Jump to content

Καρχαρίας Με Δύο Κεφάλια Και... Δύο Σαγόνια!


Recommended Posts

Με ένα ασυνήθιστο θέαμα ήρθε αντιμέτωπος ένας ψαράς από τη Φλόριντα των Ηνωμένων Πολιτειών που αλίευσε έναν ταυροκαρχαρία...


Ένα από τα πέντε ζωντανά έμβρυα του καρχαρία είχε δυο κεφάλια.

Ο ψαράς παρέδωσε το έμβρυο στους επιστήμονες, οι οποίοι το μελέτησαν και δημοσίευσαν την έρευνά τους στην επιστημονική επιθεώρηση «Fish Biology».

Σύμφωνα με τον Michael Wagner, ερευνητή στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν και επικεφαλής της μελέτης, πρόκειται για ένα εξαιρετικά σπάνιο εύρημα, καθώς υπάρχουν μόνο έξι καταγεγραμμένα περιστατικά πολυκεφαλίας σε καρχαρίες, κανένα εκ των οποίων δεν αφορά σε ταυροκαρχαρία.

Τεχνικά, η δυσμορφία οφείλεται στην ατελή προσπάθεια του εμβρύου να χωριστεί σε δυο ανεξάρτητους οργανισμούς ή δίδυμα.

42f993998f0a84686ed06af9d3cb3b79_XL.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σιαμαία ψάρια! Υπάρχουν και άλλες αναφορές και σε άλλα ψάρια για τέτοιες γενετικές ανωμαλίες!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο ένα πράγμα μου έμεινε από το ρεπορτάζ.

«Σκότωσε τον έγκυο καρχαρία, πέταξε αυτόν και τα αγέννητα, και κράτησε το περίεργο να το πουλήσει στους «επιστήμονες» να βγάλει λεφτά»

Ρε δεν μας παρατάτε………… :bigemo_harabe_net-106: :bigemo_harabe_net-106: :bigemo_harabe_net-106:

Sorry :)

The Professor

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και οι επιστήμονες στην ιδια ταξη ειναι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο ένα πράγμα μου έμεινε από το ρεπορτάζ.

«Σκότωσε τον έγκυο καρχαρία, πέταξε αυτόν και τα αγέννητα, και κράτησε το περίεργο να το πουλήσει στους «επιστήμονες» να βγάλει λεφτά»

Ρε δεν μας παρατάτεβ¦β¦β¦β¦ :bigemo_harabe_net-106: :bigemo_harabe_net-106: :bigemo_harabe_net-106:

Sorry :)

The Professor

Η αλήθεια ειναι αυτή! Οπως τα λες καθηγητή... Αλλα, ο καρχαριας δεν νομίζω να είχε και πολλές ελπίδες για να συνεχίσει να ζει. Ως θηρευτης θα πρεπει να δυσκολευοταν πολυ να πιάσει το θηραμα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ για το δίστιχο μωρό όσο για τον άδικο χαμό της μαμάς του. Έχω βαρεθεί να σκοτώνουν καρχαρίες.

Κάποια μέρα που θα βρεθούμε από κοντά όλοι θα σας πω γιατί τα παίρνω στο Κρανείο τόσο πολύ κάθε φορά που βλέπω να σκοτώνουν ζωντανά χωρίς λόγο.

Απλά δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα αυτή την στιγμή γιατί μάλλον θα πρέπει να γράψω ολόκληρο “Doctoral Thesis” για το θέμα και δεν έχουμε ούτε το χώρο ούτε τον χρόνο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειστε σιγουροι ρε παληκαρια οτι εγινε ετσι;Δεν το διαβασα καπου......Πως ξερετε οτι ο ταυρος δεν πεθανε στα διχτυα;Πως ξερετε οτι δεν καταναλωθηκε ολοκληρος,και οχι μονο τα πτερυγια που πραγματικα απαγορευεται;

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Και τι να πω. Μπορεί ο κακόμοιρος κυριούλις, εν λόγο ψαράς να μην έφταιγε. Να είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Εξαίρετος κύριος. Τι να πω. My bad then.?? :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καθηγητα,εδω ειμαστε στην Ελλαδα και μιλαμε και γραφουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! :)

Και δευτερον, δεν εχουν κυνηγηθει μονο οι ταυροι μεχρι αφανισμου,αλλα πολυ περισσοτερα ειδη.

Η αλιεια τους κρινεται λοιπον ιδιαιτερως απαγορευτικη,αν δεν διατεθουν προς πωληση ολοκληροι,αλλα μονον τα πτερυγια.

Και σε ξαναρωταω μιας και εισαι κατηγορηματικος.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση διαβασες κατι τετοιο;Γιατι εγω δεν το ειδα πουθενα γραμμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπόδειξη γραφής στα αγγλικά.

Δεν θα σας απασχολήσω λοιπόν άλλο πια, αφού ενοχληθείν τόσο πολύ από μία σειρά γραμμένης εις την αγγλική. Και απλά να αναφέρω ότι εγώ ζούσα στην Florida, and I know things, !!

Δεν πειράζει πάντως. Όπως κατάλαβα και από το εντονότατο ύφος του, «ΕΛΛΗΝΙΚΑ»!! σε μερικούς μήνες που επιστρέφω Αμερική δεν θα μπορώ προφανώς να επικοινωνώ μαζί σας γιατί το PC μου εκεί δεν γράφει Greek.!!

Ευχαριστώ για όλα και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η Φλοριντα.Εμεις εδω εχουμε την ξαδερφη της τη Φλωρινα

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καθηγητα,εδω ειμαστε στην Ελλαδα και μιλαμε και γραφουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! :)

Απλά “for the record” επειδή μιλάτε μόνο ελληνικά. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=159

Τίποτε Άλλο. Ευχαριστώ. !!

Link to comment
Share on other sites

Γινε Shimek και Bleher και μετα γραφε και αφρικανικα.Θα εχεις κερδισει το δικαιωμα να σου ανοιξουν κατηγορια και να σε μεταφραζουν οι συντονιστες.

Αλλα το οτι τοση ωρα εψαχνες κατι να μου αντιπαραταθεις,δειχνει οτι δεν εισαι καλο παιδι,και ψαχνεις πλαγιους τροπους να ανταπεξελθεις.

Απο μενα λοιπον ενα μεγαλο ακυρο,και ενα επισης μεγαλο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ κυριε καθηγητα!!!Γιατι......οτι δηλωσεις εισαι....ιφ γιου νοου γουατ αι μιν! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπόδειξη γραφής στα αγγλικά.

Δεν θα σας απασχολήσω λοιπόν άλλο πια, αφού ενοχληθείν τόσο πολύ από μία σειρά γραμμένης εις την αγγλική. Και απλά να αναφέρω ότι εγώ ζούσα στην Florida, and I know things, !!

Δεν πειράζει πάντως. Όπως κατάλαβα και από το εντονότατο ύφος του, «ΕΛΛΗΝΙΚΑ»!! σε μερικούς μήνες που επιστρέφω Αμερική δεν θα μπορώ προφανώς να επικοινωνώ μαζί σας γιατί το PC μου εκεί δεν γράφει Greek.!!

Ευχαριστώ για όλα και καλή συνέχεια.

Αγαπητέ φίλε oceanaut δεν βρίσκω τον λόγο που ενοχλείσαι τόσο αυτή την στιγμή!

Από την πρώτη σου κιόλας δημοσίευση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5895&p=776530 σε παρακάλεσα εγώ ο ίδιος προσωπικά και πολύ ευγενικά να περιορίσεις την αγγλική γραφή μιας που δυσκολεύει πολλούς στην ανάγνωση της και σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες αμέσως!

Όμως το να γράφεις τώρα ξαφνικά τα μισά post στα ελληνικά και τα άλλα μισά στα αγγλικά δεν εξυπηρετεί κάποιων σκοπό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπόδειξη γραφής στα αγγλικά.

Δεν θα σας απασχολήσω λοιπόν άλλο πια, αφού ενοχληθείν τόσο πολύ από μία σειρά γραμμένης εις την αγγλική. Και απλά να αναφέρω ότι εγώ ζούσα στην Florida, and I know things, !!

Δεν πειράζει πάντως. Όπως κατάλαβα και από το εντονότατο ύφος του, «ΕΛΛΗΝΙΚΑ»!! σε μερικούς μήνες που επιστρέφω Αμερική δεν θα μπορώ προφανώς να επικοινωνώ μαζί σας γιατί το PC μου εκεί δεν γράφει Greek.!!

Ευχαριστώ για όλα και καλή συνέχεια.

Με λίγη καλή θέληση μπορείς να εγκαταστήσεις και στον εκεί υπολογιστή σου ελληνικές γραμματοσειρές....

Link to comment
Share on other sites

βιομηχανία του καρχαρία

Το βίντεο που αποτελεί συρραφή διαφόρων κλιπ, δείχνει χαρακτηριστικές όψεις της βιομηχανίας εμπορίου του καρχαρία.

Αίσθηση προκαλεί ο τρόπος με τον οποίο πιάνονται και θανατώνονται τα θαλάσσια ζώα: καθώς βγαίνουν από το νερό, δέχονται σφοδρά χτυπήματα με ρόπαλο

«Οι καρχαρίες κινδυνεύουν, ο παγκόσμιος πληθυσμός καταστρέφεται σε παγκόσμιο επίπεδο» δηλώνει ο Martinez. «Έφτιαξα αυτό το βίντεο για να μοιραστώ τα σαγόνια και τα δόντια που πουλιούνται σε τουριστικά καταστήματα, το λάδι και τα κόκκαλά τους χρησιμοποιούνται από φαρμακευτικές και εταιρείας ομορφιάς, το κρέας πωλείται σε τοπικές αγορές αλλά και σαν λίπασμα και σκυλοτροφή, το δέρμα τους για μόδα, η λίστα δεν έχει τελειωμό».

http://www.newsbeast.gr/environment/arthro/510658/skliro-video-apokaluptei-ti-viomihania-tou-karharia/

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει και δειχνει το βιντεο δεν ειναι τιποτα μπροστα σ'αυτο που πραγματικα συμβαινει........δυστυχως.

Ειχα σηκωσει πριν λιγο καιρο ενα βιντεο,με πολυ σκληρες εικονες.Το εγκλημα αυτο διωκεται στις ΗΠΑ,οπου συλαμβανονται Κινεζοι μαγαζατορες που εμπορευονται πτερυγια αλλα και διαφορα οργανα τα οποια γινονται σκονες για γιατροσοφια.Αυτο που δεν μπορουν να αντιμετωσισουν σε μεγαλο βαθμο,ειναι οι μεγαλοι "καμουφλαρισμενοι" στολοι των Ταυλανδων που θεριζουν τις θαλλασες.....................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...