Jump to content

Ροη Εξωτερικου Φιλτρου


mixanologos

Recommended Posts

καλησπερα.σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο 150 λιτρων με διαστασεις 1μχ0,5μχ0,3μ με ψαρια απο την λιμνη malawi.εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της sunsun model hw-302.

το ερωτημα μου ειναι που πρεπει να μπει η εισοδος-εξοδος του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο ετσι ωστε να εχω τα καλυτερα αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς είσοδος έξοδος μέσα στο ενυδρειο

Δεν έχεις επιλογή ώστε να ειναι κατι έξω

Link to comment
Share on other sites

Από την μια πλευρά θα βάλεις την είσοδο και από την άλλη την έξοδο του νερού!

Η έξοδος καλό θα είναι να είναι λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια ώστε να κάνει αναταραξη στην επιφάνεια για οξυγονωση!

Και να κοιτάει προς τα εκεί που είναι η είσοδος του φίλτρου δλδ να σπρωχ.ει το νερό σε όλο το μηκος του ενυδρείου!

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

εννοω σε πιο σημειο του ενυδρειου να τα βαλω.πχ το ενα στην μια ακρη ψηλα και το αλλο στην αλλη χαμηλα;το "μεσα στο ενυδρειο" ηταν πλεονασμος εννοειτε μεσα θα μπουν :P

Link to comment
Share on other sites

Από την μια πλευρά θα βάλεις την είσοδο και από την άλλη την έξοδο του νερού!

Η έξοδος καλό θα είναι να είναι λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια ώστε να κάνει αναταραξη στην επιφάνεια για οξυγονωση!

Και να κοιτάει προς τα εκεί που είναι η είσοδος του φίλτρου δλδ να σπρωχ.ει το νερό σε όλο το μηκος του ενυδρείου!

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?

αυτο ηθελα να μαθω ευχαριστω.:).δεν ξερω ακομα τι ψαρια...προς το παρον τελειωνω την diy 3d πλατη του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπουμε φωτογραφίες! :)

Ύψος γιατί μόνο 30 εκατοστά? Επίσης να ξέρεις οτι το 1 μέτρο θα σε περιορίσει σε ένα είδος ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπουμε φωτογραφίες! :)

Ύψος γιατί μόνο 30 εκατοστά? Επίσης να ξέρεις οτι το 1 μέτρο θα σε περιορίσει σε ένα είδος ψαριού.

50cm υψος.λαθος σειρα τα εβαλα μαλλον.ναι το ξερω αλλα δεν με πειραζει.τωρα προσπαθω να βρω εναν τροπο να καμουφλάρω τις εισοδους -εξοδους στο background ,γιαυτο ρωτησα μην κανω κανα λαθος γιατι μετα δεν αλλαζει.τελικα η 3δ πλατη δεν ειναι τοσο δυσκολη.λιγο να πιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις παπαδες.εγω ας πουμε που δεν το εχω και πολυ με τα καλλιτεχνικα εβγαλα ενα ικανοποιητικο για μενα αποτελεσμα.φωτος θα ανεβασω μολις το καθαρισω λιγο απο τις σκονες κτλ.τωρα θυμιζει ακομα εργοταξιο :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τελικά οι διαστάσεις είναι 1χ30χ50

Την πλάτη με τι την φτιάχνεις? Σε ρωτάω διότι είσαι πολύ στενός και δεν σε βλέπω για Μαλάουι !

Διότι στο μήκος είσαι στο όριο αλλά πλάτος είσαι λίγος! Σκέψου αν έχεις 30 ότι το εσωτερικό θα ειναι λίγο μικρότερο , τι θα φάει και η πλάτη , θα βάλεις και πέτρες , και σχεδόν όλα τα Μαλάουι γίνονται πάνω από 10-12 πόντους

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τελικά οι διαστάσεις είναι 1χ30χ50

Την πλάτη με τι την φτιάχνεις? Σε ρωτάω διότι είσαι πολύ στενός και δεν σε βλέπω για Μαλάουι !

Διότι στο μήκος είσαι στο όριο αλλά πλάτος είσαι λίγος! Σκέψου αν έχεις 30 ότι το εσωτερικό θα ειναι λίγο μικρότερο , τι θα φάει και η πλάτη , θα βάλεις και πέτρες , και σχεδόν όλα τα Μαλάουι γίνονται πάνω από 10-12 πόντους

Συμφωνώ με τον Ηλία. Για malawi πλέον είναι μικρό το ενυδρείο σου φίλε μου κατά την γνώμη μου. Προτείνω να ρίξεις μια ματιά και προς Tanganyika μεριά τι επιλογές έχεις. :)

Όντως η πλάτη δεν είναι κάτι το πολύ δύσκολο να φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

η πλατη σε κανενα σημειο της δεν ξεπερναει τους 10 ποντους.δλδ στα πιο πολλα σημεια εχει ελευθερο χωρο 20cm.ναι οι διαστασεις ειναι 100χ30χ50

Link to comment
Share on other sites

θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι πολυ στενο διοτι θα βαλεις και πετρες μεσα και οι 20 ποντοι θα γινουν 10? 8? 5?

και οπως σου ειπα τα μαλαουι ειναι σχετικα μεγαλα ψαρακια 10-12 εκ μινιμουμ δεν θα χωρανε να στριψουν , θα υπαρχει πολυ στρες και κυνηγι θεωρω!

ταγκανικα εχεις περισσοτερες επιλογες και θα ευχαριστηθεις περισσοτερο αν στησεις ενα σωστο ενυδρειο διοτι θα δεις και σωστες συμπεριφορες που ειναι και το ζητουμενο!

Link to comment
Share on other sites

εσυ ποσο θεωρεις οτι πρεπει να εχει ελαχιστο βαθος ενα μαλαουι,εαν βαλω Pseudotropheus demasoni, που απο οσο ειδα εχουν μεγιστο μηκος τα 8cm ;

Link to comment
Share on other sites

τα ντεμασονι ομως να ξερεις πως δεν μπαινουν σε χαρεμι αλλα σε ομαδα διοτι ειναι πολυ επιθετικα !

η ομαδα πρεπει να αποτελειται απο 8 με 12 ατομα γιατι ετσι μοιραζετε η επιθετικοτητα τους!επισης αν και ειναι σχετικα μικροτερα σε μεγεθος ειναι πολυ τσαμπουκαλιδικα και επειδη πρεπει να ειναι σε ομαδα χρειαζοντε μεγαλο ενυδρειο!

αν δεν εβαζες πλατη ισως να μπορουσες να βαλεις ενα χαρεμακι σκεψου οτι θα βαλεις και πετρες και πιανουν και αυτες πλατος

η αποψη μου ειναι οτι εισαι οριακος για ενα χαρεμι μαλαουι και σιγουρα χωρις πλατη και με καλο στησιμο και προσεχτικο!

απο ταγκανικα θα εισαι πολυ πιο ανετος!

υγ τα μαλαουι ολα μπαινουν σε χαρεμια (1m-3,4f) εκτος απο τα ντεμασονι που μπαινουν σε ομαδα 8-12 ατομων!

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι 40 ποντους πλατος με μια πλατη ετοιμη 3 ποντων και εχω μεσα 2 χαρεμια!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω για μαλαουι

 

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

 

και εδω γενικα για τα αρφικανακια

 

 

και οτι θελεις το συζηταμε  :sarcasm:  :sarcasm:  :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.απο οσο καταλαβαινω ο βιοτοπος απο αποψη σκηνικου δεν αλλαζει πολυ στις δυο λιμνες σωστα;δλδ μπορω με το ιδιο setup να κανω και τανγκανικα;

κατι αλλο τωρα.το φιλτρο εχει 3 καδους.πως να το γεμισω και με τι ,ειναι η αποψη σας;εχω κατα νου πως θα το κανω απλα θελω και μια ακομα γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή θα βάλεις σφουγγάρια μετά το μακαρονι μετά μπιλιτσες και τέλος ενυδριακη βαμβάκι που θα το αλλαζεις ανά εβδομάδα περίπου

Δεν ξέρω και την κατανομή του φίλτρου σου

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχουμε ξεφυγει εντελως απο το αρχικο θεμα αλλα τωρα που σας βρηκα ας το εκμεταλλευτω :).

η επομενη απορια μου λοιπον εχει να κανει με τον φωτισμο.το καπακι του ενυδρειου εχει υποδοχη για μια λαμπα γυρω στα 80cm .τι μου προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχουμε ξεφυγει εντελως απο το αρχικο θεμα αλλα τωρα που σας βρηκα ας το εκμεταλλευτω :).

η επομενη απορια μου λοιπον εχει να κανει με τον φωτισμο.το καπακι του ενυδρειου εχει υποδοχη για μια λαμπα γυρω στα 80cm .τι μου προτεινεται;

Εδώ είμαστε για να ξεφεύγουμε και να εκμεταλευόμαστε ο ένας τον άλλον ! :)

Για να κρατήσουμε όμως τη σωστή δομή των κατηγοριών όσο μπορούμε, μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα εδώ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ίσως καλύτερα να μεταφέρουμε το θέμα του φίλου στις κιχλίδες Αφρικής(αν φυσικά θέλει και ο ίδιος), αφού απ'ότι κατάλαβα έχει καταλήξει στα ψάρια. Έτσι θα είναι όλες οι πληροφορίες για το ενυδρείο του σε ένα θέμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...