Jump to content

Νέο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ (αυτό είναι και το πρώτο μου ποστ) και θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο. Το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή πλησιάζει το καλοκαίρι, η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι μπορεί να φτάσει και στους 30 βαθμούς. Αντίστοιχα το χειμώνα θα πέφτει μέχρι τους 18 βαθμούς. Επειδή σκέφτομαι προς το παρόν για ένα μικρό ενυδρείο το οποίο λογικά θα επηρεάζεται άμεσα από τις αλλαγές της θερμοκρασίας, θα ήθελα να μου προτείνετε πως να το στήσω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες!

ειναι μεγαλη διακιμανση γενικα αυτη που λες!

σε πρωτη φαση το ενυδρειο δεν το βαζουμε κοντα σε καλοριφερ , σομπα , τζακι κ.α. οπως δεν το βαζουμε να το χτυπαει ο ηλιος η μπροστα απο μπαλκονοπορτα!

το κρυο δεν μας αφορα διοτι θα εχεις μεσα θερμαντηρα που σημαινει οτι θα σου κραταει το νερο ζεστο!

το καλοκαιρι απλα θα πρεπει να το προσεχεις περισσοτερο , ισως να εβαζες ανεμιστηρακια στο καπακι αλλα θελει προσοχη διοτι θα εχεις εξατμιση και θα πρεπει να συμπληρωνεις νερο , επισης μπορει να χρειαστει να κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου για να ριξεις θερμοκρασια!

ισχυει οτι ενα μικροτερο ενυδρειο επιρεαζετε περισσοτερο και πιο ευκολα απο τις εξωτερικες συνθηκες απο ενα μεγαλυτερο!

δωσε σημασια σε πιο σημειο του σπιτιου θα το τοποθετησεις!

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα που θα εχεις θα ειναι το καλοκαιρι αν θα φυγεις διακοπες. Οταν δηλαδη δεν θα εισαι εκει να το φροντιζεις. Ολο τον υπολοιπο καιρο, αν προσεξεις αυτα που σου λεει ο samilias21 απο πανω και το προσεχεις δεν θα εχεις προβλημα πιστευω!

Για τι λιτρα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 15-20 λίτρα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο μέγεθος γι αυτό ρωτάω. Σκεφτόμουν να βάλω ένα μονομάχο μέσα και μάλλον θα πάρω "στρωμένο" νερό από το ενυδρείο ενός φίλου. Αν είναι καλή ιδέα φυσικά. Το καλοκαίρι θα φύγω το πολύ μια βδομάδα και ίσως να το τοποθετήσω σε έπιπλο που μετακινείται για να μπορώ να το μεταφέρω στο υπόγειο που είναι πιο δροσερό.

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο να στρωσεις στο ενυδρειο του φιλου σου!

να το βαλει δλδ στο ενυδρειο του κανα μηνα να δουλευει μαζι με το δικο του για να μπολιαστει!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος που επιλεγεις ενα τοσο μικρο ενυδρειο; Ρωταω γιατι εγω θα προτεινα ενα μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι αυτο που θελει να σου πει ο sturm ειναι οτι αν αργοτερα θελεις να βαλεις αλλα ψαρακια δεν θα μπαινουν στο 20λιτρο!

βεβαια για μονομαχο ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο επιρρεπη ειναι σε αλλαγες και λαθη. Εκτος αυτου το ενυδρειο ειναι μια φαση το δες κολλησες! Δηλαδη μολις το φτιαξεις σιγουρα θα θες και κατι αλλο. Ολο και καποιο αλλο ψαρι θα σου κινησει την περιεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραφαμε Ηλιαααα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραφαμε Ηλιαααα!!!! :)

το εχουμε ξαναπαθει αυτο !

πιασε κοκκινο χαχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα ότι κι αν θέλω αργότερα να συνεχίσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο πάντα κάπου θα χρειάζεται ένα μικρό. Αλλά αν για πρώτο ενυδρείο είναι καλύτερα να πάρω ένα μεγάλο θ αρχίσω να το σκέφτομαι. Το θέμα είναι να μπορώ να το βάλω και σε μέρος που θα περνάω σίγουρα πολύ χρόνο γι αυτό σκεφτόμουν στην αρχή να πάρω ένα μικρό

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειπαμε να παρεις και 500αρι :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

πχ με 60 λιτρα μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερα πραγματα!

βεβαια αν θελεις μονομαχο επαναλαμβανω πως με 20 λιτρα εισαι αρχοντας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα ενα 120αρι. Στο λεω γιατι ετσι αρχισα κι εγω με ενα μικρο :bigemo_harabe_net-74: !!!!!!!!!!

Θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη αρχη! Η επιλογη ομως ειναι δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκίνησα να ψάχνω για μεγαλύτερο ενυδρείο. Μάλλον στα 70 λίτρα καταλήγω. Ο μονομάχος γενικά με τι ψάρια μπορεί να συνυπάρξει; Επειδή δεν ξέρω καθόλου από συνθέσεις μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ενδεικτική; Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει μονομάχος μέσα :) Εκτός κι αν δεν γίνεται και πρέπει αναγκαστικά να πάρω έναν μόνο του σε μικρό ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια :) :)

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος εχω την εντυπωση πως θα τον ευχαριστηθεις καλυτερα μονο του !

και βεβαια σε μικροτερο ενυδρειο απο τα 70 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Μονος του ολομοναχος ο ψωριαρης! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλως; ηρθες και απο μενα.

Η γνωμη μου ειναι να πας σε ενα 100 λιτρο ενυδρειο το οποιο θα μπορεις να το χειριστεις καλυτερα σαν αρχαριος και ως προς τις συνθικες αλλα και ως προς τα ψαρακια.

Δυστοιχος ο μονομαχος καλο ειναι να μπει μονος του σε ενυδρειο χωρις συγκατοικους,

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα ένα 30λιτρο και θα βάλω μέσα μάλλον έναν μονομάχο και 2-3 θυληκές. Ξέρει κανείς να μου πει πως να επιλέξω μονομάχο; Τι πρέπει να προσέξω για να δω αν είναι υγιής κλπ. και τα αντίστοιχα φυσικά για τις μονομαχίνες :) Επίσης τι φυτό μπορώ να βάλω μέσα μαζί με τους μονομάχους;

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λιτρα μην το δοκιμασεις...τις μονομαχινες τις βαζουμε μαζι με τον μονομαχο μονο οταν ειναι ετοιμες για αναπαργωγη.

Θα βαλεις μονο τον μονομαχο στο 30αρι που πηρες αφου πρωτα το στρωσεις και οι μετρησεις σου ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω στρωμένο νερό από ένα φίλο που έχει ενυδρείο με guppies. Κανένα "εύκολο" φυτό να βάλω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Με νερο μονο δεν στρωνετε το ενυδρειο,θα πρεπει να παρεις και βιολογικο υλικο απο το αλλο ενυδρειο.

Για φυτα υπαρχουν πολλα,ανουμπιες,μοςς,κρυπτοκορινες κ.α Δες εδω μερικα που εχουμε φτιαξει και στη λιστα προσθετουμε καθημερινα και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το φιλτρο πρεπει να ειναι στρωμενο και οχι το νερο. Δηλαδη ο φιλος σου αν μπορει να σου δωσει λιγο απο το βιολογικο υλικο του. Αν βαλεις μονομαχο με μονομαχινες θα εχεις ασχημα αποτελεσματα. Φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπια, μικροσοριουμ, κερατοφυλλο, java moss κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μαζι γραφαμε! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...