Jump to content

Sylvania Grolux


stasinos

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει η συγκεκριμένη λάμπα με μήκος μικρότερο των 55cm σε 24w? Έχω μπαλάστ 2χ24w Τ5 και θέλω να το βάλω στο καπάκι του record 600 αλλά δεν χωράνε οι λάμπες για 1 εκατοστό.Ήθελα να κάνω αυτή την αναβάθμιση :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

πείτε μου γιατί θα σκάσω.Αν έχετε να προτείνεται κάτι εδώ είμαι να ακούσω τις γνώμες σας.Έχω σκεφτεί μέχρι και το καπάκι να αλλάξω και να φτιάξω από λαμαρίνα.Σας ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Tο καπάκι μου είναι 60χ30 αλλά έχει πατούρα 1,5cm από κάθε πλευρά Η λάμπα μαζί με τα ακροφύσια είναι 58cm.

Link to comment
Share on other sites

To έχουμε στα diy! δώσε ιδέες.. Να σε προλάβω λέγοντάς σου οτι έκανα δυο τομές δεξιά και αριστερά στο καπάκι να θηλυκώνουν εκεί μέσα τα ακροφύσια αλλά είναι πλαγιασμένες οι επιφάνειες και δεν είναι εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεσ λίγο τις φοτο. Είναι μια δικια μου πατέντα στην οποία μπορείς να χρησιμοποιείσης το ντουί της φοτο που έχει μήκος περίπου 15mm αλλά δεν είναι ανθυγρό.Περίμενε λίγο να ανεβάσω τισ φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε κάτω δεξιά εξελιγμένη επεξεργασία και κάτω θα σου βγάλει επισύναψη αρχείου. Κοίτα η φωτογραφία να μην ξεπερνάει τα 2MB

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πατέντα σου αλλά θέλω να βάλω αυτό:

post-49169-0-69093500-1364488746_thumb.jpg

σε αυτό:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1034

Link to comment
Share on other sites

Το τυράζ δεν μπορεις να το βιδώσεις κάτω από το καπάκι? Το τσοκάκι των λαμπών το βλαζεις απ΄εξω.

Έγινε επεξεργασία - meganemg
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς? Εδώ έχω το πρόβλημα κοιτα το σχέδιο:

post-49169-0-08033000-1364495492_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος του τυράζ είναι 8mm. Αν έχει το καπάκι από κάτω χώρο 57,5 - 58cm λογικά σε πέρνει για λάμπα 55cm. Οι διαστάσεις σου είναι λίγο ζορισμένες και μπορεί για 5mm να μην σε πάρει. Σάυτή την περίπτωση σε βλέπω για άλλο καπάκι d.i.y. Η κατασκευή πάντως είναι ένα πλαίσιο με κομένη πιο στενή την μία πλευρά έτσι ώστε να συρταρώνει μέσα ένα κομάτι plexiglass.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ για καπάκι ετοιμάζομαι από το πρωι που σηκώθηκα σκέφτομαι το σχέδιο και τα υλικά. Λέω για λαμαρίνα 2 χιλιοστών.Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η λαμαρίνα είναι βαριά και θα σκουριαζει. Η γαλβανιζε που θα μου έλεγες σκουριαζει στο κόψιμο και ίσως να βγάζει και άλατα. Το καπάκι που βλέπεις στη φώτο είναι από etalbond (δυο φυλλα αλουμινίου και στη μέση πολυεθυλένιο). Τιμή δεν ξέρω, νομίζω ότι είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά μιλάμε για μικρή ποσότητα για την κατασκεύη σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα για plexiglass και μάλλον προς τα εκεί πηγαίνω 6χιλιοστών με κόντρες για να μην σκεβρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για etalbond ρώτησες. Το plexiglass θα πρέπει να το ντύσεις με κάτι. Οι ενώσεις θα γινουν κολλητές ή βιδωτές.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω μαύρο ματ και οι ενώσεις στο πλαίσιο θα γίνουν με υδροχλωρικό οξύ ενώ τα ανοίγματα από επάνω για τροφή και των ανεμιστήρων θα γίνουν με πλαστικούς μεντεσέδες.Για etalbond δεν ρώτησα γιατί δεν πρόλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα αλλά άλλο έγραψα. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα κάτι τέτοιο (σορρυ για το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο)post-42051-0-05305400-1364571273_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - meganemg
Link to comment
Share on other sites

Θα προεξέχει το καπάκι και θα είναι άσχημο κάτι που δεν θέλω.Πάντως η ιδέα σου δεν είναι άσχημη.Κάποια στιγμή θα σου την κλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πατέντα σου αλλά θέλω να βάλω αυτό:

attachicon.gifGLO_T5_2x39Vt_16598_1_17039402.jpg

σε αυτό:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1034

Καλημέρα σας κι απο ΄μενα, θα σας δώσω την προσωπική μου εμπειρία απο την συγκεκριμένη αναβάθμιση.

Σαν σκέψη είναι πολύ καλή και αποδίδει στο συγκεκριμένο ενυδρείο, που ¨χάνει¨σε φωτισμό αλλά το σύστημα GLO της HAGEN δεν με άφησε ευχαριστημένο. Κατ΄αρχήν εγώ το κράτησα μόνο μερικούς μήνες και με τις δυό λάμπες γιατί στην μία έσπασε το κάλυμμα από το ένα στεγανό ντουί με αποτέλεσμα να αφαιρέσω την μία λάμπα για να μην έχω βραχυκυκλώματα, οπότε δεν κέρδισα κάτι από την μετατροπή, πέρα απο την θερμοκρασία που έριξα λόγω της απομάκρυνσης του ¨μαμα¨μετασχηματιστή. Και έρχομαι στο σήμερα μετά απο περίπου δύο χρόνια να ανακαλύψω αυτό:

IMG080_zpsbda93de1.jpg

IMG079_zps39e723f5.jpg

IMG078_zpsc9a27891.jpg

IMG083_zpsc954b0c1.jpg

Αν υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα αντίστοιχο αυτού της HAGEN, που να μην εμφανίζει τέτοιες αστοχίες να το προτιμήσεις.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...