο εβαλα ενα κοματακι γαριδα πανω της και δεν το πηρε , αν ηταν ανεμωνη λογικα θα το κολαγε και θα το επερνε.

οποτε με την πρωτη αλλαγη νερου θα την τραβηξω με την αναροφηση, φλουπ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...