Jump to content

Νέο Ενυδρείο 60 Χ 30Χ 30 Αμαζόνιος


Kriton

Recommended Posts

Το καινούριο ενδυδρείο μου έχει ξεκινήσει ένα μήνα. Ο κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί, και περιμένει τα ψάρια του (εντός της εβδομάδας ίσως).

Διαστάσεις 60X30X30

Φίλτρανση: Eheim Jet flow 100

Φωτισμός: 1 Sun Glo T8 (4200K)

Λευκή χαλαζιακή άμμος

Διακόσμηση: 2 μοπάνι, 1 redwood

Φυτά : 4 Εχινόδοροι, δύο κλωνάρια cabomba (επιπλέοντα)

Η σκέψη μου είναι ένα ζευγάρι Apistogramma (ή ίσως 3, ένα αρσενικό δύο θηλυκά) και μία μικρή ομάδα corydoras (πιθανότατα sterbai)

Δεκτές προτάσεις - παρατηρήσεις

Ευχαριστώ

post-51356-0-26621600-1364628685_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Στην φίλτρανση εννοείς elite και όχι eheim μάλλον φίλε μου, το οποίο δεν νομίζω οτι είναι αρκετό να υποστηρίξει τα ψάρια σου. Θα πρότεινα ένα εξωτερικό φίλτρο για να μην πιάνει και χώρο. Τα ψάρια που θες να βάλεις είναι πολύ καλή επιλογή, αν πρόσθετες κανα κορμό ακόμα για να δημιουργηθούν κρυψώνες θα ήταν σούπερ. Επίσης σε παίρνει να ανεβάσεις λίγο ακόμα την στάθμη του νερού.

Και με αυτό το τσαγάκι που πέτυχες(είναι απο τον κορμό έτσι ή βάζεις κάποια πρόσθετα?) τα ψάρια θα γουστάρουν τρελά. :)

Link to comment
Share on other sites

το στησιμο σου μου αρεσει φιλτρο θα συνφωνησω με τα παραπανω χρειαζεσαι σιγουρα εξωτερικο μια καλη επιλογη http://www.petsupermarket.gr/3094/προϊόντα/elite-crystal-flo-model-40-εξωτερικά-φίλτρα-για-ενυδρεία-75-150lt.html και προσθετοντας βιολογικο υλικο θα εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δίκιο (εννοούσα elite 100 Jet Flow). Το φίλτρο είναι για 100λιτρο ενυδρείο υποτίθεται (δηλαδή σχεδόν το 2πλάσιο από το δικό μου) παραθέτω τα specifications: "The Elite Jet Flo 100 underwater filter is a quiet and efficient filtration system. Designed to accommodate an aquarium between 75-100L its maximum flow rate is 480L per hour."

Οπότε είμαι καλυμμένος πιστεύω. Έχετε άλλη άποψη;

Το χρωματάκι είναι όντως από τα μοπάνι (τσάι σκέτο).

Ναι νερό θα συμπληρώσω...σωστή παρατήρηση.

Αυτό για τα έξτρα ξύλα είναι επίσης σωστή παρατήρηση, αλλά μήπως στερώ χώρο από τα corydoras που θα θέλουν να σκάβουν και να οργώνουν;

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό εκτός οτι δεν σου τρώει χώρο, το σημαντικότερο είναι ο περισσότερος χώρος για υλικά που έχει. Όσο καλύτερη φίλτρανση έχουμε τόσο σταθερότερο και καθαρότερο περιβάλλον έχουμε για τα ψάρια μας. Ειδικά εσύ που θα έχεις αρκετά ψάρια, με αρκετές πιθανότητες να γεννήσουν και τα cory και το ζευγάρι, θα είναι εξτρα ασφάλεια. Εντελώς φιλικά σου λέω τι θα έκανα εγώ. :)

Όσο για τα ξύλα, μην ανησυχείς. Στην φύση ακριβώς έτσι ζούνε και τα 2 είδη. Θα τον βρούνε τον τρόπο(σκάβοντας, μετακινώντας κ.τ.λ.). Και επειδή το πας για εντελώς βιοτοπικό Αμαζονίου(γουστάρω ξεραΐλα) σκέψου και την προσθήκη φύλλων για να δέσει το γλυκό. :)

Κάνε και μια έρευνα στο φόρουμ για blackwater ενυδρεία να πάρεις ιδέες. Έχουμε αρκετά και πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια για το φιλτρο και περιμενουμε τις εξελιξεις του ενυδρειου σου οταν μπουν καιτα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Οι συμβουλές σας είναι πολύ σωστές και θα τις ακολουθήσω κατά το δυνατό.

Μια ερώτηση ακόμα. Αν κατάλαβα καλά προτείνετε να έχω μόνο εξωτερικό φίλτρο, το εσωτερικό να καταργηθεί δηλαδή - όχι να κρατήσω και τα δύο;

Νεότερα, όταν έχω εξελίξεις.

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η θεωρια ειναι οσο πιο πολυ φιλτρανση τοσο το καλυτερο και εχεις και ενα δευτερο σε περιπτωση που χαλασει το πρωτο. Εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα εβαζα ενα φιλτρο για πιο πολλα λιτρα απ οτι εχω. Αυτο ομως ειναι δικη σου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το εξωτερικό που θα πάρεις. Μπορείς να πάρεις ένα σχετικά μικρό και να τρέχεις μαζί και το εσωτερικό ή να πάρεις ένα μεγαλύτερο εξωτερικό και να τρέχει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...