Jump to content

Έσπασε Το Θερμόμετρο


Αργύρης Π

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά !

Καθώς πήγαινα να ταΐσω με το που ανοίγω το καπάκι μου έρχεται μια μυρωδιά περίεργη σαν πετρέλαιο-οινόπνευμα και βλέπω και κόκκινες κηλίδες πάνω στο νερό κοιτάω αριστερά δεξιά και παρατηρώ ότι έχει σπάσει το θερμόμετρο !!!
Το θερμόμετρο είναι το κίτρινο το απλό της sera !
Έκανα άμεσα αλλαγή της τάξης του 30%-40%, πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?
Πόσο επικίνδυνο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη από όσο γνωρίζω, τα θερμομετρα έχουν μέσα οινόπνευμα και όχι υδράργυρο. Καλώς έκανες την αλλαγή. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, επίσης δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. :)

Δεν ξέρω αν μπορείς να τραβήξεις με χαρτί κουζίνας τα υπολλείματα από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λετε τα δικα μου πανε να φανε την αλγη απο το θερμομετρο και το κοπανανε στο ενυδρειο!

αν σπασει ειμαστε οκ δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη, αν μαζέψεις όλα τα υπολλείματα και με την αλλαγή που έκανες, είσαι μια χαρά και στο δικό μου έχει σπάσει χωρίς πρόβλημα,

γι΄αυτό το λόγο οι κατασκευαστές δεν χρησημοποιούν υδράργυρο!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά όλα τ αθερμόμετρα που μετρούν νερό ή ατμοσφαιρική θερμοκαρασία είναι με αλκοόλη (δηλ. οινόπνευμα) διότι έτσι μπορούν να έχουν άμεση απόκριση στις μεταβολές θερμοκρασίας. Τα θερμόμετρα υδραργύρου μετρούν θερμοκρασία σώματος. Ο υδράργυρος ανεβαίνει μέχρι την ένδειξη που αντιστοιχεί στη θερμικρασία σώματος, αλλά μετά δεν πέφτει. Μην ξεχνάτε ότι το τινάζουμε για να υπερνικήσουμε την υψηλή συνοχή και να πέσει ξανά ο υδράργυρος προκειμένου να πάρουμε ξανά μέτρηση. Ένα τέτοιο θερμόμετρο (υδραργύρου) θα ήταν παντελώς άχρηστο στη μέτρηση θερμοκρασιών νερού. Δεν είναι λοιπόν θέμα ασφάλειας! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις έχουν περάσει 16 ώρες και είναι όλα καλά είχα αφήσει ανοιχτό και το καπάκι για να εξατμιστεί πιο άνετα και να μην ανακυκλώνεται η εξάτμιση στο ενυδρείο !

Kriton μου ακούγεται πολύ σωστό αυτό που λες !
Να κάνω πάλι αλλαγή λέτε σήμερα-αύριο και αν ναι πόση ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τράβηξες και τα υπολείμματα από την επιφάνεια δε νομίζω να χρειάζεσαι άλλη αλλαγή. :)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια αλλαγη σε ενα δισκοενυδρειο ποτε δεν εβλαψε!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια αλλαγη σε ενα δισκοενυδρειο ποτε δεν εβλαψε!!! :bigemo_harabe_net-64:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο την έκανα και την 2η .

Από το επόμενο κιόλας πρωί δεν υπήρχε ίχνος μυρωδιάς ή κηλίδας αλλά την έκανα για σιγουριά !

Δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα τα ψάρια μου και όλα πάνε καλά !

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες να είστε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη καλό μήνα,

Το ίδιο έπαθα και γω πριν 1-2 εβδομάδες όταν μου έσπασε το θερμόμετρο ο μαγνήτης που καθάριζα τα τζάμια.

Μια αλλαγή άμεσσα και μια την επομένη και όλα ήταν καλά.

Φίλε Kriton,

Πολύ αναλυτική και εμπεριστατωμένη απάντηση.

Τέτοιες χρειαζόμαστε για να μαθαίνουμ επαλιοί και νέοι τα πως αλλά και τα γιατί.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...