Jump to content

Αφαιρεση Εσωτερικου Φιλτρου Juwel


Recommended Posts

Καλημερα. Σκεφτομαι να αφαιρεσω στο 250αρι μου το εσωτερικο φιλτρο για να υπαρχει περισσοτερος χώρος . Φοβαμαι ομως μην γινει καμια βλακεια - ζημια ! Μπορει καποιος που το εχει κανει να μου πει πως ; Εχω ηδη κι ενα εξωτερικο που τρεχει (tetratecEX700) αλλα φανταζομαι θα πρεπει μετα να βαλω και αλλο ενα!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις και δευτερο φιλτρο!

πως και το αποφασισες διοτι και εγω ηθελα να το βγαλω το εσωτερικο στο ιδιο ενυδρειο αλλα τελικα το αφησα και δεν με ενοχλει!

αν θελεις να το βγαλεις το εσωτερικο θα το κανειις προσεκτικα με μια χορδη να κοψεις σιγα σιγα τις σιλικονες και μετα τις αφερεις με ξυστρα τζαμιων απο το τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις και δευτερο φιλτρο!

πως και το αποφασισες διοτι και εγω ηθελα να το βγαλω το εσωτερικο στο ιδιο ενυδρειο αλλα τελικα το αφησα και δεν με ενοχλει!

αν θελεις να το βγαλεις το εσωτερικο θα το κανειις προσεκτικα με μια χορδη να κοψεις σιγα σιγα τις σιλικονες και μετα τις αφερεις με ξυστρα τζαμιων απο το τζαμι!

Απλα το ειδα σε εναν γνωστο πριν καιρο, που το ειχε παρει ομως μεταχειρισμενο και ηταν βγαλμενο απο πριν , και μου αρεσε καλυτερα να σου πω την αληθεια. Ηταν πιο ομορφο στο ματι το ενυδρειο χωρις το φιλτρο αυτο που ειναι και γκουμουτσα ! Ασε που στα πλαινα εκει που ενωνεται με το τζαμι και κανει σαν χαραμαδα εχουν μαζευτει πολλα σαλιγκαρακια και δεν μου αρεσει καθολου :bigemo_harabe_net-86:

Τέλος παντως θα το σκεφτω γιατι ανησυχω μην γρατζουνισω το τζαμι ή μην το σπασω κιολας και δεν βγαλω το φιλτρο σωστα και γινει καμια χειροτερη ζημια. Σκεφτομαι και τα ψαρια που θα αναστατωθουν ... ισως ειναι καλυτερα να τα αφησω στην ησυχια τους αν ειναι χρονοβορα και επιφοβη η διαδικασια. Παντως ειναι πολυ καλα κολλημενο δεν κουνιεται με τιποτα το ατιμο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως προσεχτικά με μια λεπτή πετονια η με λεπτή χορδή δεν θα έχεις πρόβλημα και θα προσπαθήσεις να κόψεις πιο κοντά στο φίλτρο δλδ να μείνει η σιλικόνη πάνω στο τζαμί! Αυτή βγαίνει μετά εύκολα με ύστερα τζαμιών!

Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί ίσως το συνήθισα και ολας ;-)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης να μην το βγάλεις φίλε μου. Το 2ο φίλτρο είναι ασφάλεια, είναι έξτρα βιολογία, είναι πολλά. Άσε που τα συγκεκριμένα εσωτερικά είναι και απο τα καλύτερα, με αρκετό χώρο και μπορούν να κρύψουν και τον θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο και δεν κρυβεται με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο και δεν κρυβεται με τιποτα!

Βρε Θοδωρή το μάτι μας θα κοιτάξουμε ή να πηγαίνει σφαίρα το ενυδρείο? :D

Σίγουρα δεν είναι ότι πιο όμορφο αλλά πιστεύω οτι η δουλειά που κάνει δεν συγκρίνεται.

Πάντως βγαίνει πολύ εύκολα. Πετονιά ή φαλτσέτα και μετά ξύστρα τζαμιών. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και εγώ ήθελα να το βγάλω αλλά τελικά το άφησα και ακόμη δεν το έχω μετανιωση άλλωστε είναι και κομψό σε σχεση με αλλά !

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο juwel μου το εβγαλα με μια καλη φαλτσετα.Αφου ζεστανα εξωτερικα το τζαμι εκει που ειναι κολλημενο το φιλτρο με ενα πιστολακι,ζαστανα και την φαλτσετα και μετα η σιλικονη κοπηκε σαν βουτυρο...Βεβαια αυτη τη δουλεια την εκανα με το ενυδρειο αδειο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σαν να λέμε να του κάνουμε μια περμαναντ ;-) ;-) ;-)

Καπως ετσι :P

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισεις τελικα να το βγαλεις επιχειρισε το σε αλλαγη νερου, να εχει κατεβει λιγο η σταθμη

Αν ξεκολλησεις τρια κολληματα η εστω δυο μετα με λιγο κουνημα βγαινει

Θα χρειαστεις οπωσδηποτε γαντια(μηχανης) για να μην φας τα χερια σου

Καλη επιτυχια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...