Jump to content

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο με red cherry και 3 guppy

το ενυδρειο ειναι 30 Lt και στην αναζητηση μου για να προσφεσω αλλο ενα ειδος

βρηκα σε ενα μαγαζι τα παρακατω ειδη

red crystal

blue tiger

green

caridina cf. spinata (μονο μια ειχε οποτε δεν)

Ετσι θα ηθελα να μου πειτε πιο ειδος ειναι σχετικα πιο ευκολο

και λιγες πληροφοριες για τις υπολοιπες

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει διαφορά στην ευκολία τους. Είναι όλες του γένους Caridina με παρόμοιες ανάγκες. Πιστέυω ότι το κριτήριό σου θα πρέπει να είναι ποιο είδος σου αρέσει πιο πολύ (αισθητικά).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις τις καταλληλες συνθικες γι αυτες τις γαριδες που γραφεις μην παρεις καμια.Δηλαδη χρειαζεσαι αντιστρωφη οσμωση για να κανεις το νερο πιο μαλακο και ανεμηστιρακια για το καλοκαιρι γιατι μολις ανεβει η θερμοκρασια πανω απο 25-26 θα τις χασεις ολες.Οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ απαιτητικες γαριδες και δυσκολες στην διατηρηση τους και ειδικα σε 30λιτρο.Με γκαπυ δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων.

Οι green αν ειναι οι neocaridina sp green τοτε υβριδιζουν με τις cherry που εχεις,αν ειναι οι Caridina cf. babaulti spp. 'green' τοτε ειναι λιγο πιο ευκολες απο τις αλλες αλλα πρεπει να κρατας χαμηλα την θερμοκρασια,μεχρι 28

Link to comment
Share on other sites

για τις Caridina cf. babaulti spp. 'green' μιλαω οποτε αν ειναι να διαλεξω καποιο ειδος

καλητερα να επιλεξω αυτο

Link to comment
Share on other sites

για τις Caridina cf. babaulti spp. 'green' μιλαω οποτε αν ειναι να διαλεξω καποιο ειδος

καλητερα να επιλεξω αυτο

Και παλι θα δυσκολευτεις αρκετα σε τοσο μικρο ενυδρειο το καλοκαιρι.Αν βαλεις ανεμηστιρακια θα εχεις τρελη εξατμιση σε τοσα λιγα λιτρα,μ τι νερο θα αναπληρωνεις αυτο που θα χανετε?

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι το σπιτι ειναι δροσερο και δεν ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,εγω σου ειπα τι χρειαζονται,πανω απο 28 θα εχεις προβλημα και αν αναπληρωνεις με νερο βρυσης οι σκληροτητες θα πανε στο θεο.Εχεις και μικρο ενυδρειο που εκει αλλαζουν ολα γρηγορα .Η επιλογη ειναι δικη σου :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το διακινδυνευσω γιατι δεν θελω να εχω καμια απολεια

αλλα εκτος απο αυτα τι αλλο ειδος μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κατάστημα βρήκες αυτές τις γαρίδες διαθέσιμες;

Αν δε θες να πεις εδώ στείλε μου ένα πμ αν είναι εύκολο. :thumbup:

Εγώ πάντως έχω babaulti μαζί με red cherry και είναι όλα μια χαρά.Πολύ καλός συνδιασμός για να μην έχεις μόνο ένα είδος στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...