Jump to content

Αρρωστια Ή Τσακωμος


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ενα απο τα θυληκα pseudotropheus johannii μου, στα πλευρα κοντα στην πλατη, εχουν σηκωθει τα λεπια σε εκταση λιγο μεγαλυτερη απο κεφαλι καρφιτσας,οσο περιπου το στομα του αρσενικου. Το ψαρι συμπεριφερεται φυσιολογικα και τρωει κανονικα. Στο ενυδρειο τρωει κυνηγι και ξυλο απο τον αρσενικο, σημερα παρατηρησα πως ειναι παλι μπουκωμενη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:200 μεικτα με sump εσωτερικο

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο sump 3ων σταδιων, 18λιτρα συνολικα, 3λιτρα σιποραξ και σφουγγαρι 10ppi παχους cm

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1χρονος και 4 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):pseudotropheus johannii 1α 2θ ενηλικα, ~15 μικρα 3μηνων και ~15 μικρα μερικων ημερων.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 3 φορες την ημερα,προετοιμασια νερου με sera aquatan, αλλαγες νερου 30λιτρα καθε 15 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):-

- Θερμοκρασία:25 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:pseudotropheus johannii

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): σηκωμενα λεπια σε εκταση λιγο μεγαλυτερο απο κεφαλι καρφιτσας,

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: seachem garlicguard, sera fishtamins

-Δοσολογία: σκορδοζουμο ~5ml στην τροφη , fishtamin 7 σταγωνες στην τροφη

-Χρόνος Χρήσης:seachem garlicguard 4 μερες, sera fishtamins 1 φορα( εχω κατα νου να δινω μια φορα την εβδομαδα)

-Αναλυτική περιγραφή:σκορδοζουμο καθημερηνα σε καθε ταισμα στην τροφη

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) θα εχω συντομα φωτο!

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Εχει δυο μερες που παρατηρησα το συμπτωμα(πριν δεν υπηρχε κατι) και βλεπω μια μικρη βελτιωση στο ψαρι.. το σκορδοζουμο και τις βιταμινες τα εδινα πιο πριν επειδη παρατηρησα καποια σημαδια σαν πεπερ σποτς μερικες μερες πριν στο αλλο θυληκο τα οποια εξαφανηστικαν την επομενη που ξεκινησα τα ζουμια.Γενικα ο αρσενικος μου τις τελευταιες μερες εχει αρχισει με πολυ αργους ρυθμους να παιρνει τα χρωματα του (μπλε-μαυρο) και ειναι πολυ πιο τσαμπουκας απο οτι συνηθως(περιοδος αναπαραγωγης). Το μονο που αλλαξα στις ρουτινες μου τον τελευταιο καιρο ειναι οτι ταιζω παραπανω και για παρουν μπόι τα μικρα αλλα και να παρουν τα πανω τους οι θυληκες γιατι με τις γεννες τους αδυνατησαν αρκετα.

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάμε για κάποια επιθετική συμπεριφορά αλλά καλύτερα Αλέκο να περιμένουμε τις φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ανηπομονησία! Βρε σου είπα θα έρθω να το δω! :D

Άντε βάλε καμιά φώτο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...